هشدار پنتاگون درباره امکان درگیری مستقیم ناتو و روسیه

کرملین:انگلیس در جنگ حضور مستقیم دارد

اعتراف آمریکا به موفقیت ارتش روسیه، احتمال از دست دادن اودسا و خارکیف، مخالفت آلمان، چک و مردم فرانسه با اعزام نیرو به اوکراین، تصمیم مجارستان برای کمک به چاد به جای کی‌یف و تهدید لهستان برای بستن مرز اوکراین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش شهروند آنلاین،لوید آستین، رئیس پنتاگون در جلسه استماع مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص علت بستری شدن او در بیمارستان در اوایل ژانویه، هشدار داد که در صورت شکست اوکراین این خطر وجود دارد که یک درگیری نظامی مستقیم بین روسیه و ناتو آغاز شود. آستین معتقد است که اگر اوکراین شکست بخورد، روسیه در آنجا متوقف نخواهد شد.

او با ادعای اینکه “پوتین بعد از شکست دادن اوکراین متوقف نخواهد شد”، گفت: «صادقانه بگویم، اگر اوکراین سقوط کند، من واقعاً فکر می‌کنم که ناتو  مجبور به درگیری مستقیم نظامی با روسیه خواهد شد.»

علاوه بر این، وزیر دفاع آمریکا اعتراف کرد که موفقیت‌های نیروهای مسلح روسیه در جبهه نگران کننده شده است.

در این رابطه ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه معتقد است که سخنان لوید آستین، رئیس پنتاگون مبنی بر اینکه شکست اوکراین  می‌تواند تهدیدی برای درگیری مستقیم نظامی بین روسیه و ناتو باشد، دیوانگی است و نشان دهنده سیاست تهاجمی واشنگتن، بر اساس اتهامات بی‌اساس است.

در عین حال، روز گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نسبت به عواقب تلخ در صورت اعزام نیروهای ناتو به اوکراین هشدار داد. او تاکید کرد که روسیه هم تسلیحاتی در اختیار دارد که می‌تواند اهدافی را در خاک کشورهای ائتلاف هدف قرار دهد. به گفته او، “روس هراسی که رهبران غربی را کور کرده، عقل سلیم را نیز از آنها گرفته است”.

اعتراف پنتاگون به موفقیت‌های ارتش روسیه در جبهه نبرد با اوکراین

پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بامداد امروز، جمعه، در  یک نشست خبری اعلام کرد که واشنگتن شاهد موفقیت‌های تهاجمی نیروهای نظامی روسیه در جریان درگیری نظامی در اوکراین است.

او گفت: «ما همچنان شاهد دستیابی روسیه به برخی دستاوردهای نظامی کوچک، ولی در حال رشد هستیم و این مساله باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده است.»

سرگرد رایدر تاکید کرد، در چنین شرایط فعلی، کنگره آمریکا باید به سرعت در مورد بودجه اضافی برای اوکراین به توافق برسد تا آنها بتوانند ارتش خود را با تمام تسلیحات مورد نیاز تجهیز کنند.

در این رابطه، اسکات ریتر، افسر سابق اطلاعات ارتش آمریکا معتقد است که اگر درگیری به زودی پایان نگیرد، نیروهای مسلح اوکراین در خطر از دست دادن کنترل کامل بر شهرهای دیگری، از جمله اودسا و خارکیف هستند.

او گفت: «سیگنال‌های بیشتر و بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد تا زمانی که اودسا، دنپروپتروفسک، خارکیف و نیکولایف روسی نشوند، این درگیری پایان نخواهد یافت. اگر اوکراین بخواهد به این جنون ادامه دهد، شاید حتی شهرهای بیشتری را از دست بدهد.»

ریتر تاکید کرد: «کی‌یف ممکن است کنترل خود بر حداقل 20 درصد دیگر از خاک کشورش را از دست بدهد، اگر پیروی از مربیان نظامی کشورهای عضو ناتو را متوقف نکند.»

پنتاگون زرادخانه هسته‌ای روسیه را بزرگترین و متنوع ترین زرادخانه خواند

ژنرال آنتونی کاتن، رئیس فرماندهی راهبردی نیروهای مسلح آمریکا (استراتکام – STRATCOM) در بیانیه‌ای کتبی که صبح امروز در وب‌سایت کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا منتشر شده، یادآور شد که روسیه دارای بزرگترین و متنوع‌ترین زرادخانه‌های هسته‌ای در جهان است.

