بازار گوشت رقابتی می‌شود؟

رئیس شورای تامین دام ازحجم بالای واردات و افزایش جمعیت دامی خبر داد

رئیس شورای تامین دام با بیان اینکه مردم نگران وضعیت بازار گوشت قرمز نباشند، گفت: به‌طور قطع قیمت گوشت قرمز با توجه به حجم بالای واردات و افزایش جمعیت دامی تولید داخل، روند کاهشی به خود می‌گیرد و قیمت ها متعادل می‌شود.

به گزارش شهروند آنلاین،منصور پوریان امروز (دوشنبه)‌ در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت بازار دام زنده و گوشت قرمز داخلی افزود: طبق گزارش اخیر مرکز آمار ایران، جمعیت دام سبک بیش از ۷۱ میلیون راس برآورد شده که عرضه گسترده آن منجر به کاهش قیمت گوشت قرمز داخلی خواهد شد.

او بیان‌ داشت: وضعیت جمعیت دام سنگین کشور نیز به دلیل واردات دام زنده و گوشت قرمز در پاییز و زمستان سال ۱۴۰۲ به نقطه مطلوب رسیده است و بر این اساس انتظار می‌رود که قیمت گوشت تولید داخلی در هفته‌های آتی کاهشی شود.

این مقام صنفی با اشاره به اینکه در فصل زمستان چهار تا ۴.۵ میلیون راس دام زنده میش و مولد یعنی کمتر از سه درصد جمعیت آنها کشتار شده است، اظهار داشت: با توجه به افزایش زایش دام‌ها در فصل بهار، روند جمعیت دامی افزایش می‌یابد که این مهم به نفع مصرف‌کنندگان داخلی است.

او گفت: در ماه‌های اخیر با افزایش جمعیت دامی و رشد توزیع دام زنده در مراکز عرضه، قیمت گوشت قرمز روند کاهشی به خود می‌گیرد و می‌تواند با گوشت وارداتی قابل رقابت باشد.

پوریان تصریح ‌کرد: طبق آمار امروز میانگین کشوری قیمت دام زنده گوسفندی بره نر درجه یک حداکثر کیلویی ۲۱۵ هزار تومان و دام سنگین حداکثر ۲۰۰ هزار تومان است.

او با بیان اینکه به‌طور معمول قیمت دام زنده و گوشت قرمز در استان خوزستان همیشه بالاترین نرخ را دارد، گفت: طی روزهای اخیر به دلیل افزایش عرضه دام زنده داخلی، قیمت گوشت قرمز گوسفندی داخلی در فروشگاه‌ها و قصابی‌های این استان به ۵۳۰ تا ۵۵۰ هزار تومان و گوشت نر گوساله به ۴۰۰ تا ۴۲۰ هزار تومان رسیده است.

رئیس شورای تامین دام افزود: عرضه گسترده دام زنده داخلی در نهایت منجر به دستیابی به قیمت واقعی گوشت قرمز تولید داخل می‌شود.

نهاده‌های دامی به میزان کافی وجود دارد

او درباره وضعیت نهاده‌های دامی، گفت: در دولت سیزدهم اتفاق خوبی در زمینه تامین و عرضه مداوم نهاده‌های دامی افتاد، به طوری که استمرار عرضه در واردات و توزیع نهاده ها باعث شد این نهاده مهم تولیدات دامی در دسترس دامداران و دامپروران باشد و آنان برای تامین نهاده‌ها مانند سالهای گذشته در مضیقه نباشند.

به گزارش ایرنا، پیشتر مرکز آمار ایران اعلام کرده بود: بر اساس نتایج حاصل از طرح آمارگیری اندازه‌گیری فصلی تعداد و تولیدات دام سبک، در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ تعداد دام سبک موجود در دامداری‌های کشور ۷۱ میلیون و ۱۶۰ هزار راس برآورد شده که شامل ۵۳ میلیون و ۶۶۰ هزار راس گوسفند و بره و ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار راس بز و بزغاله است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.