مخبر: احداث کریدور شمال ـ‌ جنوب ایران نقش راهبردی برای منطقه دارد

معاون اول رئیس جمهور در دیدار با معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: احداث کریدور شمال ـ‌ جنوب و توسعه بنادر جنوبی ایران نقشی مهم و راهبردی نه تنها برای دو کشور بلکه کل منطقه دارد.

به گزارش شهروند آنلاین، محمد مخبر صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار با «الکساندر نواک » معاون نخست‌وزیر روسیه با اشاره به اینکه تعریف و اجرای پروژه‌های مشترک همکاری بین دو کشور برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران و همچنین روسیه اهمیت اساسی دارد، افزود: اجرای برخی از این پروژه‌ها برای منطقه فرصتی استثنایی است که احداث کریدور شمال ـ‌ جنوب و توسعه بنادر جنوبی ایران نقشی مهم و راهبردی نه تنها برای دو کشور بلکه کل منطقه دارد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم ارتقای جدی مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی دو کشور اتفاق افتاده، گفت: مواضع مشترک تهران و مسکو در برابر یکجانبه‌گرایی آمریکا در منطقه بسیار مناسب است و امیدواریم به نجات مردم مظلوم غزه منجر شود.

او به اهمیت اجرا و احداث کریدور شمال ـ جنوب برای پیشرفت و توسعه کشورهای ایران ، روسیه و همچنین منطقه اشاره و تاکید کرد: مقامات ایرانی به صورت هفتگی پیگیر میزان اجرا و پیشرفت کریدور شمال ـ جنوب و خط ریلی رشت ـ آستارا هستند که این نشانگر اهمیت این پروژه بزرگ در ایران است و امیدواریم با همکاری طرف روسی اجرا و تکمیل کریدور شمال ـ جنوب سرعت بیشتری بگیرد.

الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه با تاکید بر اینکه گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری همفکر، دوست و همسایه روسیه اهمیت بسیار اساسی دارد تصریح کرد: با اراده و نظر مثبت رهبران دو کشور حجم روابط و مناسبات فیمابین به ویژه در دولت آیت‌الله رئیسی به شدت ارتقاء یافته است.

او افزود: در این سفر و با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه بیش از ۲۰۰ نفر از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی روسیه عازم ایران شده‌اند تا علاوه بر پیگیری اجرای توافقات گذشته، مذاکرات برای اجرا و تعریف پروژه‌های جدید با طرف‌های ایرانی نهایی و عملیاتی شود.

او تاکید کرد: حجم روابط تجاری دو کشور طبق آمارهای رسمی بسیار افزایش یافته است و روابط چند‌جانبه منطقه‌ای نیز بسیار موفقیت آمیز بوده است.

معاون نخست‌وزیر روسیه امضای بیانیه وزرای خارجه دو کشور برای اقدام علیه اقدامات قهرآمیز و تحریم‌ها، موافقت‌نامه تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اوراسیا و قرارداد جامع همکاری‌های دو‌جانبه را گامی بسیار مهم در افزایش روابط دو‌جانبه دانست و اظهار داشت: تکمیل کریدور شمال ـ جنوب از مهمترین تواققات بین دو کشور است که روسای جمهور دو کشور به دقت مراحل پیشرفت و تکمیل این طرح بزرگ را پیگیری می‌کنند و طرف روسی با همکاری مسئولان ایرانی آمادگی دارد هرچه سریعتر اقدامات اولیه برای احداث خط ریلی رشت ـ آستارا در این کریدور را آغاز نماید.

او تصریح کرد: با حل مسائل باقیمانده در توافق احداث کریدور شمال ـ جنوب بین دو کشور و کمک معاون اول رئیس جمهور در تسریع حل برخی مشکلات، آمادگی داریم بیانیه مشترک برای احداث کریدور شمال ـ جنوب در این سفر نهایی و امضا شود.

نواک در ادامه همکاری‌های حوزه مالی و بانکی، انرژی هسته‌ای، توسعه میادین نفتی، استخراج نفت، صادرات گاز و روابط فعالین اقتصادی در بخش خصوصی دو کشور را از دیگر زمینه‌های مهم مناسبات فی مابین در دو سال گذشته برشمرد و تاکید کرد: روحیه بالای همکاری و علاقمندی برای سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران وجود دارد.

معاون نخست‌وزیر روسیه با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران در روند برگزاری این دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز آرزوی موفقیت داریم و قطعاً انتخاب مردم خردمند ایران تایید کننده راه توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.