در این بیانیه آمده است: روسیه در حال حاضر بزرگترین و متنوع ترین زرادخانه هسته‌ای را در میان همه کشورهای جهان دارد. در سپتامبر 2023، اعلام شد که موشک‌های بالستیک قاره‌پیما سرمات نیز در وضعیت انجام وظیفه رزمی قرار گرفته‌اند.

او همچنین یادآور شد که روسیه همچنان به استفاده فعال از زیردریایی‌های هسته‌ای با قابلیت حمل موشک‌های کروز ادامه می‌دهد. به گفته کاتن، این کشور به طور مداوم در حال مدرن سازی و گسترش قابلیت‌های هسته‌ای خود است. این ژنرال به سامانه‌های موشکی مافوق صوت کنجال و سیرکون، به عنوان سیستم‌هایی که “به زرادخانه هسته‌ای روسیه تنوع و انعطاف بخشیده” اشاره کرد.

اعلام آمادگی روسیه برای انتقال اجساد کشته شدگان سقوط هواپیمای ایل-76 به اوکراین

تاتیانا موسکالکووا،  نماینده تام الاختیار در زمینه مسائل حقوق بشر روسیه صبح امروز، جمعه، اعلام کرد که این کشور آماده است تا اجساد اسرای اوکراینی که در حادثه سرنگونی هواپیمای نظامی ایل-76 در منطقه بلگورود کشته شدند را به مقامات کی‌یف  تحویل دهد.

او با اشاره اینکه “اجساد طبق مقررات قانونی که وجود دارد قابل انتقال هستند”، یادآور شد که طرف اوکراینی با نمایندگان روسیه در مورد انتقال احتمالی اجساد کشته شدگان در سقوط ایل-76 تماس گرفته و این مسئله قابل تحقق است.

ژاپن فهرست تحریم‌های ضدروسی خود را گسترش داد

دولت ژاپن فهرست تحریم های خود را به 12 فرد و 36 سازمان روسی دیگر گسترش داده است. این مطلب صبح روز جمعه اول مارس، در روزنامه رسمی کابینه وزیران ژاپن منتشر شد.

این فهرست همچنین شامل تعداد دیگری از مقامات دولتی، نظامی و تجار روس و همچنین چند شرکت، سازمان و بانک دیگر این کشور می‌شود.

بر اساس این تحریم‌ها دارایی‌های این اشخاص حقیقی و حقوقی  در صورت کشف مسدود خواهد شد و از 31 مارس اجرایی می‌شوند.

کاخ سفید: ارائه کمک به کی‌یف با دور زدن کنگره امکان ندارد

اولیویا دالتون، معاون اول سخنگوی کاخ سفید شب گذشته اعلام کرد که کاخ سفید هیچ امکانی برای از سرگیری حمایت نظامی از اوکراین بدون تایید کنگره ایالات متحده برای درخواست بودجه اضافی نمی بیند.

او گفت: «رئیس‌ جمهور جو بایدن همچنان به دنبال دست یابی به توافق با کنگره برای تصویب بودجه بیشتر در زمینه امنیت ملی است و این به معنای واقعی کلمه تنها راه برای تأمین منابع، مهمات و تسلیحات مورد نیاز اوکراین است.»

دالتون تاکید کرد که هیچ جایگزین دیگری به جز تصمیم کنگره برای ادامه کمک به اوکراین وجود ندارد.

این در حالی است که روز گذشته گزارش شد که پنتاگون قصد دارد از 4 میلیارد دلار بودجه باقی مانده خود، برای کمک نظامی به اوکراین بدون مجوز رسمی از سوی کنگره استفاده کند.

قصد فرانسه برای ارسال 100 پهپاد به اوکراین

وزارت دفاع فرانسه 2 هزار فروند پهپاد را به صنایع دفاعی داخلی سفارش خواهد داد که 100 فروند از آنها قرار است تابستان امسال برای نیروهای مسلح اوکراین ارسال شود.

سباستین لکورنو، رئیس دپارتمان نظامی فرانسه، در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) این مسئله را فاش کرد و یادآور شد که به عنوان بخشی از برنامه جدید کمک به کی‌یف، فرانسه 100 واحد مهمات کنترل از راه دور هوایی را طی چند ماه آینده به اوکراین خواهد فرستاد.

