کاهش بیش از ۲۵درصدی ذخایر ۱۷ سد مهم کشور

۵۵درصد ظرفیت سدها خالی است

درحال حاضر با وجود ۲۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۴۵ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۵۵ درصد این ظرفیت خالی است.

به گزارش شهروند آنلاین، در 155 روز ابتدایی سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تا پنجم اسفندماه 1402) در مجموع 10 میلیارد و 430 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای ایران شده که نسبت به ورودی 12 میلیارد و 200 میلیون مترمکعبی آب به سدها در مدت مشابه سال آبی گذشته، کاهشی 15 درصدی داشته است.

همچنین در این مدت، به منظور تأمین آب شرب، کشاورزی، صنعت و مباحث زیست محیطی، 9 میلیارد و 720 میلیون مترمکعب آب از سدهای کشور رهاسازی شده که نسبت به خروجی 7 میلیارد و 990 میلیون مترمکعبی آب در مدت مشابه سال آبی قبل از سدها، 22 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درحال حاضر با وجود 22 میلیارد و 410 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، 45 درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و 55 درصد این ظرفیت خالی است.

میزان ذخایر آبی سدها در روز پنجم اسفندماه 1401 بالغ بر 23 میلیارد و 330 میلیون مترمکعب بود، که مقایسه این رقم با حجم فعلی ذخایر آبی سدها، نشان‌دهنده کاهش 4 درصدی در این بخش است.

جدیدترین وضعیت سدهای مهم (شرب و کشاورزی) در جدول زیر آورده شده است.

همانطور که در جدول بالا مشخص است، 17 سد مهم کشور با کاهش 25 تا 92 درصدی ذخایر نسبت به زمان مشابه سال قبل که سالی خشک و کم‌بارش بود، مواجه‌اند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.