مراغه‌چیان: وزیر در امور استقلال دخالت می‌کرد!

در حاشیه نمایشگاه رسانه‌های ایران؛

  سعید مراغه‌چیان، پیشکسوت فوتبال ایران، با حضور در غرفه روزنامه «شهروند» در نمایشگاه‌ رسانه‌های ایران درباره نتیجه‌گیری تیم‌ملی در جام‌ملت‌های آسیا گفت: «تیم‌ملی از نظر نتیجه عملکرد خوبی توانست از خود برجای بگذارد، اما از نظر کیفی غیر از بازی با فلسطین و نیمه دوم برابر ژاپن، عملکرد مطلوبی نداشت. تیم‌ملی هماهنگ نبود و به‌صورت ریشه‌ای، ما باید پایه‌های محکمی داشته باشیم تا بهترین نفرات برای تیم‌ملی وجود داشته باشد. تیم‌هایی مثل ژاپن و کره‌جنوبی جام‌ملت‌های آسیا برای‌شان موضوعیت ندارد و از الان برای جام‌جهانی برنامه‌ریزی می‌کنند. ژاپن و عربستانی که من در جام‌جهانی دیدم، در جام‌ملت‌‌های آسیا ندیدم.»

در بیست‌وششمین دوره از برگزاری نمایشگاه‌های رسانه‌های ایران، سعید مراغه‌چیان به غرفه روزنامه «شهروند» آمد و درباره مسائل مختلف فوتبال ایران سخنان مختلفی به میان آورد.
او درباره مشکلات فوتبال پایه و دوران حضورش در آکادمی استقلال صحبت‌های مختلفی داشت و معتقد بود که باید میان خطیر و نکونام تعامل درستی برقرار شود تا استقلال در ادامه مسیر خود ضربه نخورد.
گفت‌وگوی «شهروند» را با سعید مراغه‌چیان می‌خوانید:

آقای مراغه‌چیان ابتدا درخصوص جام‌ملت‌‌های آسیا صحبت کنید. یکی از مسائل مورد توجه در این دوره بحث تعداد کادر فنی تیم‌ملی ایران در این مسابقات بود که ٢٥ نفر بودند. این در حالی است که در دوره‌های گذشته چنین چیزی شکل نمی‌گرفت. ارزیابی شما درخصوص این مورد چیست؟
در زمان ما به این شکل نبود. در دوره‌ای هدایت استقلال بر عهده رایکوف بود، او هم مربی و سرمربی بود و کارهای پزشکی و اجرایی تیم را انجام می‌داد. او یخ را برای اولین‌بار جهت رفع مصدومیت‌های بازی به ایران آورد. به نظر من مثل رایکوف دیگر در فوتبال ما نمی‌آید و این مربی همه کار انجام می‌داد.

پس موافق حضور مربی خارجی در فوتبال‌مان هستید.
بله، من موافق حضور مربی خارجی خوب در فوتبال‌مان هستم. کسی مثل استراماچونی توانست تیم را به کیفیت خوبی برساند و استقلال روی تاکتیک به گل می‌رسید. منظور من فقط استقلال نیست و در کل فوتبال ایران باید چنین روندی برای انتخاب مربی خارجی وجود داشته باشد.

نظرتان درباره صحبت‌های امیر قلعه‌نویی در دفاع از عملکرد تیم‌ملی در جام‌ملت‌‌های آسیا چیست؟
تیم‌ملی از نظر نتیجه توانست عملکرد خوبی از خود برجای بگذارد، اما از نظر کیفی غیر از بازی با فلسطین و نیمه دوم برابر ژاپن، عملکرد مطلوبی نداشت. تیم‌ملی هماهنگ نبود و به‌صورت ریشه‌ای، ما باید پایه‌های محکمی داشته باشیم تا بهترین نفرات برای تیم‌ملی وجود داشته باشد. تیم‌هایی مثل ژاپن و کره‌جنوبی جام‌ملت‌های آسیا برای‌شان موضوعیت ندارد و از الان برای جام‌جهانی برنامه‌ریزی می‌کنند. ژاپن و عربستانی که من در جام‌جهانی دیدم، در جام‌ملت‌‌های آسیا ندیدم.

