محدودیت زمانی برای اتباع مجاز

وزیر کشور:مرحله دوم انتخابات ۲۱ اردیبهشت برگزار می‌شود

وزیر کشور گفت: مرحله دوم انتخابات مجلس دوازدهم ۲۱ اردیبهشت باید به خوبی و با صلابت، امنیت و مشارکت خوب مردم برگزار شود.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی در جلسه شورای اداری استان تهران، ضمن تبریک روز کارگر و روز معلم گفت: جامعه مدیون قشر معلم و قشر کارگر است چرا که معلم علم و شخصیت ما را شکل داده و بر میزان آن می‌افزاید و کار که تجلی حیات انسان است، تاریخ، انسان و زندگی را می‌سازد و آنچه ما امروز از علم و مادیات داریم مدیون کارکرد معلمان و دسترنج کارگران است.

وزیر کشور همچنین با اشاره به برگزاری قابل قبول و مطلوب مرحله اول انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفند سال گذشته، افزود: با عنایت به راهبرد‌های چهارگانه انتخاباتی رهبر معظم انقلاب اسلامی، مرحله دوم انتخابات نیز به یاری خداوند متعال به شکل مطلوب برگزار خواهد شد.

وحیدی با تأکید بر اینکه مسئولیت سنگینی در استان تهران وجود دارد، ابراز داشت: انتخابات بسیار خوبی در ۱۱ اسفند از لحاظ امنیت، سلامت و رقابت و مشارکت رقم خورد که بسیار ارزشمند و قابل توجه بود.

او ادامه داد: انتخابات مرحله دوم در ۲۱ اردیبهشت نیز باید به خوبی و با صلابت، امنیت و مشارکت خوب مردم برگزار شود و باتوجه به اینکه بیشترین تعداد کاندیدا‌ها مربوط به شهر تهران است این اولین موضوع در دست اجرای شورای اداری استان تهران است که باید برای آن تلاش کنند.

وحیدی همچنین، با اشاره به موضوع اتباع در استان تهران گفت: پذیرش اتباع یک نگاه اخلاقی بوده و مردمی که تحت فشار‌های قدرت‌های زورگو قرار گرفتند مجبور به مهاجرت شدند و آنان براساس اصول اخلاقی در کشور ما پذیرش شدند، اما باید این مساله مورد توجه باشد که ظرفیت میزبانی بیش از این نداریم و کشورمان اشباع شده است و بیش از این نباید وارد کشور شوند و اعلام کردیم که قادر به پذیرش بیشتر نیستیم.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه حضور اتباع غیر مجاز در کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست، گفت: باید بستر‌های لازم برای بازگشت تعدادی از اتباع نیز که داخل کشورند فراهم شود.

وحیدی همچنین تصریح کرد: به کارگیری اتباع غیرمجاز به هر شکل، تخلف محسوب می‌شود.

او با اظهار اینکه اتباع مجاز نیز از محدودیت زمانی برخوردار هستند و باید در زمان مقرر به کشور خود بازگردند و به اصلاح کشورشان کمک کنند، گفت: موضوع اتباع نباید در کشورمان وضعیتی سازمان‌نیافته و بی‌سامان داشته باشد و احیاناً در برخی شهر‌ها مردم نگران شوند، لذا باید برنامه برای بازگشت این افراد آماده شود.

وزیر کشور در ادامه استان تهران را متمایز با سایر استان‌های کشور عنوان کرد و گفت: ۲۶ درصد تولید ناخالص داخلی کشور سهم تهران است، یعنی در حدود یک چهارم نرخ رشد کشور در این استان محقق می‌شود و جمعیت این استان نیز در حدود ۱۵ میلیون نفر است که نزدیک به یک پنجم جمعیت کشور را شامل می‌شود که مدام نیز در حال افزایش است.

وحیدی در خصوص اهمیت توازن در نرخ رشد شهر‌های کشور گفت، در برخی از شهر‌ها نرخ رشد خوب است، اما در برخی شهر‌ها خوب نیست، لذا توازن و رسیدگی در این خصوص ضروری است.

او همچنین با اشاره به وسعت تهران، تقسیمات کشوری را ابزاری برای اداره و رسیدگی بهتر دانست و افزود: هم‌اکنون در استان تهران توازن خوبی نداریم که این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر کشور تاکید کرد: تقسیمات کشوری اهدافی را همچون جلوگیری از تمرکزگرایی، امکان رسیدگی بهتر به مناطقی که از لحاظ توسعه دچار مشکل هستند و کنترل جمعیت و جلوگیری از ورود جمعیت به شهر‌های بزرگ دنبال می‌کند.

