در دیدار وزرای خارجه ایران و سوریه چه گذشت؟

امیرعبداللهیان: تنبیه رژیم متجاوز اسرائیل قطعی است

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای سوری خود با تشریح تلاش‌ها و اقدامات دیپلماتیک ایران در قبال جنایت رژیم صهیونیستی در دمشق تصریح کرد: تنبیه رژیم متجاوز و جنایتکار اسرائیل قطعی است.

به گزارش شهروند آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با فیصل مقداد، همتای سوری خود ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از حضور همتای سوری و نخست‌وزیر و سایر وزرا و مسئولان سوری در محل سفارت و دفتر سفیر کشورمان در دمشق در اولین دقایق پس از وقوع جنایت تروریستی هدف قرار گرفتن ساختمان دیپلماتیک کشورمان و ابراز همدردی و تسلیت به دولت و مردم ایران قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان افزود: اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی بار دیگر ثابت کرد که این رژیم به هیچیک از موازین بین‌المللی و هیچ ارزش انسانی پایبند نیست و البته رژیم اسرائیل تنبیه خواهد شد و پاسخ لازم و محکم را دریافت خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: امنیت سوریه امنیت منطقه است و این دست و پا زدن‌ها و جنایات نتیجه‌ای برای بقای نتانیاهو و رژیم او نخواهد داشت.

امیرعبداللهیان با ادای احترام به روح همه شهدای سوری و ایرانی این جنایت تروریستی رژیم اسراییل تاکید کرد: چنین حوادثی اراده و انسجام ایران و سوریه را برای ثبات و امنیت در منطقه و متوقف کردن رژیم صهیونیستی در منطقه راسخ‌تر می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تشریح تلاش‌ها و اقدامات دیپلماتیک و حقوقی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در قبال جنایت رژیم صهیونیستی در دمشق گفت: ما مسئولیت دولت آمریکا به عنوان حامی تمام‌عیار رژیم صهیونیستی را از طریق مناسب دیپلماتیک به مقامات این کشور تاکید کردیم، همچنین همه کشورهای جهان را در جریان عبور رژیم صهیونیستی از تمامی خطوط قرمز و نقض قوانین و معاهدات و حقوق بین‌المللی قرار دادیم.

او تاکید کرد: تنبیه رژیم متجاوز و جنایتکار اسرائیل قطعی است.

فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه نیز ضمن خیر مقدم به امیرعبداللهیان و هیات همراه، مراتب تسلیت عمیق و خالصانه دولت و مردم سوریه را به رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای، رئیس جمهور محترم و دولت و مردم ایران و خانواده شهدای جنایت حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق را ابلاغ کرد.

فیصل مقداد خاطر نشان کرد: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند و از همان ابتدا می‌دانستیم که این رژیم جنایتکار به هیچ یک از موازین و اصول بین‌المللی و منشور سازمان ملل‌ هم پایبند نیست.

مقداد افزود: از همان ابتدای تشکیل رژیم صهیونیستی، سوری‌ها مبارزات خود را علیه این رژیم شروع کرده‌اند و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، ایران هم موجودیت این رژیم را به رسمیت نشناخت‌ و اقدام اخیر رژیم در هدف قرار دادن سفارت ایران بزرگترین گواه حقانیت موضع ایران و سوریه در قبال این رژیم صهیونیستی است.

وزیر خارجه سوریه‌ تاکید کرد:در این جنایت تروریستی اسرائیل که تمامی ویژگی‌های جنایت جنگی و نقض همه قوانین بین‌المللی را داراست، بار دیگر خون سوری‌ها و ایرانی‌ها در هم آمیخت.

او با قدردانی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در پیگیری این‌ جنایت و بسیج کردن جامعه جهانی در محکومیت آن، افزود: تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی علیه سفارت ایران و تأسیسات زیربنایی سوریه از اتفاقات و جنایات اسرائیل در غزه جدا نیست و در امتداد آن و جنایات رژیم اسرائیل در کشتار شهروندان فلسطینی قرار دارد.

وزیر خارجه سوریه با انتقاد از مواضع کشورهای غربی در قبال این اقدام تروریستی خاطر نشان کرد: بعد از همه این اتفاقات شاهدیم غربی‌های منافق که مدعی حاکمیت قانون در عرصه جهانی هستند، اما خودشان به هیچ یک از موازین حقوق بین‌المللی و حقوق بشری احترام نمی‌گذارند.

او خاطر نشان کرد: قطعا این جنایت اسرائیل بدون پاسخ باقی نخواهد ماند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.