پنجره‌ای رو به بوداپست؛ دروازه‌ای رو به اروپا

وزیرخارجه مجارستان:تحریم‌ها، همکاری تجاری ایران و مجارستان را غیرممکن نکرده است

«پیتر سیارتو» معتقد است، مجارستان به دلیل شرایطی که دارد می‌تواند نقش مهمی در رسیدن تجار ایرانی به بازارهای اروپایی ایفا کند.

به گزارش شهروند آنلاین،تاریخچه روابط میان ایران و مجارستان به تلاش دو کشور برای اتحاد در مقابل امپراتوری عثمانی برمی‌گردد؛ همکاری که در آن زمان به‌ واسطه مسافت زیاد، بعد از چهار سال بی‌نتیجه‌ ماند. اما چند سالی است که به نظر می‌رسد روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده و تهران و بوداپست به توسعه همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی، ورزشی و… می‌اندیشند و برای این منظور توانسته‌اند گام‌های بلندی بردارند.

به تازگی «پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان به همراه هیاتی برای شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی به ایران سفر کرده است. ایرنا به گفت‌وگو با او نشسته تا درباره روابط میان دو کشور و همچنین دخالت‌های خارجی در مجارستان از زبان وزیر خارجه این کشور اروپایی جزئیات بیشتری کسب کند. این گفت‌وگو در دو بخش منتشر خواهد شد.

آقای وزیر بسیار متشکرم که در خواست مصاحبه ما را قبول کردید. شما برای شرکت در کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی میان ایران و مجارستان به تهران سفر کرده‌اید. چندی پیش حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان طی دیداری با شما گفتند، با توجه به ظرفیت‌های موجود، می‌توانیم همکاری‌های قوی‌تری به ویژه در حوزه انرژی داشته باشیم و اجلاس آتی را فرصت مناسبی برای تحقق این هدف دانستند. بفرمایید ساز و کار این اجلاس به چه صورت است و چگونه می‌تواند باعث توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور شود.

با توجه به ساختار اقتصادی و شرایطی که داریم، کاملا طرفدار تجارت جهانی آزاد و عادلانه هستیم. چهارچوب بسیار گسترده تحریم‌ها علیه ایران، ایجاد یک همکاری اقتصادی و تجاری موثر بین را تا حد زیادی چالش برانگیز می‌کند اما این چالش‌ها همکاری را غیرممکن نمی‌کند و از آنجا که تجارت آزاد بدون موانع وجود ندارد، دولت‌ها نقش بیشتری در ایجاد همکاری دارند. بنابراین، کمیته مشترک اقتصادی برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است. ما از طریق این کمیته، می‌توانیم میان شرکت‌هایی که در حوزه‌های غیرتحریمی فعالیت می کنند، همکاری خود را دنبال کنیم.

خوشبختانه، صنایع برتر بوداپست در زمینه فناوری، مورد تحریم قرار نگرفته‌اند. من با تعدادی از شرکت های مجارستانی از جمله بخش‌های داروسازی، کشاورزی، صنایع غذایی، مدیریت آب، صنعت پزشکی و صنعت پلاستیک در جلسه کمیسیون همراه بودم. کاملا اطمینان دارم که با هماهنگی ما و رویکرد انعطاف پذیر دو کشور، این صنایع می توانند شرکای خود را در این دو کشور پیدا کنند و ما قادر خواهیم بود، همکاری های اقتصادی بین ایران و مجارستان را بر اساس کسب و کار افزایش دهیم.

مساله آب در ایران اهمیت بسیاری دارد. مجارستان در این خصوص چه همکاری می‌تواند داشته باشد؟

در بحث مدیریت آب، شرکت‌های مجارستانی تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته دارند. ما یک تاریخچه طولانی در مساله مدیریت آب داریم. مجارستان کشور آب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها است. ما همواره مجبور بوده‌ایم فناوری‌های بسیار پیشرفته را توسعه دهیم تا آب را از دست نداده و آن را به شیوه‌هایی مناسب استفاده کنیم. من معتقدم، این حق اساسی بشر است که به آب آشامیدنی سالم و شفاف دسترسی داشته باشد. در حال حاضر، فناوری‌هایی به منظور تصفیه آب برای آشامیدن وجود دارد و شرکت‌های مجارستانی این تکنولوژی‌ها را در اختیار دارند. در بسیاری از کشورهای جهان، از آفریقا تا آسیای جنوب شرقی و بالکان غربی، از تکنولوژی‌های مجارستان استفاده می‌شود. تجهیزات تصفیه آب مجارستان قبل از این هم در ایران مورد استفاده قرار گرفته بود.