پیش از این، بلومبرگ گزارش داده بود که دولت فرانسه به دنبال راه‌هایی برای صرفه جویی در هزینه‌های خود است تا بتواند 3 میلیارد یورو وعده داده شده به اوکراین را تامین کند. یک راه حل ممکن ممکن است کاهش هزینه های وزارتخانه‌های دفاع، امور خارجه و دارایی باشد.

شولتز امکان اعزام نیروهای آلمانی و ناتو به اوکراین را رد کرد

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان شب گذشته بار دیگر تاکید کرد که نه نظامیان آلمانی و نه نیروهای ناتو در درگیری نظامی در اوکراین شرکت نخواهند کرد.

او با تاکید بر اینکه به این دیدگاه پایبند است، گفت: ما اجازه تشدید تنش، یعنی درگیری مسلحانه بین روسیه و ناتو را نخواهیم داد. و چیزی که من دوباره گفته و از همان ابتدا روشن کردم این است که نه سربازان آلمانی و نه نیروهای ناتو در خاک اوکراین حضور نخواهند داشت، زیرا در غیر این صورت چنین خطری افزایش خواهد یافت.

توضیح صدراعظم آلمان درباره عدم انتقال موشک‌های تاروس به اوکراین

صدراعظم آلمان همچنین اعلام کرد که برلین از ارائه موشک‌های دوربرد آلمانی تاروس به کی‌یف به دلیل توانایی آنها در هدف قرار دادن مناطقی در  شهر مسکو، خودداری کرده است، برای اینکه برد توروس 500 کیلومتر است و در صورت استفاده نادرست، می‌تواند اهدافی را در پایتخت روسیه مورد اصابت قرار دهد.

اولاف شولتز افزود، البته برای اطمینان از کنترل استفاده از Taurus، توصیه شده که پرسنل نظامی آلمانی به اوکراین اعزام شوند، ولی این موضوع هم منتفی است.

ماکرون از سخنان خود در خصوص اعزام نیرو به اوکراین دفاع کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه، مدعی شد که سخنان او در مورد اعزام احتمالی نیروهای ناتو به اوکراین متوازن است.

او در جریان بازدید از دهکده المپیک آینده در حومه پاریس گفت: «اینها موضوعات کاملاً جدی هستند. هر کلمه‌ای که در این مورد به زبان می‌آورم سنجیده است.»

علاوه بر این، رئیس جمهور از دادن هرگونه “دیدگاه ژئوپلیتیکی” در این خصوص خودداری کرد و خواستار عدم مخلوط کردن موضوع درگیری در اوکراین با افتتاح دهکده المپیک شد. ماکرون گفت که این مکان «مکان مناسبی برای این بحث نیست» و «ورزش باید امکان وحدت و صلح را فراهم کند».

تقریبا 70 درصد فرانسوی‌ها موضع ماکرون درباره اعزام نیرو به اوکراین را تایید نکردند

نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Odoxa-Backbone Consulting برای روزنامه فیگارو،  نشان داده که تقریبا 70 درصد از شهروندان فرانسوی موضع‌گیری امانوئل ماکرون رئیس جمهور خود در مورد امکان اعزام نیروی نظامی ناتو به اوکراین را تایید نمی‌کنند.

طبق این داده‌ها، 68 درصد از مردم فرانسه معتقدند که رئیس دولت در ارائه چنین موضع گیری اشتباه کرده است. تنها 31 درصد از پاسخ دهندگان با دیدگاه ماکرون موافق بودند.

علاوه بر این، 77 درصد از مردم فرانسه همچنان نگران درگیری نظامی در اوکراین هستند. در سال 2022، این رقم 86 درصد بود.

همچنین مشخص شد که درصد کمی از شرکت کنندگان در این نظرسنجی (11 درصد) روسیه را همچنان متحد فرانسه می‌دانند.

این نظرسنجی در روزهای 28 و 29 فوریه با مشارکت 1005 شهروند فرانسوی بالای 18 سال انجام شد.

نخست‌وزیر چک: اروپا به اوکراین نیرویی اعزام نخواهد کرد

پیتر فیالا، نخست وزیر جمهوری چک روز پنجشنبه در سخنانی در پارلمان این کشور تاکید کرد که کشورهای اروپایی قصد اعزام هیچ نیروی نظامی به اوکراین را ندارد.

او گفت: هیچکس در اروپا قرار نیست به اوکراین نیرو بفرستد. من فکر نمی‌کنم نیازی به نمایش و ترساندن مردم با برخی مسائلی باشیم که هیچکس پیشنهاد نکرده و به شکلی که تفسیر می‌شود ارائه نشده است.»

