قلبِ واقعیت

کنعانی: هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی حقایق را به‌شکل هدفمندی وارونه جلوه داده است

سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش منتشرشده از سوی سازوکار موسوم به هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی را به‌شدت محکوم کرد و تکرار ادعاهای بی‌اساس در این گزارش را فاقد وجاهت قانونی و از اساس مردود دانست.

به گزارش شهروند آنلاین، سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش منتشرشده از سوی سازوکار موسوم به هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی را به‌شدت محکوم کرد و تکرار ادعاهای بی‌اساس در این گزارش را که مبتنی بر اطلاعات نادرست و مغرضانه است، فاقد وجاهت قانونی و از اساس مردود دانست.

کنعانی با اشاره به تلاش برخی کشورهای غربی به استمرار پروژه ایران‌هراسی و بدنام‌سازی ایران، اظهار داشت؛ هیات به‌اصطلاح حقیقت‌یاب که با نمایش مضحک حقوق‌بشری برخی کشورهای غربی به‌ویژه آلمان و با پول اهدایی آنها در آذرماه 1401 و پس از شکست پروژه بی‌ثبات‌سازی داخلی ایران ایجاد شد، با انتشار گزارشی شامل مجموعه‌ای سازمان‌یافته از تحریف واقعیات و دروغ‌پردازی‌ها، نه‌تنها حقیقت‌یابی نکرده، بلکه حقایق را به‌شکل هدفمندی وارونه نیز جلوه داده است.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران این گزارش را که با طراحی رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی از کشورهای غربی تدوین شده است، مصداق بارز سوءاستفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق‌بشری برای پیشبرد اغراض کوته‌بینانه سیاسی می‌داند و آن را فاقد هرگونه وجاهت و اثر قانونی می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: هیات به‌اصطلاح حقیقت‌یاب بین‌المللی با ارائه گزارش اخیر نشان داده است که براساس دستورکار بانیان آلمانی، انگلیسی، آمریکایی و صهیونیستی و با گرفتن دستمزد از آنها عمل می‌کند و سازوکارهای حقوق‌بشری سازمان ملل را بازیچه اهداف شوم و غیرقانونی رژیم‌های فوق قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: کشورهای بانی تشکیل هیات موسوم به حقیقت‌یاب از امنیت و ثبات حاکم بر جمهوری اسلامی ایران و ناکام ماندن دخالت‌های آنان در اغتشاشات سال 1401 عصبانی هستند و از طریق انتشار این گزارش قصد انتقامجویی از ملت ایران را دارند.

کنعانی تصریح کرد: به این کشورها توصیه می‌شود به‌جای دخالت‌های نابجا در ایران، به موارد نقض حقوق بشر در کشورهای خود بپردازند و به‌ویژه اگر ذرّه‌ای صداقت و دلسوزی نسبت به حقوق بشر و حقوق زنان دارند، به نقض حقوق هزاران زن و کودک و کشتار بیش از 30 هزار شهروند فلسطینی طی 5 ماه ـ که بیش از 70 درصد آنان زنان و کودکان هستند ـ توجه کنند و از تداوم نسل‌کُشی و جنایت علیه بشریت در غزه حمایت نکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه “آنچه طی حدود دو سال اخیر در گزارش شفاهی و کتبی هیات به‌اصطلاح حقیقت‌یاب به شورای حقوق بشر ارائه شده، عملاً اتهام‌زنی یکطرفه از سوی بانیان ایجاد این هیئت علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است”، تصریح کرد: کشورهایی که خود ناقض حقوق دیگر ملت‌ها هستند و در تمام جنایات رژیم صهیونیستی در قتل‌عام غیرنظامیان به‌ویژه زنان و کودکان شریک هستند، نمی‌توانند در مقام مدعی و یا قاضی وضعیت حقوق بشر در یک کشور بنشینند، بلکه می‌بایست پاسخگوی جنایات خود در نقض فاحش حقوق بشر باشند.

کنعانی گفت: بدیهی است جمهوری اسلامی ایران متعهدانه، برای تعالی و پیشرفت روزافزون زنان و دختران سرزمین خود تلاش خواهد کرد و آینده ایران اسلامی را زنان و دختران آن که مایه افتخار و سربلندی کشور هستند، خواهند ساخت و در این مسیر، هوشیارانه توطئه‌های مداخله‌جویانه را خنثی خواهند نمود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تشکیل کمیته ویژه بررسی ناآرامی‌های سال 1401 (منتخب رئیس جمهور) اظهار داشت: کمیته مذکور گزارش نهایی خود را طی چند روز اخیر به رئیس جمهور ایران ارسال نموده است. این گزارش در راستای اجرای مأموریت‌ها و وظایف محوله از سوی رئیس جمهور به کمیته ویژه بررسی ناآرامی‌های سال 1401 تنظیم شده و ضمن بررسی عوامل مختلف مؤثر بر شکل‌گیری ناآرامی‌های سال گذشته و همچنین اقدامات لازم در جهت مسئولیت‌پذیری نظام جمهوری اسلامی ایران در پیگیری حقوق شهروندان و نیروهای مجری قانون، حاوی برخی توصیه‌ها و پیشنهادها نیز می‌باشد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.