اما تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا تمام توان خود را گذاشت.
درست است، اما در این بازی‌ها زیاد گل خوردیم و ساختار دفاعی‌مان محکم نبود. فاصله خط هافبک و حمله‌مان زیاد بود. یکی از دلایلی که توانستیم مقابل ژاپن خوب بازی کنیم این است که این مشکل برطرف شده بود.

نبود مهدی طارمی باعث شد که ژاپن را ببریم؟
این دلیل نمی‌شود. در نیمه دوم بازی مقابل ژاپن، فاصله‌های خطوط کم شده بود و تیم‌ملی درنهایت توانست مقابل ژاپن به پیروزی برسد.

شرایط این روزهای استقلال را چطور می‌بینید؟
استقلال در نیم‌فصل اول نتیجه خوبی گرفته و با وجود بضاعتی که داشته، عملکرد خوبی از خود برجای گذاشته است.

جواد نکونام می‌گوید که ما باید بازیکنان بیشتری در تیم خود جذب می‌کردیم. این مسئله را قبول دارید؟
کسی که سرمربی می‌شود و مدیریت باشگاه را برعهده دارد، یکسری وظایف دارد که باید انجام دهد. سرمربی بازیکن می‌خواهد و مدیر هم توان این را دارد که این کار را انجام دهد یا ندارد. کادر فنی با مدیریت باشگاه تعامل نداشته است و این مسئله به تیم ضربه می‌زند. در زمانی که ما در تیم تاج بازی می‌کردیم، در یکی از فصل‌ها پنج هفته مانده به پایان مسابقات، پنج امتیاز با دیگر رقبا در صدر جدول فاصله داشتیم، اما اختلاف بین دو نفر باعث شد ما تیم چهارم شویم. اگر اختلافی هست، باید بین طرفین برطرف شود.

الان اختلافات علنی شده است و مشکلاتی بر سر لغو اردوی امارات پیش آمد و مدیریت باشگاه مدعی است که هزینه‌های این اردو باید از قرارداد جواد نکونام کسر شود.
نکونام بهترین کار را کرده است. اردو قرار است چه کاری انجام دهد، اما گزینه‌ و انتخاب‌‌های بهتری وجود دارد و این هزینه‌ها را می‌توان برای بازیکنان انجام داد. اینها بیشتر بهانه است.

اختلافات نکونام و خطیر چگونه حل خواهد شد؟
تنها راه این است که این مشکلات بین خودشان حل شود. اگر من الان به عنوان بزرگ‌تر وساطت کنم، چیزی حل می‌شود؟ اگر واقعا بدانم درست می‌شود، به خاطر استقلال این کار را انجام می‌دهم.

می‌گویند جواد نکونام نسخه جوان کارلوس کی‌روش است. این را چقدر قبول دارید؟
او سال‌ها با کی‌روش کار کرده است. من خودم زمانی که با رایکوف کار کردم،‌ چیزهای زیادی از این مربی یاد گرفتم و الان هم در آکادمی‌ام دارم پیاده می‌کنم.

الان استقلال در صدر جدول لیگ برتر قرار دارد و این اختلافات کام هواداران آبی‌پوش را تلخ کرده است.
این کارها باعث می‌شود هواداران و پیشکسوتان ناراحت شوند. نباید این اتفاقات رقم بخورد. در ورزشگاه کسی نباشد،‌ اصلا بازی‌ها به آدم نمی‌چسبد و اصل مطلب هواداران و فوتبال پایه است. ما چندین سال است که درخصوص فوتبال پایه صحبت می‌کنیم و کسی گوش نمی‌کند. نسل ما در تیم استقلال و تاج، بیشترشان از پایه‌های تیم بودند و هزینه‌ها با وجود تیم‌های پایه کم می‌شود. در آکادمی استقلال این چیزها را دیدم و نتایج قابل قبولی گرفتم، ولی نگذاشتند کار کنم. من به مدیرعامل وقت استقلال گفته بودم کاری می‌کنم که دو سال دیگر نیازی به جذب بازیکن از خارج نداشته باشید. استقلال باید کاری کند که تیم‌های پایه‌اش قوی شود تا از نظر نفرات مشکلی پیش نیاید. باید افراد کاربلدی در آکادمی حضور داشته باشند.

