ساخت موفقیت‌آمیز واکسن کرونا

مدیرعامل فایزر: امروز، روزی بزرگ برای بشریت است

شرکت داروسازی فایزر می‌گوید واکسن کرونای این شرکت در بیش از 90درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است

شهروند آنلاین: شرکت داروسازی فایزر می‌گوید واکسن کرونای این شرکت در بیش از 90درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است. فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن‌تِک ساخته است.

در مرحله سوم کارآزمایی بالینی، واکسن فایزر به ۴۳هزار و500 نفر در 6 کشور دنیا؛ آمریکا، آلمان، برزیل، آرژانتین، ترکیه و آفریقای جنوبی در دو نوبت به فاصله سه هفته تزریق شده است.

فایزر می‌گوید، در 90درصد موارد مصونیت به کرونا هفت روز بعد از تزریق نوبت دوم و ۲۸روز بعد از نوبت اول حاصل شده است.»

این شرکت آمریکایی همچنین گفت، در آخرین مرحله کارآزمایی بالینی هیچ عارضه جانبی جدی‌ای تاکنون مشاهده نشده است.

این نتایج بر اساس تأثیر واکسن در ۹۴ داوطلب اول بوده که به کرونا مبتلا بودند.

آلبرت بورلا مدیرعامل و رئیس فایزر در بیانیه‌ای نوشت: «اولین نتایج از مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شواهدی هستند از اینکه واکسن ما قادر است از کرونا پیشگیری کند.»

او این نتایج را «نقطه عطفی» در تولید واکسن دانست. «آن‌هم در زمانی که دنیا بیشترین نیاز را به آن دارد.»

دو شرکت سازنده قصد دارند درخواست صدور مجوز اضطراری کنند که تا آخر این ماه میلادی از این واکسن استفاده شود. با اینکه نتیجه اولیه بر اساس جمعیت کمی بوده اما این دو شرکت می‌گویند تا حدود دوهفته دیگر مجموع اطلاعات‌شان به حدی می‌رسد که درخواست مجوز کنند.

به جز این واکسن، چند واکسن دیگر هم در مرحله سوم و نهایی کارآزمایی بالینی هستند اما این اولین واکسنی است که چنین نتایجی داشته است.

در بسیاری از کشورهای دنیا شمار مبتلایان به کرونا، کسانی که در بیمارستان بستری می‌شوند یا به مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا می‌کنند، به سرعت رو به افزایش است.

آمار ابتلا به کرونا در دنیا به ۵۱میلیون نفر نزدیک می‌شود و بیش از یک‌میلیون و ۲۶۰هزار نفر هم جان‌ باخته‌اند. واکسن موثر، مهم‌ترین راه برای پایان‌دادن به همه‌گیری جهانی کرونا تلقی می‌شود.

فایزر می‌گوید بر اساس برآوردها، تا پایان سال ۲۰۲۰، 50میلیون و در سال ۲۰۲۱ تا ۱/۳میلیارد دُز واکسن را در تمام دنیا عرضه خواهد کرد.

با این حال سوال‌هایی درباره اینکه فایزر چگونه می‌تواند این میزان واکسن را عرضه کند، وجود دارد؛ از جمله اینکه این واکسن باید در جای بسیار سرد، منفی هشتاد درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.

علاوه بر این درباره دوام مصونیت و تأثیر واکسن در گروه‌های سنی متفاوت هم سوال‌هایی مطرح است. سوال دیگر این است که پس از بررسی کامل تمام نتایج ممکن است مشخص شود تأثیر واکسن کمتر است.

جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در این میان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «گرچه شرکت فایزر از موفقیت آزمایش‌های واکسن کرونا خبر داده، اما این واکسن تا چندماه آینده در دسترس مردم آمریکا قرار نخواهد گرفت.»

گفتنی است همزمان با اعلام این خبر قیمت جهانی طلا صد دلار کاهش یافت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.