تحریم‌ها، همکاری تجاری ایران و مجارستان را غیرممکن نکرده است

چه مکانیسمی برای حصول اطمینان از عملیاتی شدن مصوبات این اجلاس وجود دارد و چه موانعی بر سر راه اجرای توافقات می‌بینید؟

پیش‌بینی‌های قانونی متقابلی برای تضمین سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و این به شرکت‌ها اطمینان می‌دهد تا با خیال راحت باهم کار کنند و در دو کشور حضور داشته باشند. ما در کمیسیون توافق کرده‌ایم، دفاتر گمرکی و مالیاتی مجارستان همکاری‌های منسجم‌تری را نسبت به قبل داشته باشند. ما همچنین توافقنامه همکاری در زمینه کشاورزی را امضا کردیم، این توافقنامه، به شرکت‌های مجارستانی اجازه می‌دهد تا فناوری‌های بسیار پیشرفته خود را به ایران بیاورند که از طریق آن، می‌توان امنیت غذایی را تضمین کرد. ما همچنین توافق کردیم که این اجلاس به صورت سالیانه برگزار شود و در صورت ضرورت، در سطح کارشناسی جلساتی برگزار خواهد شد.

حدود دو سال پیش گفته بودید، قرار است به ۱۰۰ دانشجوی ایرانی در مجارستان بورسیه اعطا ‌شود و این تعداد به دو هزار دانشجوی ایرانی درحال تحصیل در این کشور اضافه شود. هدف از اعطای این بورسیه چیست؟ آیا موضوع تبادل دانشجو میان دو کشور به عنوان یک اولویت مطرح است؟

ما بیش از ۱۰ سال است که به دانشجویان ایرانی بورس تحصیلی اعطا می‌کنیم و تجربه خوبی در این زمینه داریم. این برنامه در ایران بسیار محبوب است. برای این ترم، ۵۰۰ دانشجوی ایرانی درخواست دریافت بورس تحصیلی مجارستان را داشتند. در حال حاضر، همراه با ۱۰۰ نفری که بورس تحصیلی را به دست آورده‌اند، ۲۱۰۰ دانشجوی ایرانی در بوداپست و در حومه این شهر تحصیل می‌کنند. از این تعداد، ۱۵۰۰ نفر در دانشکده‌های پزشکی تحصیل می‌کنند که نیمی از آنها قبلا در دوره‌های دکترا ثبت نام کرده‌اند. من امیدوارم، دانشی که در مجارستان کسب کرده‌اند، به بهبود سطح استانداردهای سیستم مراقبت‌های بهداشتی در ایران کمک کند.

در حال حاضر همکاری میان ایران و مجارستان بیشتر در حوزه اقتصادی است. پیش از این آقای امیرعبداللهیان در گفت‌وگویی عنوان کرده بود، باید نقشه راه میان دو کشور ترسیم و نهایی شود. این نقشه راه به چه صورت است و شامل چه حوزه‌هایی می‌شود؟

هر آنچه در پیش‌نویس نقشه راه نوشته شده، در پروتکل کمیسیون مشترک اقتصادی که نشست اخیر امضا کرده‌ایم، گنجانده شده است. حالا باید از آقای وزیر سوال کنم، آیا او هنوز فکر می‌کند ترسیم یک نقشه راه جداگانه از پروتکل کمیسیون مشترک اقتصادی لزومی دارد. اگر او این را می‌خواهد، می‌توانیم نقشه جداگانه‌ای طرح کنیم. در غیر این صورت، می‌توان برنامه‌ای برای عملی کردن پروتکل این کمیسیون ترسیم کرد، زیرا وظایف و برنامه اقدامات مشترک را تعیین می‌کند.

