کاهش بیش از ۲۵ درصدی ذخایر آبی ۱۹ سد کشور

۱۴ سد مهم ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند

درحال حاضر با وجود ۲۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۴۷ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۵۳ درصد این ظرفیت خالی است.

به گزارش شهروند آنلاین، در 169 روز ابتدایی سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تا نوزدهم اسفندماه 1402) در مجموع 12 میلیارد و 570 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای ایران شده که نسبت به ورودی 15 میلیارد و 130 میلیون مترمکعبی آب به سدها در مدت مشابه سال آبی گذشته، کاهشی 17 درصدی داشته است.

همچنین در این مدت، به منظور تأمین آب شرب، کشاورزی، صنعت و مباحث زیست محیطی، 11 میلیارد و 140 میلیون مترمکعب آب از سدهای کشور رهاسازی شده که نسبت به خروجی 9 میلیارد و 700 میلیون مترمکعبی آب در مدت مشابه سال آبی قبل از سدها، 15 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درحال حاضر با وجود 23 میلیارد و 130 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، 47 درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و 53 درصد این ظرفیت خالی است.

میزان ذخایر آبی سدها در روز نوزدهم اسفندماه 1401 بالغ بر 24 میلیارد و 540 میلیون مترمکعب بود، که مقایسه این رقم با حجم فعلی ذخایر آبی سدها، نشان‌دهنده کاهش 6 درصدی در این بخش است.

وضعیت سدهای مهم کشور در تأمین آب شرب و کشاورزی در جدول زیر آورده شده است.

14 سد مهم کشور ذخایر آبی زیر 20 درصد دارند، به‌عبارتی بیش از 80 درصد ظرفیت مخازن آنها خالی است. همچنین در 19 سد کشور نیز ذخایر آبی آنها نسبت به زمان مشابه سال قبل که سالی خشک و کم‌بارش بوده، بین 25 تا 91درصد کاهش داشته است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.