منتخبان پیام ملت آمریکا برای تغییر را درک کنند

روحانی: ایران قادر به تأمین نیازهای اصلی بسیاری از کشورهای منطقه و اعضای سازمان شانگهای است

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: اکنون نوبت منتخبان و رهبران جدید در ایالات متحده آمریکاست که پیام ملت خود را به خوبی درک کنند و این اراده به تغییر را در سیاست خارجی خود و رابطه با دیگر کشورها و ملت‌‌ها عملی سازند

شهروندآنلاین: رئیس‌جمهوری با بیان اینکه نتایج انتخابات آمریکا نشان داد که نه‌تنها جهان، بلکه مردم آمریکا نیز از سیاست‌های نادرست دولت کنونی کشورشان به ستوه آمده‌اند، تصریح کرد: «اکنون نوبت منتخبان و رهبران جدید در ایالات متحده آمریکاست که پیام ملت خود را به خوبی درک کنند و این اراده به تغییر را در سیاست خارجی خود و رابطه با دیگر کشورها و ملت‌ها عملی سازند.»

متن کامل سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی در اجلاس سران کشورهای عضو شانگهای که به میزبانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برگزار شد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله والصلوه علی رسول‌الله و آله و صحبه

جناب آقای رئیس، 

رؤسای محترم جمهور،

نخست‌وزیران محترم؛

خانم‌ها و آقایان،

در ابتدا مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای ولادیمیر پوتین، رئیس محترم فدراسیون روسیه به خاطر ساماندهی این اجلاس اعلام کنم. همچنین خوشحالم که بار دیگر  فرصت یافتم تا در این جمع هر چند به صورت ویدیو کنفرانسی حضور داشته باشم.

امروز جهان در وضعیت خطیری قرار گرفته است. از یک سو، همه‌گیری ویروس کرونا علاوه بر تهدید جدی جان انسان‌ها، تأثیرات عمیق و مخربی بر اقتصاد کشورها و به ویژه معیشت مردم گذاشته است و از سوی دیگر، تعقیب سیاست یکجانبه‌گرایانه و نادیده‌گرفتن احترام به حقوق و نهادهای بین‌المللی از سوی آمریکا، تلاش مضاعف کشورهای هم‌اندیش در سطح جهان برای تقویت همکاری و تشکیل جبهه‌ای واحد برای فائق آمدن بر هر دو چالش‌ را بیش از پیش ضروری ساخته است.

برای مقابله با چالش مشترک همه‌گیری کووید-19، نیاز به اتخاذ یک رویکرد واحد و منسجم از سوی کشورهای سازمان همکاری شانگهای، در هماهنگی با سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی برای اطمینان از دسترسی کامل، آزادانه و منصفانه مردم منطقه و جهان به خدمات بهداشتی و تجهیزات پزشکی با هدف مقابله بهتر با این بیماری وجود دارد. در همین جهت جمهوری اسلامی ایران کمک‌های انسان‌دوستانه را برای بهبود شرایط در برخی از کشورهای منطقه ارایه کرده است. همچنین این آمادگی را داریم تا  در مسیر مبارزه با کووید- 19 با کشورهای عضو سازمان، تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم.

عالیجنابان،

جمهوری اسلامی ایران همواره بر سیاست اصولی خود در تقویت حسن همجواری، ایجاد اعتماد و گفت‌وگو با همسایگان در حوزه‌هایی چون اورآسیا، خلیج‌فارس، جنوب و غرب آسیا تأکید داشته و حصول امنیت پایدار را جز از طریق همکاری، مشارکت و صلح میسر نمی‌داند. ارایه ابتکار صلح هرمز (HOPE)؛ مشارکت در روند صلح آستانه، حمایت از صلح و ثبات در افغانستان و تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های چندجانبه بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، نمونه‌هایی از توجه جمهوری اسلامی ایران به مشارکت و همکاری برای حصول به امنیت پایدار در منطقه و جهان است.

