پاکستان به دنبال تکمیل طرح انتقال گاز از ایران

پس از اخطار تهران به اسلام آباد برای تکمیل پروژه انتقال گاز آی پی، رسانه‌های پاکستان از تصمیم دولت این کشور برای تکمیل این طرح نیمه کاره در دو مرحله خبر دادند.

به گزارش شهروند آنلاین، دولت پاکستان تصمیم گرفته طرح انتقال گاز ایران به این کشور موسوم به «آی پی» را در دو مرحله اجرایی و تکمیل کند.

سایت خبری «جیو نیوز» نوشت: پس از اولتیماتوم تهران به دولت اسلام آباد برای تکمیل پروژه انتقال گاز آی پی، رسانه‌های پاکستان از تصمیم دولت این کشور برای تکمیل این طرح نیمه‌کاره در دو مرحله خبر دادند.

بر اساس این گزارش منابع آگاه در پاکستان به خبرگزاری «جیو نیوز» اعلام کردند: دولت اسلام آباد در نظر دارد کار ساخت بخش ۸۰ کیلومتری پروژه خط لوله گاز آی پی از مرز ایران تا بندر گوادر را آغاز کند تا ضمن اعلام تعهد خود به طرف ایرانی برای تکمیل طرح مذکور از پرداخت جریمه ۱۸ میلیارد دلاری جلوگیری کند.

منابع خبری در پاکستان افزودند: در مرحله دوم پس از بررسی راهکار‌های قانونی جهت مقابله با تحریم‌های احتمالی آمریکا خط لوله گاز از بندر گوادر به منطقه «نوابشاه» در ایالت سند گسترش داده خواهد شد.

این تصمیم دولت پاکستان درحالی گرفته شده که ایران اولتیماتوم تکمیل این پروژه مشترک برای پاکستان را تا سپتامبر ۲۰۲۴ تمدید و اعلام کرده در صورت عدم موفقیت دولت اسلام آباد برای پیشبرد طرح مذکور تهران برای دریافت جریمه ۱۸ میلیارد دلاری اقدام خواهد کرد.

طرح گاز آی پی از سال ۲۰۱۴ درحالیکه ایران بخش اصلی آن را در خاک خود تکمیل کرده است توسط پاکستان با تاخیر مواجه شده است.

گفتنی است پاکستان در تمام این سال‌ها استدلال کرده که به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌تواند این پروژه را در خاک خود تکمیل کند، دیدگاهی که مقامات تهران هرگز آن را تایید نکرده اند و می‌گویند تحریم‌های آمریکا به هیچ عنوان برای پاکستان موجه نیست چراکه عراق و ترکیه مدت‌هاست که از گاز ایران استفاده می‌کنند و توانسته اند تحریم‌های آمریکا را مدیریت کنند./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.