ضرورت حفظ جایگاه ایران در میان برترین‌های جهان

دکتر کولیوند:بودجه هلال ‌احمر متناسب با ماموریت‌های محوله نیست

دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به این که بودجه هلال احمر متناسب با وظایف محوله نیست، از انجام بیشترین امدادرسانی به مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری با رسانه‌ها به مناسبت هفته هلال احمر، نقش رسانه‌ها را در بازتاب خدمات هلال احمر بی‌بدیل دانست و از همراهی آنها تشکر کرد.

کولیوند ادامه داد: در آستانه آغاز هفته هلال احمر هستیم و هر روز از این هفته نشانگر خدمات هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است. در ابتدای این هفته مراسم افتتاح نمایشگاه دست‌آوردهای امداد و نجات را خواهیم داشت که همزمان با آن پویش اهدای خون نیز کلید می‌خورد.

او با اشاره به جایگاه شهدای امدادگر در کشور افزود: هفته هلال احمر فرصت مناسبی برای گرامیداشت یاد شهدا به خصوص شهدای امدادگر است که در تمامی عرصه‌ها در خط مقدم خدمت‌رسانی به مردم بودند.

کولیوند با اشاره به نقش موثر زنان در هلال احمر تصریح کرد: در هفته هلال احمر تلاش می‌شود تا قسمتی از توانایی‌ها و توانمندی‌های بانوان هلال احمر تشریح شود. بانوانی که در تمامی عرصه‌های فعالیت جمعیت فعالیت داشته و با ایثار و از خودگذشتگی الگوی موفقی برای جمعیت‌های ملی هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف هلال احمر پیشگیری و آموزش است که برنامه‌های مفصلی در این خصوص تدوین و با انجام مانورها در هفته هلال احمر به صورت جدی در دستور کار قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول در هلال احمر با اشاره به جایگاه ملی جمعیت ایران در میان جمعیت‌های ملی هلال احمر و صلیب سرخ گفت: دایره فعالیت‌های هلال احمر امروز به قدری وسیع است که این جمعیت را در میان برترین‌های جهان قرار داده است. همین امروز و همزمان با آغاز هفته هلال احمر، پایش سلامت حجاج در دستور کار قرار دارد و به شکل منظم و تخصصی در حال انجام است. علاوه بر این خدمت‌رسانی به مردم لحظه‌ای متوقف نمی‌شود و در این راستا در ابتدا تجهیز نیروهای هلال احمر آغاز شده و بالگردهای زمین‌گیر شده هلال احمر اورهال شده‌اند.

او افزود: خرید ۳۰۰ دستگاه آمبولانس و ۶۰۰ دستگاه خودروی امداد آغاز و تلاش می‌شود تا این روند با کمک همیشگی دولت سیزدهم ادامه یابد. در روزهای آینده این خودروها به ناوگان هلال احمر اضافه می‌شوند و در مرحله بعد ۱۵۰۰ خودروی نجات دیگر به ناوگان هلال احمر اضافه می‌شود.

کولیوند توضیح داد: تجهیز پایگاه‌های امداد کوهستان، بیمه امدادگران و افزایش دریافتی آنها قسمت دیگری از فعالیت‌ها برای چابک‌سازی امداد و نجات بود. همین اقدامات سبب شد تا هلال احمر ایران در ماموریت‌های بین المللی فعال بوده و نشان برتر ایثار دولت ترکیه و نشان برتر جمعیت‌های ملی را دریافت کند.

او افزود: این دست‌آوردها با مشارکت داوطلبان ممکن شده، داوطلبانی که امسال تعداد آنها به ۳ میلیون نفر رسیده است. ساماندهی این نیروها نیز به شکلی جدی آغاز شده که تیم‌های سحر، سفیران حمایت روانی، گروه‌های یاس که فعالیت اجتماعی برای آنها تعریف شده، نمونه‌ای از آن است. هدف از این فعالیت‌ها توانمند‌سازی جامعه است.

کولیوند خاطرنشان کرد: نمونه دیگری از فعالیت ها برای توانمندسازی جامعه تاسیس و توسعه خانه‌های هلال است که در مناطق دورافتاده با هدف امدادرسانی و توانمندسازی فعالیت می‌کنند. این تمام ماجرا نیست و هلال احمر امروز در دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه و پادگان‌ها نیز در حال توسعه آموزش های عمومی و امدادی است تا جامعه به صورت همگانی در مقابل حوادث تاب‌آور باشد.

کولیوند تاکید کرد: بهداشت، درمان و توانبخشی نیز قسمت دیگری از حوزه فعالیتی هلال احمر است که بازتاب آن را می‌توان در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و درمانگاه‌های هلال احمر مشاهده کرد که روزانه نیاز دارویی و درمانی هزاران نفر از شهروندان را برطرف می‌کنند. در این عرصه مراکز درمانی خودگردان هلال احمر در خارج از کشور نیز فعال بوده و نام نیکی از ایران در جهان به جا گذاشته‌اند. در همین راستا بزودی مرکز درمانی هلال احمر در تاجیکستان نیز بازگشایی می‌شود.

رئیس جمعیت هلال احمر توضیح داد: هلال احمر به عنوان یک نهاد بشردوستانه تلاش می‌کند تا از آلام مردم حادثه دیده بکاهد که در این روزها مهم‌ترین مساله کمک به جنگ‌زدگان غزه است و تا کنون به کمک مردم ۱۰ هزار تن اقلام بهداشتی‌ و درمانی جمع‌آوری شده تا به دست مردم محاصره شده غزه برسد.