آیا چیزی غیر از اقتصاد در این نقشه راه در نظر گرفته می‌شود؟

فکر می کنم، در حال حاضر باید روی همکاری‌های اقتصادی و تجاری، آموزشی، فرهنگی و ورزشی تمرکز کنیم. به طور سنتی، روابط بسیار خوبی میان سازمان‌های ورزشی در ایران و مجارستان وجود دارد. کشتی‌گیرها و وزنه‌بردارهای ما معمولا با هم همکاری خوبی دارند. رئیس کمیته المپیک ایران، سال گذشته به مجارستان سفر کرد. آنها جلسه خوبی با رئیس کمیته المپیک مجارستان داشتند و درمورد برنامه های مشترک توافق کرده‌اند. بنابراین، دلیلی برای عدم تاکید بیشتر روی ورزش نمی‌بینم.

مهم‌ترین چیز برای افکار عمومی، رسانه‌ها هستند. آیا برنامه‌ای برای گسترش همکاری رسانه‌ها دارید تا تصویر بهتری برای هر دو کشور شکل بگیرد؟

تلویزیون ملی ما همیشه از هر نوع همکاری خارجی و بین المللی استقبال می کند، رسانه‌های ملی ابزار خوبی برای نمایش فرهنگ مجارستان و دیگر کشورها هستند. ما برای فرهنگ و تمدن ایرانی احترام زیادی قائلیم. هر شخصی که به تهران یا شهرهای دیگر این کشور سفر کند، به راحتی متقاعد می شود که شما دارای فرهنگی بسیار غنی و محترم هستید. من خوشحال خواهم شد که این فرهنگ و تمدن به مجارستانی‌های بیشتری نشان داده شود.

همچنین، ایرانیان بیشتری بتوانند با فرهنگ مجارستان آشنا شوند. ما به استقلال و ملتمان افتخار می کنیم، مجارستان بیش از ۱۰۰۰ سال سابقه دارد. همچنین ما ملتی مسیحی هستیم؛ کمی متفاوت‌تر از مردم شما. فکر می‌کنم، این تفاوت‌ها می‌تواند برای دو طرف جالب باشد، و ما کاملا خوشحال خواهیم شد که در این زمینه همکاری کنیم.

توسعه روابط اقتصادی و حمل و نقل با مجارستان به عنوان کشوری در اروپای مرکزی، تا چه میزان می‌تواند دسترسی ایران به بازارهای بین المللی را افزایش دهد؟

از آنجا که ما عضو اتحادیه اروپا هستیم، از اعضای منطقه شنگن محسوب می‌شویم. مجارستان به راحتی می‌تواند برای ایران به عنوان دروازه‌ای به اروپا در نظر گرفته شود. تا جایی که من از وزیر اقتصاد و دارایی شما شنیدم، کشورهای اروپایی دیگری نیز هستند که مستقیما با ایران تجارت می‌کنند و برخی از آنها به وسیله یک کشور سوم این کار را انجام می‌دهند.

من معتقدم، مجارستان می‌تواند در مورد همکاری‌های تجاری و اقتصادی، برای شما نقش دروازه را ایفا کند. می‌خواهم تاکید کنم، از آنجا که حدود ۸۵ درصد از صادرات مجارستان از طریق تولید ناخالص داخلی تامین می‌شود، ما کاملا طرفدار تجارت آزاد و عادلانه جهانی هستیم. وجود سرمایه‌گذاری خارجی، تعیین کننده عملکرد اقتصادی کشور است و برای ما روابط اقتصادی خارجی بسیار مهم است.

با توجه به مشکلات تراکنش مالی بین‌المللی، روابط خوب میان دو کشور می‌تواند باعث شود مکانیسم‌های تهاتر کالا یا استفاده از ارزهای ملی آسان‌تر شود. آیا برنامه ای برای این کار وجود دارد؟

ما این موضوع را هم مورد بحث قرار دادیم. زیرا بخش‌هایی وجود دارد که تحت تاثیر تحریم ها قرار نمی‌گیرد و تجارت آنها کاملا آزاد و قانونی است. من فکر نمی‌کنم که تجارت در حوزه‌های غیر تحریمی تحت تاثیر تحریم‌های مالی قرار گیرد. ما باید با احترام به قوانین بین‌المللی، راهی برای تجارت خود پیدا کنیم. بانک ملی ما توسط کارشناسان کارکشته هدایت می‌شود، ما از آنها می‌خواهیم که این موضوع را بررسی کنند.

پایان بخش اول مصاحبه با وزیر خارجه مجارستان/.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.