ارتباط دیابت نوع ۲ با آلزایمر

بنا بر تحقیقات انجام شده در دانشگاه «ای اند ام تگزاس» آمریکا، شواهد و مدارک حاکی از ارتباط دیابت نوع ۲ با بیماری آلزایمر وجود دارد.

به گزارش شهروندآنلاین از «مدیکال نیوز تودی»، نتایج این تحقیقات در نشست سالانه جامعه بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی آمریکا ارائه شده است. محققان در این ارتباط با استفاده از موش‌ها برای انجام آزمایش‌های خود رابطه بین این دو بیماری را بررسی کردند.

این دانشمندان گفتند که در این تحقیقات یک پروتئین خاص را در روده‌ها دنبال کردند تا دریابند که چگونه بر فرایندهای مغز تاثیر می‌گذارد. آنها گزارش دادند که استفاده از رژیم غذایی پرچربی یک پروتئین موسوم به Jak۳ را سرکوب می‌کند.

موش‌های بدون این پروتئین التهاب‌هایی را تجربه کردند که در روده شروع و سپس به کبد و مغز منتقل شد. این موش‌ها دچار نشانه‌هایی مانند آلزایمر از جمله نقص شناختی شدند.

این محققان می‌گویند این احتمال وجود دارد که از طریق کنترل یا جلوگیری از دیابت نوع ۲ بتوان ریسک بیماری آلزایمر را کاهش داد. دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که تحقیقات قبلی حاکی از این است که رژیم غذایی بر ایجاد و شدت دیابت تاثیرگذار است و به‌تازگی نیز با ریسک ایجاد آلزایمر مرتبط شده است.

این درحالی است که در حدود ۸۱ درصد از افراد مبتلا به آلزایمر همچنین دیابت نوع ۲ دارند و ریسک زوال عقل با تشخیص دیابت مرتبط است. هر چه ابتلا به دیابت در سن پایین‌تری روی دهد خطر بروز زوال عقل هم بالاتر می‌رود. برخی از دانشمندان از ارتباط بین این دو بیماری به عنوان «دیابت نوع ۳» یاد می‌کنند.

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.