در این مدت اخیر برای مسائل فوتبال پایه از شما مشورتی گرفته‌اند؟
خیر، از سال ٥٩ آکادمی دارم و اولین مدرسه فوتبال را در ایران من پایه‌گذاری کردم. با این تجربه‌ای که دارم، چرا از من و امثال من استفاده نمی‌شود؟

در این‌خصوص بحث پول در میان است؟
به من پیشنهاد شده بود. در آکادمی استقلال می‌توانستم ٥-٤ میلیارد پول دربیاورم، اما این کار را نکردم. برای رده امید ٤٥٠میلیون، جوانان ٣٥٠میلیون، نوجوانان ٣٠٠میلیون و نونهالان ٢٥٠میلیون تومان در نظر گرفته شده بود و به هر کدام از این رده‌ها چند بازیکن اضافه می‌کردم،‌ پول زیادی به من می‌رسید، اما این کار را نکردم تا کسی که حقش است، انتخاب شود و آن موقع است که فوتبال ما رشد پیدا می‌کند. آقای تاج با من جلسه گذاشت و قرار بود که در رده‌های پایه کارهایی انجام دهیم، اما کار پیش نرفت و دنبالش گرفته نشد.

البته در رده‌ پایه ملی خوب عمل کردیم و تیم‌ملی نوجوانان ما در جام‌جهانی عملکرد خوبی از خودش برجای گذاشت.
حسین عبدی شاگرد خودم بود و مربی کاربلدی است، انتخابات درستی دارد، فوتبال‌شناس و اهل گفت‌وگو است.

به نظر شما از آن تیم‌ملی نوجوانان، چند بازیکن به لیگ برتر می‌آید؟
باید بازیکنان خوبی از آن تیم به لیگ برتر راه پیدا کنند. در زمان ما هم این اتفاقات رقم خورده بود. در آن زمان انتخاباتی که صورت می‌گرفت، شکل درستی داشت و در رده ملی، شاهد اتفاقات خوبی بود. در زمان رایکوف، تیم جوانان تاج را خود رایکوف انتخاب می‌کرد و نظارت خوبی داشت.

در این میان اسم استقلال آمد. دل‌تان برای استقلال و تاج تنگ شده است؟
باشگاه تاج در خیابان بهارستان بود، ماهی دو بار به آنجا می‌رویم، خاطرات برایم زنده می‌شود و دوست دارم تیمم نتیجه بگیرد، اما نگذاشتند و علیه استقلال کار می‌کردند.

شما موافق هستید که می‌گویند فلان تیم حکومتی است و وزیر از آن حمایت می‌کند؟
من تا وقتی که آکادمی نرفته بودم، نمی‌توانستم باور کنم، اما وقتی آنجا رفتم به عینه دیدم. در زمان استقلال محمود فکری من دیدم تیم حتی آب هم نداشت.

فکر می‌کنید وزیر وقت ورزش دخالت داشت؟
بله. هم خودش و هم معاونش دخالت داشت. در زمانی که من در آکادمی استقلال بودم، آقای سعادتمند داشت کار می‌کرد و پس از او هم احمد مددی مدیرعامل استقلال شد. مددی هم یک روز به من گفت فلان آدم را بگذار. یک روزی با مددی بحث کردم و مسئله سر مسائل فنی بود و معتقد بودم که مدیریت نباید در مسائل فنی دخالت کند.

