سایه سنگین جنایات جنگی در غزه

دادگاه هلند: آمستردام ارسال قطعات اف-۳۵ را به اسرائیل متوقف کند

دادگاه استیناف در هلند روز دوشنبه به دولت این کشور دستور داد تا صادرات قطعات جنگنده اف-۳۵ به رژیم صهیونیستی را به دلیل نگرانی از استفاده از آنها در حمله این رژیم به باریکه غزه، متوقف کند.

به گزارش شهروند آنلاین از خبرگزاری رویترز، این دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت هلند باید ظرف هفت روز از این حکم پیروی کند. همچنین درخواست وکلای دولتی برای تعلیق این حکم تا زمان تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی این کشور رد شده است.

این در حالی است که در اولین حکم در ماه دسامبر، یک دادگاه بدوی هلند از حکم توقف صادرات اف-۳۵ به رژیم صهیونیستی، ‌حتی با وجود احتمال نقض قوانین جنگی خودداری کرده بود.

دادگاه تجدیدنظر اعلام کرد: «این خطر وجود دارد که قطعات جت اف-۳۵ در نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه استفاده شود.» این حکم استدلال دولت هلند را مبنی بر اینکه مجبور نیست بررسی جدیدی در مورد مجوز صادرات انجام دهد رد کرد.

گفتنی است در یک پرونده حقوقی جداگانه در ماه ژانویه، دیوان بین‌المللی لاهه، به (رژیم) اسرائیل دستور داد تا برای جلوگیری از نسل‌کشی در جنگ علیه حماس اقدام لازم را انجام دهد. این حکم باعث درخواست مجدد گروه‌های حقوق بشر برای ممنوعیت صادرات سلاح به سرزمین‌های اشغالی شد.

این پرونده علیه دولت هلند توسط چندین گروه حقوق بشری از جمله شعبه هلندی سازمان بین‌المللی امدادرسانی جهانی «آکسفام» در دسامبر گذشته مطرح شد.

گفتنی است هلند یکی از چندین انبار منطقه‌ای قطعات اف-۳۵ متعلق به ایالات متحده را در خود جای داده است. از هفتم اکتبر دست‌کم یک محموله از این قطعات از هلند به سرزمین‌های اشغالی ارسال شده است.

در اثر حمله هوایی و زمینی گسترده رژیم صهیونیستی به نوار پرجمعیت غزه از هفتم اکتبر (۱۵ مهر) تاکنون ۲۸ هزار و ۳۴۰ فلسطینی شهید و ۶۷ هزار و ۹۸۴ نفر مجروح شده‌اند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.