واکنش چینی به تصمیم آمریکایی

پکن: تحریم‌های آمریکا مبادلات قانونی ایران و چین را تهدید می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به تصویب بسته کمک نظامی اخیر آمریکا برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان که شامل بندهای منفی علیه چین به دلیل روابط تجاری با ایران می‌شود،اعلام کرد که این مصوبه مبادلات قانونی تهران و پکن را تهدید به تحریم می‌کند.

به گزارش شهروند آنلاین، لین جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (دوشنبه) در واکنش به امضای قانون بسته کمک نظامی آمریکا برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان بیان کرد: پکن قاطعانه تصویب و امضای قانون بسته کمک نظامی که حاوی محتوای منفی علیه چین است را رد می‌کند.

قانون بسته کمک نظامی واشنگتن علاوه بر ارسال سلاح برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان همچنین جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را ملزم می‌کند، افرادی که در عملیات تجارت نفت با ایران شراکت دارند را تحریم کند. آمریکا مدعی است که چین تحریم‌هایش را برای خرید فرآورده‌های نفتی ایران دور می‌زند.

لین جیان در این خصوص تاکید کرد: این قانون تهدید می‌کند که تحریم‌های یک‌جانبه بر مبادلات اقتصادی و تجاری عادی بین چین و ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی اعمال کند که موانع جدی برای همکاری چین و آمریکا در زمینه‌های مربوطه ایجاد خواهد کرد.

همچنین این بسته کمک نظامی که شامل ارائه کمک هشت میلیارد دلاری به تایوان می‌شود، واکنش سخنگوی وزارت خارجه چین را برانگیخت. پکن معتقد است که تایوان روزی باید با سرزمین اصلی چین ادغام شود.

لین جیان با بیان اینکه بسته کمکی به شدت حاکمیت چین را نقض می‌کند، افزود: این بسته شامل کمک‌های نظامی بزرگ به تایوان است که به طور جدی اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا را نقض می‌کند و سیگنالی اشتباه به نیروهای جدایی‌طلب «استقلال تایوان» می‌فرستد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.