جمهوری اسلامی ایران از همکاری در قالب سازمان همکاری شانگهای برای مواجهه با چالش‌های منطقه در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی استقبال می‌کند. ایران همواره امنیت حوزه پیرامونی را به مثابه امنیت خود دیده و برای حفظ صلح و ثبات منطقه کوشیده است. در این جهت ما به همکاری با شرکای خود و سازمان همکاری شانگهای برای مقابله موثر با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق موادمخدر ادامه خواهیم داد.

خانم‌ها و آقایان،

یکی از اصول محوری همکاری‌های کشورهای منطقه و اعضای شانگهای، مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی است. جلوگیری از توسعه ایدئولوژی خشونت و افراط‌گرایی و مقابله دسته‌جمعی با جریان‌ها و نهادهای تولید و انتشار تفکر افراطی‌گری در منطقه در کنار شناسایی کانون‌های شکل‌گیری، حامیان و منابع مالی گروه‌های تروریستی، از مهم‌ترین رسالت‌های مشترک سازمان  همکاری شانگهای در حوزه امنیت دسته‌جمعی است. بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران با اتکا به سال‌ها تجربه خود در مبارزه گسترده با گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق، آمادگی خود را برای هر گونه اقدام و مبارزه علیه جریانات تروریستی و افراط‌گرایی  اعلام می‌کند. هرچند در ابتدای سال‌جاری میلادی، یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم، سردار شهید قاسم سلیمانی، توسط به وجود آورندگان و حامی اصلی جریانات تکفیری و تروریستی، به طور ناجوانمردانه‌ای ترور شد و به شهادت رسید، اما ما همچنان مصمم‌ایم تا سرکوب کامل گروه‌های تروریستی افراط‌گرا و پایان‌دادن به اشغالگری بیگانگان، به راه خود ادامه دهیم. در همین رابطه قطعنامه پیشنهادی ایران تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی» با رأی مثبت 190 کشور در دسامبر 2013 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید که می‌تواند همچنان مورد توجه جدی برای اقدامات عملی، از سوی این سازمان قرار گیرد.

همکاران گرامی،

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و با تکیه بر اشتراکات فراوان تاریخی با مردم منطقه، از تصمیم اخیر مقامات این دو کشور  با وساطت فدراسیون روسیه برای پایان دادن به درگیری‌های نظامی و شروع فرآیند حل‌وفصل دیپلماتیک ابراز خرسندی می‌کند و امیدوار است که دو کشور بتوانند اختلافات خود را در فضای صلح‌آمیز و در چارچوب حقوق بین‌الملل حل‌وفصل کنند. در این راستا ایران طرح صلحی به منظور برقراری آتش‌بس و ایجاد صلح ارایه کرده و همچنین رایزنی‌های فشرده‌ای با طرفین درگیری و سایر کشورهای ذی‌نفع به عمل آورده و از هرگونه تلاشی برای کاهش تنش و اختلافات و برقراری ثبات، امنیت و صلح پایدار و عادلانه در این منطقه استقبال می‌کند.

خانم‌ها، آقایان،

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر حسن همجواری، همزیستی مسالمت‌آمیز و توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان و کشورهای دوست با هدف توسعه و رشد اقتصاد منطقه استوار بوده و در این جهت ابتکاراتی را پیشنهاد و از ابتکارات کشورهای دوست نیز استقبال کرده است. ضرورت دارد در مسیر ارتقای رفاه و معیشت ساکنان منطقه، توسعه پایدار و فقرزدایی در منطقه، از فرصت همکاری‌های مشترک، بهره‌برداری حداکثری به عمل آید.

گسترش خطوط انتقال انرژی و توسعه مسیرهای مواصلاتی در منطقه از مهم‌ترین سازوکارهای همکاری در منطقه محسوب می‌شود. کشور ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین مجاری انتقال انرژی و یکی از شاهراه‌های مواصلاتی در منطقه با برخورداری از منابع غنی انرژی، دسترسی به دو دریای مهم و موقعیت سوق‌الجیشی بی‌نظیر، قادر به تأمین نیازهای اصلی بسیاری از کشورهای منطقه و اعضای سازمان شانگهای است.