کولیوند ادامه داد: هلال احمر ایران جزو پنج جمعیت ملی جهان است که موفقیت هلال احمر در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان ترکیه، سوریه و افغانستان این مساله را عیان کرد. هلال احمر بواسطه همین خدمات جهانی عالی‌ترین نشان‌های ترکیه و فدراسیون جهانی را دریافت کرد. این عملکرد موفق سبب شده تا پیشنهادات هلال احمر ایران با کم‌ترین تغییر به تصویب جهانی برسند.

او افزود: هلال احمر ایران امروز در جهان جایگاه بالایی دارد که این سبب شد تا کرسی‌های متعددی در عرصه جهانی به هلال احمر ایران برسد. این جایگاه سبب شد تا کنگره‌های برگزار شده در حوزه سلامت در اربعین و حقوق‌ بشردوستانه فلسطین با اقبال جهانی برگزار و نمایندگان ده‌ها کشور در این کنگره‌ها شرکت کردند. تاثیرگذاری هلال احمر ایران سبب شده تا امروز یک اجماع جهانی علیه اقدامات رژیم صهیونیستی شکل گیرد و مسئولین صلیب سرخ جهانی از این رژیم تحت عنوان اشغالگر یاد کنند. هلال احمر در سایر عرصه‌ها نیز عملکرد بین‌المللی خوبی داشته و با ۲۴ کشور توافق نامه همکاری به امضا رسانده است.

رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با امدادرسانی به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان گفت: در سیل سیستان و بلوچستان به ۴۸۰ روستا امدادرسانی شد. برخی از روستاها در محاصره آب بودند اما از طریق بالگرد و قایق به سیل‌زدگان امدادرسانی شد و به هر شکل ممکن امدادرسانی صورت گرفت. هر نقطه‌ای نیز که به علت دورافتاده بودن از امدادرسانی محروم شده بودند، پس از ارزیابی تمامی اقلام به دست آنها رسید. تمام تلاش انجام شد تا به همه مردم سیل‌زده کمک‌رسانی شود. بیشترین پرواز برای امدادرسانی به سیل‌زدگان سیستان صورت گرفت و بیماران حاد به مراکز درمانی منتقل شدند تا گره‌ای از مشکلات مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان باز شود. باید توجه داشت که در برخی نقاط چندین بار به مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان کمک‌رسانی شد.

کولیوند توضیح داد: این در حالی است که کشورهای اطراف همزمان به صورت سخت درگیر سیل بودند و در عادی‌سازی وضعیت برای کمک‌رسانی به مردم ناتوان بودند.

این مقام مسئول در هلال احمر تاکید کرد: شهروندان باید به هشدارهای ایمنی در خصوص حوادث و سوانح توجه کنند. توجه به هشدارها کمک می‌کند تا میزان خسارات کاهش یابد.

کولیوند با اشاره به عملیات هلال احمر در حج گفت: درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر  در حج فعال هستند. انتخاب نیروهای درمانی نهایی شده و توصیه‌ها به پزشکان انجام شده تا حجاج در سلامت کامل مراسم خود را انجام دهند. به گفته وزارت بهداشت عربستان، خدمات هلال احمر در مراسم حج جزو بهترین ارائه خدمات بوده و کشورهای دیگر در حال الگوبرداری از شیوه پوشش پزشکی هلال احمر هستند. علاوه بر این در مراسم اربعین نیز از روز اول پیاده‌روی اربعین اقدام به خدمت‌رسانی می‌کنیم و با استقرار پزشکان در مسیر پیاده‌روی، خدمات‌رسانی به زائران را به صورت سراسری انجام می‌دهیم.

او افزود: مسئولین عراقی نیز به صورت کامل با هلال احمر همکاری می‌کنند و در یک هم‌افزایی مطلوب بهترین خدمات به زائران در حوزه امداد و درمان ارائه می‌شود. هلال احمر پوشش امدادی و درمانی پیاده‌روی اربعین را از داخل کشور آغاز می‌کند و تمامی مسیرهای منتهی به مرز را پوشش خواهد داد. در مرزها و در داخل کشور عراق نیز با همکاری طرف عراقی، در موکب‌ها، مراکز درمانی و بیمارستان هلال احمر به صورت ویژه مستقر خواهیم بود تا بهترین خدمات به زائران ارائه شود.

رئیس هلال احمر با قدردانی از حمایت مجلس و دولت از هلال احمر، خاطرنشان کرد: بودجه اختصاص یافته به هلال احمر برای فعالیت‌هایی که جمعیت انجام  می‌دهد کافی نیست و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. حوزه فعالیت‌های هلال احمر گسترده است و باید بودجه متناسب با آن اختصاص یابد.

کولیوند در قسمت دیگری از نشست خبری خود با اشاره به همکاری با مجموعه‌های دانش‌بنیان، گفت: امروز در ساخت ارتز، پروتز، اندام مصنوعی و داروهای جدید همکاری خوبی با دانش‌بنیان‌ها آغاز شده و تلاش می‌شود تا در حوزه امداد و نجات نیز همکاری با دانش‌بنیان‌ها به شکل جدی‌تر پیگیری شود.

کولیوند در خصوص حوادث احتمالی تهران گفت: مسئول مدیریت بحران در پایتخت، شهرداری تهران است و هلال احمر در این عرصه دستگاه همکار و متولی امداد و نجات است. با این وجود هلال احمر تمهیداتی اندیشیده است تا میزان خسارت‌های احتمالی در حوادث به حداقل برسد. با این وجود باید امیدوار بود که در تهران حادثه‌ای رخ ندهد زیرا آمادگی کامل برای رسیدگی به یک حادثه بزرگ وجود ندارد. با این جود هلال احمر انبارهای اضطراری را آماده و تجهیزات کامل در این انبارها وجود دارد. امروز تلاش می‌شود تا با آموزش، سطح آگاهی را نسبت به حوادث احتمالی ارتقا دهیم./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.