فرانسه در وضعیت اضطراری حمله فرورفت!

نخست‌وزیر فرانسه گفت: با توجه به حمله داعش به روسیه تصمیم گرفته‌ایم وضعیت امنیتی را به بالاترین سطح خود یعنی وضعیت اضطراری حمله افزایش دهیم.

به گزارش شهروند آنلاین، به دنبال عملیات تروریستی مسکو که توسط گروه تروریستی داعش انجام گرفت، گابریل اتال، نخست‌وزیر فرانسه،یکشنبه شب از افزایش سطح امنیتی کشور به بالاترین سطح خبر داد.

گابریل اتال پس از نشست شورای دفاعی در کاخ الیزه در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: با توجه به آنکه داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است و تهدید‌هایی که متوجه کشور ماست، ما تصمیم گرفته‌ایم سطح هشدار (Vigipirate) را به بالاترین سطح خود ارتقا دهیم: یعنی وضعیت اضطراری حمله.

ویژیپیرات (Vigipirate)، یک سامانه هشدار امنیتی ملی در فرانسه است که برای افزایش آگاهی عمومی و آمادگی در برابر خطر حملات تروریستی طراحی شده است. این سیستم شامل سه سطح هشدار است:

۱. سطح پایه- هوشیاری (vigilance):به مردم توصیه می‌شود که مراقب باشند و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت مشکوک، آن را به مقامات گزارش دهند.

۲. سطح دوم- امنیت تقویت شده – خطر حمله (sécurité renforcée – risque attentat):اقدامات امنیتی در مکان‌های عمومی افزایش می‌یابد. کنترل‌های امنیتی در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه آهن افزایش می‌یابد. نظارت بر فعالیت‌های آنلاین افزایش می‌یابد.

۳. سطح سوم یا بالاترین سطح هشدار-وضعیت اضطراری حمله (urgence attentat):اقدامات امنیتی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

ممکن است برخی از مکان‌های عمومی تعطیل شوند. مردم ممکن است از تردد در برخی مناطق منع شوند.

دفتر نخست‌وزیر فرانسه با اشاره به اینکه مسئولیت حمله مسکو توسط داعش خراسان به عهده گرفته شده است،اعلام کرد: این سازمان فرانسه را تهدید می‌کند و در چندین طرح حمله اخیر که در چندین کشور اروپایی از جمله آلمان و فرانسه خنثی شده است، دخیل بوده است.

سطح سوم یا بالاترین سطح هشدار، در ژانویه به سطح ۲ یعنی امنیت تقویت شده – خطر حمله تنزل یافته بود.

با افزایش سطح هشدار، اقدامات امنیتی در سراسر فرانسه افزایش خواهد یافت. این شامل افزایش حضور پلیس و نیرو‌های امنیتی در مکان‌های عمومی، کنترل‌های امنیتی بیشتر در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه آهن و افزایش نظارت بر فعالیت‌های آنلاین است.

دولت فرانسه از شهروندان خواسته است تا در صورت مشاهده هرگونه فعالیت مشکوک، آن را به مقامات گزارش دهند.

افزایش سطح امنیتی می‌تواند بر بازی‌های المپیک پاریس که قرار است در ماه ژوییه برگزار شود، تأثیر بگذارد. مقامات فرانسوی متعهد شده‌اند که برای تضمین امنیت بازی‌ها، تمام اقدامات لازم را انجام دهند.

طبق آخرین گزارش ها، حمله روز جمعه در تالار شهر کروکاس در نزدیکی مسکو، دست کم ۱۳۷ کشته و ۱۸۲ زخمی برجای گذاشته است./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.