او با اشاره به اینکه مدتی است مساله تشکیل استان‌های تهران غربی و تهران شرقی مطرح است، گفت: سیاست دولت در راستای ایجاد عدالت و بهبود رفاه برای شهروندان است که اگر تقسیمات کشوری بتواند به اداره بهتر کمک کند دولت مضایقه‌ای ندارد.

وزیر کشور گفت: در غرب تهران نزدیک به ۳ میلیون نفر جمعیت داریم که جمعیتی فراتر از چندین استان است، لذا امیدواریم تقسیمات کشوری به عنوان آورده مهم و یک ابزار توسعه و توازن بتواند به کارگیری شود تا مردم بتوانند مسائل اداری و اقتصادی خود را در محیط به خوبی کنترل و اداره کنند.

وحیدی افزود: تقسیمات کشوری نیاز به مصوبه مجلس دارد و در مجلس بعدی بررسی خواهد شد، لذا نباید دغدغه خاطری باشد، بلکه در راستای بهبود وضعیت انجام خواهد شد.

او همچنین گفت: انتقال پایتخت از سابق و از همین بابت که بهبود وضعیت را در پی داشته باشد، مطرح بوده که جزو موضوعات کارشناسی است و باید دقیق بررسی و کارشناسی شود.

وحیدی با اشاره به شعار سال و اهمیت زنجیره ارزش راهبردی گفت: زنجیره ارزش راهبردی برای رشد استان تهران بسیار مهم است و کمک می‌کند جهش در تولید به صورت هدفمند و پایدار رخ دهد.

او تحقق شعار سال ” جهش در تولید با مشارکت مردم” را که از مطالبات رهبر معظم انقلاب است، خطاب به مسئولان مورد توجه قرار داد و افزود: وقتی که قرار است ۲۶ درصد نرخ رشد در تهران محقق شود این بار سنگینی است بردوش مسئولان تهران که سرمایه و امکانات بیشتری در اختیار دارد.

وحیدی گفت: رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند الگو‌های مشارکت مردم در جهش تولید را مشخص کنید که یکی از آنها دانش‌بنیان‌ها هستند.

او افزود: بالا بردن سطح فن آوری در صنایع منوط به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است، از یک طرف مشارک مردم درتولید باید افزایش یابد و از سوی دیگر سطح فن آوری صنایع ارتقا یابد.

وحیدی همچنین گفت: بارش‌های خوبی در ماه‌های اخیر داشته‌ایم، اما نباید از موضوع صرفه‌جویی و تغییر در الگوی مصرف غفلت شود.

او خطاب به مسئولان استان تهران تاکید کرد: باید با برنامه‌ریزی از تنش آبی جلوگیری شود، ما باید ناترازی را با اصلاح الگوی مصرف از جمله در مورد آب بر طرف و اصلاح کنیم.

وحیدی با تاکید بر اینکه تهران باید الگوی هنجار‌های اخلاقی، اجتماعی و دینی باشد، گفت: برخی ناهنجاری‌ها از جمله در موضوع عفاف و حجاب را دشمنان تلاش دارند به ما تحمیل کنند.

او با اشاره به اینکه بانوان ایرانی مقید به رعایت ارزش‌ها هستند، افزود: همه مکلف به اجرای قانون هستند و افرادی که می‌خواهند دیگران را تشویق کنند در مقابل قانون بایستند، این کار غلط هست و باید با آن مقابله شود.

وزیر کشور لزوم اجرای قانون را در اداره‌ها و محیط‌های مرتبط با این مکان‌ها متذکر شد و گفت: هنجار‌های مثبت و انقلابی و یک جامعه اخلاقی و سالم وجه تمایز کشور ماست و نباید به راحتی اجازه دهیم این هنجار‌ها را خدشه‌دار کنند.

وحیدی گفت: آسیب‌های اجتماعی جزو اولویت‌هایی است که باید به آن توجه کرد و همه دستگاه‌ها از جمله استانداری، شهرداری و شورای اجتماعی کشور نسبت به آن وظیفه دارند.

وزیر کشور همچنین خطاب به شهرداری ها گفت: مساله پسماند باید به طور جدی در دستور برنامه شهرداری‌ها باشد./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.