کرونا مهم‌ترین مسأله دولت است

ربیعی: امیدواریم دولت بعدی آمریکا نماینده شایسته آرای مردم باشد

سخنگوی دولت گفت: امیدواریم دولت بعدی آمریکا نماینده‌ای شایسته از آرا و دیدگاه‌های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود را در نقض معاهدات بین‌المللی توسط دولت قبل مدنظر قرار دهد

شهروندآنلاین: «علی ربیعی» روز سه‌شنبه در نشست خبری با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ‌آمریکا گفت: «برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هفته گذشته یکی از مهم‌ترین اتفاقات در فضای بین‌المللی بود.»

او افزود: «موضع ما در برابر رهبران آمریکا روشن است. همان‌طور که بارها تأکید کردیم به سیاست‌ها کار داریم، نه به سیاستمداران. آنچه واضح بود، خود مردم آمریکا در این انتخابات به نژادپرستی، جنسیت‌زدگی، قانون‌شکنی و ایجاد دردسرهای جهانی نه گفتند.»

 ترامپ چهره آمریکا را مخدوش کرد

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ترامپ با این صفات چهره آمریکا را در نزد افکار عمومی و ملت خود و ملت‌های جهان  مخدوش کرد، ادامه داد: «اکثریت قاطع رأی مردم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان دادند که ملت آمریکا به خوبی تشخیص داد که  اقدامات غیرانسانی دولت آمریکا در چهار سال گذشته به چهره و جایگاه آمریکا لطمه جدی وارد کرده است.»

سخنگوی دولت یادآورشد: «این حقیقت که در اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان، مردم از این انتخاب ملت آمریکا در نه گفتن به سیاست‌های ضدجهانی دولت ترامپ خرسند شده و خوشحالند یک واقعیت است. امیدواریم دولت بعدی آمریکا نماینده‌ای شایسته از آرا و دیدگاه‌های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود را در نقض معاهدات بین‌المللی توسط دولت قبل مدنظر قرار دهد.»

ربیعی خاطرنشان کرد: «تحولات را با دقت بررسی می‌کنیم و قضاوت را به آینده موکول خواهیم کرد.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا اظهار داشت: «کرونا با افزایش ابعاد فاجعه‌آمیزش و تهدید جان انسان‌ها از مهم‌ترین مسائل دولت و مردم است. متأسفانه ویروس کرونا شباهت کمتری به اجداد خود داشته و از رفتار  آنها تبعیت نمی‌کند، به طوری که خصوصیات ویروس نسبت به آغاز شیوع، دچار تغییرات جهشی شده و امروز تهاجمی‌تر و با خشونت بیشتر عمل‌می‌کند. ۶۰۰ مرگ روزانه در فرانسه نشان از این تغییرات دارد.»

گذر زمان نباید باعث خستگی در مبارزه با کرونا شود

او افزود: «تاکنون ۸۸ درصد افرادی که دچار مرگ‌ومیر می‌شدند، از سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای بودند، اما هم‌اکنون این ویروس، سنین پایین‌تر را هم مورد درگیری شدید قرار می‌دهد.»

سخنگوی دولت ادامه داد: «گذر زمان نه‌تنها نباید سبب خستگی از مبارزه بی‌امان با کرونا و عادی‌انگاری ما شود، بلکه برعکس، باید سبب ایجاد رویکرد جدی‌تر به سبک زندگی همراه با سلامت شود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابعاد گسترده‌تری در زندگی روزمره ما بیابد. با این‌حال، به رغم تمامی محدودیت‌ها و توصیه‌های بهداشتی، همچنان با زندگی بهداشتی متناسب فاصله زیادی داریم.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری گفت: «تمامی کارشناسان سلامت و اپیدمیولوژیست‌ها رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از ۹۰ درصد را، راه‌حل بی‌بدیل و اجتناب‌ناپذیر این مقابله می‌دانند. دولت و ستاد ملی کرونا، دائما تدابیر و تصمیمات جدیدی را برای مقابله با کرونا می‌اندیشند، اما راهکار مقابله اصلی، ایجاد یک جنبش عظیم اجتماعی مسئولیت‌پذیری برای حفظ جان خود و دیگران است.»

ربیعی خاطرنشان کرد: «چاره‌ای جز یک نهادینه‌سازی گسترده از شهر و روستا تا محیط‌های اداری، تولیدی، آموزشی و خدماتی و مهم‌تر از همه در میان خانه‌ها نیست.»

بیش از ۵۰ درصد ابتلا به کرونا به علت دورهمی‌های خانوادگی است

سخنگوی دولت گفت: «یافته‌های مطالعات در اسپانیا نشان می‌دهد که ۳۱ درصد مبتلاها به علت دورهمی‌های خانوادگی بوده است. تحلیلگران سلامت معتقد هستند در ایران بیش از ۵۰ درصد موارد ابتلا به علت دورهمی‌های خانوادگی است. با طولانی‌شدن شب‌ها در زمستان، درخواست ما از هموطنان این است که از تجمعات دوستانه فامیلی و خانوادگی به صورت گسترده کاسته شود.»

