پیشنهاد مسکو برای آغاز مذاکرات صلح با اوکراین

کرملین اعلام کرده است که پیش‌نویس صلح 2022 روسیه می‌تواند نقطه آغاز خوبی برای مذاکرات آتی صلح با اوکراین باشد.

به گزارش شهروند آنلاین، کرملین بار دیگر با اشاره به طرح پیشنهاد صلحی که پیشتر از جانب اوکراین رد شده بود، عنوان کرد، پیش‌نویس توافقنامه صلحی که روسیه و اوکراین در روزهای آغاز درگیری بر سر آن مذاکره کردند، می‌تواند نقطه آغازی برای شکل‌گیری گفت‌وگوها جهت پایان دادن به درگیری‌ها میان دو کشور باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین عنوان کرد که پیش‌نویس سندی که در ماه مارس سال 2022 در استانبول مورد بحث قرار گرفت می‌تواند «اساس شروع مذاکرات» میان دو کشور باشد.

او با اشاره به پیش‌نویس مورد نظر بر این موضوع نیز تاکید کرد که در جریان مذاکرات احتمالی آینده در قالب این طرح«واقعیت‌های جدید» هم باید مورد توجه قرار گیرد.

پافشاری مسکو بر پذیرش طرح پیش‌نویس مطرح شده در سال 2022 در حالی تشدید می‌شود که به موجب آن روسیه چهار منطقه‌ای از اوکراین را که تحت کنترل خود در آورده است را نیز در این طرح پیشنهادی جزئی از قلمرو خود در نظرگرفته است.

این طرح چند هفته پس از جنگ میان روسیه و اوکراین در جریان نشستی در استانبول مورد بحث قرار گرفت و شامل مقرراتی برای اعلام موقعیت بی‌طرفی برای اوکراین و اعمال محدودیت برای نیروهای مسلح این کشور و در عین حال به تاخیر انداختن مذاکرات در مورد وضعیت مناطق تحت کنترل روسیه بود. مواردی که در نهایت منجر به عدم شکل‌گیری توافق و شکست مذاکرات شد.

در مقابل روسیه نیز فرمول صلح ولادیمیر زلنسکی، رئیس ‌جمهور اوکراین را که مسکو را ملزم به عقب‌نشینی نیروهایش از مناطق اوکراین و پرداخت غرامت به این کشور و  حضور در دادگاه بین‌المللی برای اقدامات جنگی‌اش می‌کرد، رد کرده است.

اوکراین به طور قاطعانه امکان هر گونه مذاکره با روسیه را در این مرحله از درگیری‌ها، بدون تضمین خروج مسکو از مناطق تحت کنترل اوکراین که در حال حاضر چیزی حدود یک پنجم خاک این کشور را در بر می‌گیرد، قاطعانه رد کرده است.

اوکراین و متحدانش بر این باور هستند که روسیه در حال حاضر به دنبال شکل‌گیری توافق آتش‌بسی است که به موجب آن بتواند زمان بیشتری برای خود خریداری کرده و نیروهایش را برای تصرف مناطق بیشتری از اوکراین تقویت کند./فارس

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.