راهکارهای هلال احمر برای امدادرسانی در جنگ‌های نوین

دکتر کولیوند پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک با ارتش وسپاه را مطرح کرد

رئیس جمعیت هلال‌احمر در جمع‌بندی نشست تخصصی بهداشت و سلامت عمومی در جنگ‌های ترکیبی که در حاشیه کنگره بهداری رزمی‌برگزار شد، به ارائه راهکارهای افزایش همدلی و هم‌افزایی دستگاه‌ها در امدادرسانی به حادثه‌دیدگان مخاصمات نوین پرداخت.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ دکتر پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در “اولین کنگره تخصصی بهداری رزمی در جنگ‌های آینده؛ چالش‌ها و راهکارها”، اظهار کرد: یکی از فعالیت‌هایی که برای خدمات‌رسانی موثرتر در دستور کار  قرار دارد، موضوع همدلی و هم‌افزایی است.

او ادامه داد: در زلزله ترکیه بالغ بر ۱۰۰ کشور برای کمک و امدادرسانی حضور داشتند اما نشان لیاقت و فداکاری خدمت دولت ترکیه به جمهوری اسلامی ایران رسید که نشان از همدلی زیاد مسئولان بود، در حالی که همزمان در زلزله خوی و در کشور سوریه نیز مشغول امدادرسانی به زلزله‌زدگان بودیم این تندیس فداکاری به هلال‌احمر ایران اهدا شد.

کولیوند بیان کرد: هلال احمر با همکاری سپاه و ارتش می‌تواند اقدامات موثرتری را حین حوادث و بحران‌ها چه در داخل کشور و چه خارج از کشور انجام دهد.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: پیشنهاد می‌کنیم یک کارگروه مشترک بین هلال‌احمر، سپاه و ارتش تشکیل شود تا بتوانیم ابعاد همکاری‌ها در زمینه خدمات‌رسانی به حادثه‌دیدگان را بررسی و در این زمینه با یکدیگر تعامل داشته باشیم. تدوین دستورالعمل‌های عملیاتی با رویکرد برنامه عملیات اضطراری EOP مشترک از دیگر نکات مهم در این زمینه است.

کولیوند تصریح کرد: ارتباط مراکز عملیات اضطراری EOC همه دستگاه‌های همکار و پشتیبان می‌تواند به تقویت توان امدادرسانی در حوادث نوین کمک کند. همچنین یکی از مهمترین اقدامات مشترک می‌تواند موضوع آموزش‌های همگانی و تخصصی باشد که باید در این زمینه ورود و مردم را برای حوادث احتمالی آماده کرد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر افزود: تامین تجهیزات مدرن و ملزومات و داروهای مورد نیاز در جنگ‌های ترکیبی و نوین، از دیگر راهکارهای تقویت امدادرسانی در حوادث و مخاصمات نوین خواهد بود.

کولیوند افزود: موضوع بسیار مهم در همکاری و تعامل چندجانبه، تامین امنیت مردم حادثه‌دیده است. در این خصوص باید علاوه بر ایجاد نظم، محل‌های امن را برای زمان بحران و امکان برقراری اسکان اضطراری حادثه‌دیدگان شناسایی کنیم.

این مقام مسئول در ادامه به یکی دیگر از مهم‌ترین حوادث امروز ایران اشاره و تاکید کرد: امروز در حوزه تغییرات اقلیمی‌باید خیلی مراقب باشیم که تهدید جدی محسوب می‌شود باید راهکارهای همکاری و تعامل در خصوص این معضل اساسی بررسی شود.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به این که از هوشمندسازی خدمات سلامت، نباید غفلت کرد، افزود: هر چه جامعه را همراه کنیم، در خدمت‌رسانی و مدیریت بحران‌ها، موفق‌تر خواهیم بود. در این خصوص، استفاده از تجارب و نمونه همکاری‌های بین‌المللی راهگشاست.

کولیوند به اهمیت موضوع بازپیوند خانواده‌ها، مصدومان و فوتی‌های حوادث، نقش پزشکی قانونی در این زمینه و همچنین اهمیت موضوع بازتوانی و توانبخشی در حوادث نیز پرداخت و در ادامه، ارتقای سطح اطلاعات عمومی جامعه در خصوص مخاطرات و بالا بردن سطح تاب‌آوری مردم را بسیار مهم و ضروری خواند.

کولیوند به موضوع جنگ غزه نیز اشاره کرد و گفت: از غزه نباید به سادگی عبور کرد؛ در حال حاضر بالغ بر ۸ هزار مجروح در غزه وجود دارند که هیچ کاری نمی‌توان برای این مجروحان کرد.

او اضافه کرد: در مدت درگیری‌ها، بالغ بر ۲۰ هزار نوزاد به دنیا آمده‌اند که فقط نیازمند درمان هستند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر بیان کرد: تنها امید، ایمان و همدلی باعث شده غزه مقاومت کند. در کشور خودمان هم با وجود همدلی بیشتر، می‌توانیم به عدم آسیب کشور در برابر حوادث و بحران‌ها اطمینان داشته باشیم.

بنابراین این گزارش، کنگره تخصصی بهداری رزمی در جنگ‌های آینده؛ چالش‌ها و راهکارها صبح امروز با حضور مدیران ارشد هلال‌احمر، فرماندهان سپاه، ارتش و موسسه بهداری رزمی و با سخنرانی ۸ نفر از مدیران جمعیت هلال ‌احمر و جمع‌بندی رئیس این جمعیت به کار خود پایان داد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.