تجهیز بالگردهای ۲۱۲ ارتش به سونار و موشک قائم ۱۱۴

بالگردهای ۲۱۲ نیروی دریایی ارتش به سونار و موشک‌های قائم ۱۱۴ مجهز شدند.

به گزارش شهروند آنلاین، نمایشگاه دستاوردهای بالگردی وزارت دفاع در محل شرکت نوسازی و پشتیبانی بالگردهای ایران(پنها) برگزار شد.

در جریان این نمایشگاه برخی دستاوردهای بالگردی وزارت دفاع در حوزه دریایی از جمله ارتقای بالگردهای 212 نیروی دریایی ارتش نیز به نمایش درآمد.

یکی از این دستاوردها، ارتقای بالگردهای 212 نیروی دریایی ارتش و تجهیز به سونار برای کشف زیردریایی و همچنین مقابله با شناورهای سطحی است.

«سونار» به معنای ناوبری و تشخیص فاصله توسط صوت و صدا است. این فناوری از طریق انتشار امواج صوتی در زیر آب، امکان شناسایی ناوها و کشتی‌ها و زیردریایی‌ها را می‌دهد و جهت و فاصله آنها را مشخص می‌کند. زیردریایی‌ها، ناو‌ها و بالگردها و هواپیماهای گشت دریایی و ضد زیردریایی برای کشف اهداف خود در زیر آب از این روش استفاده می‌کنند.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ناوگان هوادریای خود دارای بالگردهای تخصصی ضد زیر دریایی SH-3 است که  پیش از انقلاب خریداری شده و قادر به کشف انواع زیردریایی و پرتاب اژدرهای مارک 46 است.

علاوه بر این بالگردهای 212 برای مقابله با شناورهای سطحی به موشک‌های قائم 114 و یک سامانه الکترواپتیکی جهت کشف و هدفگیری شناورها در شب و روز شده‌اند.

برای اولین بار در آبان سال 92 و در جریان رونمایی از پهپاد فطرس بود که موشکی شبیه هلفایر در ایران مشاهده شد. هرچند در آن زمان اطلاعاتی درباره این موشک منتشر نشد اما احتمال آن می‌رفت که این موشک با توجه به برخورداری پهپاد فطرس از سامانه نشانگذار لیزری عملکردی مشابه موشک هلفایر هدایت لیزری داشته باشد.

پس از آن، در بهمن ماه سال 98 و در جریان تحویل بالگردهای اورهال شده به نیروهای مسلح یک موشک جدید مشابه هلفایر به نام قائم 114 روی بالگرد 214 هوانیروز سپاه مشاهده شد که باز هم اطلاع دقیقی از نحوه عملکرد این موشک منتشر نشد اما این موشک جدید هلفایر ایرانی لقب گرفت و بسیاری ساخت این موشک را در راستای طراحی موشک‌های هوا به زمین جدید در نیروهای مسلح ارزیابی کردند.

این موشک تا‌کنون با سه شیوه هدایت اپتیکی؛ حرارتی و لیزری ارائه شده است و بر اساس اطلاعات منتشر شده بین 2 تا 12 کیلومتر برد داشته و وزن کلی آن 50 کیلوگرم است.

تجهیز بالگردهای نیروی دریایی به موشک قائم 114  توان پشتیبانی این نیرو از عملیات آبخاکی نیروهای ویژه در تصرف ساحل دشمن و  مقابله با شناورهای کوچک و تندرو دشمن و یا مقابله با قایق‌های دزدان دریایی در خلیج عدن را افزایش می‌دهد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.