چه اتفاقی افتاد که از آکادمی استقلال کنار رفتید؟
سر ناهماهنگی‌هایی که با مدیریت وجود داشت. من نمی‌‌گذارم کسی در کارم دخالت کند.

الان گزینه‌های مختلفی بر سر مدیریت باشگاه استقلال و پرسپولیس مطرح شده است، به طور کلی، شرایط مدیریتی فوتبال را چطور می‌بینید؟
باید مدیرانی در این باشگاه‌ها حضور داشته باشند که ورزشی بوده و کار را بلد باشند.

می‌گویند بحث پول و درآمدزایی مطرح است.
الان ما کجا شاهد درآمدزایی هستیم. کسی که می‌گوید می‌خواهم این کار را کنم،‌ باید این کار را انجام دهد. آدم باید در زندگی‌اش روراست باشد و حقیقت امر را بگوید. نمی‌شود که اول یک وعده‌ای بدهد، بعد کاری از دستش برنیاید. سعادتمند و غریب در استقلال خوب داشتند کار می‌کردند.

بین دعوا میان خطیر و نکونام، حق را به چه کسی می‌دهید؟
باید بین این دو نفر تعامل شود و با وساطت‌های لازم، کار درست شود.

غیر بحث فوتبال پایه، ضعف فوتبال ایران را در کجا می‌بینید؟
مدیریت مسئله مهمی است که در فوتبال ما مغفول مانده است. مدیران ما ورزشی نیستند و یک‌سری در دستگاه‌های دولتی هستند که نمی‌دانند فوتبال چیست و امثال ما که عمر خود را در فوتبال سپری کردیم، باید بیرون باشیم.

استقلال اولین باشگاهی در ایران بود که فوتبال زنان داشت و الان هم می‌گویند برای کسب مجوز حرفه‌ای باید تیم زنان هم در باشگاه‌ها وجود داشته باشد. چقدر جای فوتبال زنان در استقلال خالی است؟
باورتان می‌شود در آکادمی خودم، خیلی از زنان به من می‌گویند که شما برای زنان مدرسه فوتبال دارید؟ الان دختران بیشتر از پسران برای فوتبال بازی‌کردن راغب هستند. در زمان تاج و تیمسار خسروانی، ٢٧ رشته ورزشی وجود داشت که هم تیم مردان و هم زنان داشت. این چه ایرادی داشته است؟

پس شما موافق هستید که دختران هم می‌توانند فوتبال بازی کنند.
چرا بازی نکنند؟ من فوتبال خارجی را برخی اوقات نگاه می‌کنم و می‌بینم که زنان چقدر خوب دارند فوتبال بازی می‌کنند.

شما اخبار فوتبال زنان را دنبال می‌کنید؟
بله.

پیکان، سپاهان و ملوان تیم‌هایی هستند که تیم‌ زنان و مردان دارند.
سپاهان مدیریت خوبی در این زمینه دارد و از آکادمی‌اش به خوبی دارد بهره می‌برد.

فکر می‌‌کنید چه زمانی بتوانیم میزبان جام‌ملت‌های آسیا شویم؟
ما حداقل باید زمین‌های فوتبال خود را درست کنیم. الان در عرض سه ماه عربستان ورزشگاه درست کرده، اما ما ورزشگاه آزادی خودمان همچنان درست نشده است. با این ورزشگاه‌هایی که داریم، کاری نمی‌توان انجام داد. این چیزهایی که الان در قطر است،‌ ما می‌توانستیم داشته باشیم. فوتبال در خون ایرانی‌هاست. هم در مردان و هم در زنان. باید یک رویکرد حرفه‌ای در فوتبال زنان وجود داشته باشد تا شاهد پیشرفت فنی فوتبال زنان هم باشیم.

اگر صحبتی در پایان دارید، بفرمایید.
صحبت زیاد است و می‌دانم هیچ‌کدام درست‌بشو نیست. ٤٥ سال است که صحبت‌های مختلفی می‌شود، اما هیچ‌کدامش اجرایی نمی‌شود که امیدوارم انجام شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.