به گفته نخست‌وزیر چک، فرستادن تعدادی پرسنل نظامی به اوکراین ممکن است مفید باشد، اما نه برای شرکت در گیری نظامی، بلکه برای ارائه کمکهای فنی و آموزش نیروهای اوکراینی. فیالا افزود که موضوع اعزام نیرو مورد بحث و بررسی قرار نخواهد گرفت.

کرملین: انگلیس در درگیری در اوکراین دخالت مستقیم دارد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی کرملین شب گذشته در یک گفتگوی تلویزیونی، ابراز عقیده کرد که بریتانیا در واقع اکنون هم به طور مستقیم در درگیری نظامی در اوکراین درگیر است، لندن از کی‌یف، از جمله با نیروی نظامی و اطلاعات خود، حمایت می‌کند.

او گفت: «این واقعیت که انگلیسی‌ها اشکال مختلف کمک به طرف اوکراینی ارائه می دهند “برای هیچ کس راز نیست”. آنها هم افرادی را در جبهه نبرد دارند و هم از لحاظ برنامه ریزی، اطلاعاتی و غیره به کی‌یف کمک می‌کنند و  این یعنی در واقع مستقیماً در این درگیری دخالت دارند».

وزرای گروه 20 به دلیل اختلاف بر سر اوکراین درباره بیانیه نهایی به توافق نرسیدند

خبرگزاری آلمانی DPA به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که وزرای دارایی گروه 20 و روسای بانک مرکزی این کشورها به دلیل اختلاف نظر در مورد مناقشه نظامی در اوکراین، نتوانستند در خصوص متن بیانیه نهایی مشترک در نشست سائوپائولو برزیل به توافق برسند.

بدین ترتیب تنها برزیل که در حال حاضر ریاست گروه 20 را بر عهده دارد، پس از پایان نشست بیانیه خود را صادر کرده و نتیجه نهایی آن را گزارش داد.

پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه  نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای خارجه گروه 20، گفته بود که تلاش‌های غرب برای تبدیل اوکراین به موضوع اصلی نشست‌های گروه 20 شکست خورده است.

مجارستان از انتقال 18 میلیون دلار برای خرید سلاح برای اوکراین خودداری کرد و آن را به چاد فرستاد

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با همتای خود از کشور چاد در بوداپست، اعلام کرد که دولت مجارستان از انتقال 18 میلیون دلار به صندوق صلح اروپا برای پرداخت بهای تسلیحات نظامی خریداری شده برای اوکراین خودداری کرده و از این مبلغ برای حفظ امنیت و ثبات در جمهوری چاد استفاده خواهد کرد.

رئیس دیپلماسی مجارستان تاکید کرد که او طرفدار حل و فصل مسالمت‌آمیز و سریع درگیری اوکراین است، به همین دلیل است که این کشور بودجه‌ای را به صندوق صلح اروپا ارسال نمی‌کند که می‌تواند برای پرداخت هزینه سلاح‌هایی که قبلاً به اوکراین ارسال شده بود استفاده شود.

سییارتو توضیح داد: «ما تصمیم گرفتیم از این 18 میلیون دلار برای تقویت امنیت در چاد، ایجاد یک موسسه آموزشی جدید برای آموزش افسران ارتش چاد و بهبود قابلیت‌های رزمی نیروهای مسلح این کشور برای دفاع از خود استفاده کنیم.»

تهدید نخست‌وزیر لهستان خطاب به کی‌یف و بروکسل درباره بستن مرز اوکراین

دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان روز پنجشنبه پس از دیدار با کشاورزان معترض به خبرنگاران اعلام کرد که این کشور  مرزهای خود با اوکراین را خواهد بست اگر خواسته‌های منطقی مقامات ورشو در کی‌یف و بروکسل شنیده نشود.

به گفته او، بهای پرداختی برای تصمیم گیری در مورد تجارت آزاد با اوکراین از نقطه نظر منافع لهستان، بسیار بالاست. تاسک افزود: ما قادر به پرداخت این قیمت نیستیم، بنابراین به دنبال راه حلی هستیم که بازار لهستان و همچنین بازار اروپا را از غرق شدن محصولات کشاورزی بسیار ارزان تر اوکراین محافظت کند.

تاسک توضیح داد که دولت لهستان می‌خواهد به اوکراین کمک کند، اما نمی‌تواند اجازه دهد که این امر بر شهروندان این کشور تأثیر منفی بگذارد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.