تاثیرگذاری سعدی ورای مرزهای ایران زمین

سفیر سابق ترکیه در تهران، استاد ادبیات فارسی و عضو افتخاری فرهنگستان ادب فارسی با اشاره به تاثیر سعدی در ادبیات ترکیه گفت: قدر و منزلت سعدی در غزل‌سرایی و تالیف نظم و نثر غیرقابل انکار است.

به گزارش شهروند آنلاین، پروفسور دریا اُرس شامگاه جمعه در آیین یادروز سعدی در شیراز گفت: به جرات می‌توان گفت پس از هشت قرن از درگذشت سعدی شیرازی، اما شیخ اجل هنوز هم در میان مردم زنده است.

او با اشاره به اینکه در قرن هفتم و هشتم 2 ستاره بزرگ در آسمان شیراز درخشیدند و در جهان شناخته شدند، افزود: با اینکه حافظ از جایگاه مهمی برخوردار است، اما قدر و منزلت سعدی در غزل‌سرایی و تالیف نظم و نثر غیرقابل انکار است.

سفیر سابق ترکیه در تهران تصریح کرد: گلستان و بوستان شاهکار ادب فارسی و یکی از ارزنده‌ترین کتاب‌های ادبیات فارسی محسوب می‌شود و امروزه داستان‌های این دو اثر، در اجتماعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دریا اُرس درخصوص تاثیر سعدی در ادبیات ترکیه هم گفت: در زمان عثمانی و جمهوریت یکی از مهمترین و تاثیرگذار‌ترین آثار ادب فارسی، همین کتاب گلستان بوده که توسط ادیبان ترک ترجمه شده است.

معرفی مشاهیر امروز هم ضروری است

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بخش دیگری از این مراسم عنوان کرد: سعدی شجاع مردی در عرصه شعر و شاعری است که به کمک مفاهیم مندرج در اندیشه‌های تابناک خویش و آنچه را فهم می‌کرده بر ملا کرده است، در حالی‌که میان سایر اندیشمندان این موضوع مسبوق به سابقه نیست.

محمود شالویی افزود: زبان بلاغت سعدی آنچنان بلیغ است که در بیان مطالب اغراق‌آمیز هم بسیار نیکو عنوان می‌کند.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: سعدی پیام‌آور صلح و دوستی، ارتباط، دوری از جنگ و نزاع است و می‌خواهد همه اقوام را با هم پیوند دهد و میان انسان‌ها صلح برقرار کند.

شالویی با تاکید بر اینکه هفته نکوداشت سعدی فرصتی برای معرفی آرا و اندیشه‌های اوست، تاکید کرد: مفاخر و مشاهیر گذشته و امروز باید مورد توجه قرار گیرند و در همین راستا انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نباید همه وقت را برای معرفی گذشتگان مصروف بداند و باید به معرفی مشاهیر امروز هم بپردازد.

برنامه‌های متنوع برای همه سنین

حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: در ستاد برگزاری هفته گرامیداشت سعدی تلاش شد تا با هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های متنوع فرهنگی با در برگیری تمام اقشار اعم از کودک و نوجوان و بزرگسالان اجرایی شود تا بیش از پیش با اندیشه‌های سعدی آشنا شویم و این اندیشه‌ها اشاعه یابد.

او تاکید کرد: اجرای رویداد‌هایی که در حوزه فرهنگی رقم می‌خورد باید با هدف شناسایی بیشتر این شاعر پارسی‌گوی شیرازی به مردم در سطح بین‌المللی، ملی و استانی باشد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.