او ادامه داد: «بحث مهم دیگر ضرورت انجام تهویه مناسب در فضاهای بسته است. مطالعات نشان می‌دهد تهویه مناسب باعث کاهش بسیار جدی در شیوع خواهد بود. علاوه بر این گزارشاتی از انتقال ویروس از انسان به حیوان خانگی مشاهده شده است. این موضوع می‌تواند به فزایندگی ویروس کمک کند.» دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری یادآور شد: «متأسفانه این روزها، به نقل از افراد مختلف، اخبار گوناگون نادرست یا ناقص بیان و منتشر می‌شود. این‌گونه اخبار باعث سردرگمی بیشتر مردم می‌شود. از این‌رو ستاد ملی مقابله با کرونا، سخنگویی مشخص تعیین کرده است.»

ربیعی اضافه کرد: «توصیه دولت به همگان این است که صرفا به اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توجه و استناد کنند و هر گونه اظهارنظری مغایر با سخنان ایشان فاقد صلاحیت است.»

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوعات مطرح در جلسه هیأت دولت گفت: «در این جلسه، ضرورت اتخاذ سیاست‌های متناسب در ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی، همسایگان و نیز  سیاست‌های اقتصادی متناسب با تأکید بر افزایش پایداری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و توجه به فرصت‌های جهانی و فرصت‌های پیش‌رو و در حوزه اقتصاد مورد بحث و چارچوب‌های کلی آنها مورد بررسی قرار گرفت.»

او افزود: «علاوه بر آن، علل و ابعاد مختلف افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها در این جلسه نیز به بحث گذاشته شد و وزارتخانه‌های ذیربط هر یک موظف شدند کالاهای مربوط به دستگاه‌های خود را با پیگیری روزانه و دقیق مورد نظارت قرار دهند. وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت دادگستری تکالیف ویژه‌ای در این زمینه عهده‌دار شدند.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری ادامه داد: «علاوه بر مسأله کاهش قیمت‌ها، دولت با تأکید بر حفظ ارزش پول ملی، حمایت از بازار سرمایه را مورد بحث قرار داد.»

او با تشریح دو تصمیم دولت برای ترخیص کالاها از گمرک گفت: «تصمیم اول دولت در این زمینه ترخیص کالا بدون کد رهگیری و با تعهد سه ماهه بانک برای تأمین ارز بود. علاوه بر این بر اساس بخشنامه جدید دولت ۹۰درصد کالاها ترخیص و الباقی بعد از تأمین ارز توسط بانک مرکزی وارد بازار می‌شود.»

 تا پایان هفته یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود

بر اساس اظهارات ربیعی با استفاده از بخشنامه جدید دولت تا پایان هفته آینده حدود یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود و ترخیص کالاهای اساسی بعد از این تاریخ هم ادامه خواهد یافت. این تصمیم با توجه به ضرورت ترخیص سریع کالا برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و عدم کاهش تولید اتخاذ شده است.

او خاطرنشان کرد: «برای روشن‌شدن برخی از شبهات تأکید می‌شود این اجازه فوری ترخیص‌ها، صرفا شامل کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید است که اولویت آنها تنها توسط وزارت صمت مشخص خواهد  شد. از همین‌جا اعلام می‌کنم خارج از این اولویت‌گذاری هیچ کالایی به این شکل ترخیص نخواهد شد. بنابراین کالاهای مصرفی، لوکس و غیرضروری با این بخشنامه امکان ترخیص ندارند.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری افزود: «بنابر گزارش رئیس گمرک، ‌بلافاصله بعد از این بخشنامه ۲۵هزار تن برنج از گمرک ترخیص شده است و تا یک میلیون تن کالا به زودی ترخیص خواهد شد.»

ربیعی ادامه داد: «فارغ از تصمیماتی که امیدواریم دولت جدید آمریکا به نفع جامعه جهانی و دو ملت اتخاذ کنند، ما برنامه توانمندسازی داخلی خود را ادامه خواهیم داد.»

او یادآور شد: «در دوران جنگ اقتصادی آموختیم پایه‌های اقتصاد داخلی را محکم و معیشت مردم را که از این جنگ بزرگ آسیب دید، ترمیم کنیم، در پاسخ به سناریوهای متخذه، تصمیمات مقتضی براساس شرایط در زمان خود اتخاذ خواهد شد.»

سخنگوی دولت گفت: «آقای بایدن با این شعار به عرصه انتخابات آمد که خواهان اعاده حیثیت آمریکا در نزد مردم جهان است. او هم معتقد است که اعتبار آمریکا به شدت مخدوش شده است.»

او گفت: «حق مردم کشورمان از اقتصاد جهانی بیش از اینهاست و برای احقاق این حق با آمریکا خواهیم جنگید و ایران از هر فرصتی استفاده می‌کند.»

ربیعی تأکید کرد: «امیدوارم که رهبران جدید آمریکا از تجربه چهار سال اخیر درس‌هایی آموخته باشند، عصر قلدری و یکجانبه‌گرایی پایان یافته و مسائل جهانی نیازمند تعمیق همکاری بین‌المللی و احترام به حقوق بین‌الملل و ملت‌هاست. در رابطه با ایران امیدوارم رهبران آمریکا آموخته باشند که زبان زور و فشار کارایی ندارد و مشاهده کردند نه‌تنها ایران تسلیم نشده، بلکه در دفاع از کرامت، استقلال و حقوق ایران مقاوم‌تر شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.