موقعیت جغرافیایی ایران در کریدورهای مختلف و به ویژه کریدور شمال – جنوب فرصت بسیار بااهمیت و پایداری برای توسعه ارتباطات فراقاره‌ای و رهایی از برخی محدودیت‌های ژئوپلیتیک برای کشورهای دوست در این سازوکار است. خوشحالم به اطلاع برسانم که به زودی با تکمیل مسیر ریلی رشت – بندرانزلی در حاشیه دریای خزر، مسیر ریلی کریدور شمال‌جنوب به واقعیت پیوسته و ظرفیت‌ عظیمی را برای حمل‌ونقل ترانزیتی ایجاد خواهد کرد. به علاوه ما در تلاش هستیم ساخت مسیر ریلی رشت– آستارا را نیز در سریع‌ترین زمان ممکن به سرانجام برسانیم و اتصال ریلی یکپارچه از خلیج‌فارس تا روسیه و شمال اروپا را فراهم آورده و یکی از نیازهای مهم بین‌المللی را تحقق بخشیم.

همچنین در چند هفته آینده، راه‌آهن خواف-هرات که از محل کمک‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است، افتتاح خواهد شد. این راه‌آهن هدیه و کمک بسیار ارزشمندی برای کمک به خروج افغانستان از بن‌بست خواهد بود. ادامه این مسیر از هرات به مزارشریف می‌تواند ضمن کمک به کشورهای آسیای مرکزی برای دسترسی سهل و کم‌هزینه به آب‌های آزاد و اروپا، بازار جمهوری اسلامی ایران و خاورمیانه را نیز در دسترس آنها قرار دهد.

عالیجنابان،

در سال‌های اخیر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرار گرفت و دولت آمریکا با قلدرمآبی تمام درصدد اعمال سیاست‌ها و قوانین داخلی خود بر نظم جهانی و کشورهای دارای استقلال سیاسی برآمد. نتایج انتخابات آمریکا نشان داد که نه‌تنها جهان مخالف سیاست‌های نادرست دولت کنونی ایالات متحده است، بلکه مردم آمریکا نیز از این سیاست‌ها به ستوه آمده‌اند. ملت آمریکا واکنش جهان به قلدرمآبی، قانون‌گریزی، نقض تعهدات بین‌المللی، تهدید و تحریم دیگر ملت‌ها را به خوبی شنید و تصمیم به تغییر گرفت.

یک بار دیگر تاریخ واقعیت خود را به عرصه حکمرانی و سپهر سیاسی تحمیل کرد و درس عبرت‌ دیگری به ماجراجویان، جنگ‌طلبان، مخالفان حقوق ملت‌ها و ناقضان حقوق مسلم بین‌المللی داد. نتیجه انتخابات آمریکا نشان می‌دهد کشوری که مدام در حال استفاده از تهدید، تحریم و چماق باشد و با زبان زور با دیگر ملت‌ها سخن گوید، سیاست خارجی آن حتما راه خود را گم کرده است.

اکنون نوبت منتخبان و رهبران جدید در ایالات متحده آمریکاست که پیام ملت خود را به خوبی درک کنند و این اراده به تغییر را در سیاست خارجی خود و رابطه با دیگر کشورها و ملت‌ها عملی سازند. بازگشت به قانون‌مداری، مقررات و تعهدات شناخته‌شده بین‌المللی، احترام به حقوق ملت‌ها و جبران خسارت وارده از الزامات ترمیم اعتبار جهانی آمریکاست.

در خاتمه مایلم با اغتنام از فرصت یک‌بار دیگر از رئیس‌جمهوری محترم فدراسیون روسیه و دیگر دست‌اندرکاران برگزاری این اجلاس تشکر و برای دولت و مردم روسیه آرزوی سربلندی و بهروزی کنم.

از توجه شما متشکرم

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.