راه‌اندازی شرکت کشتیرانی مشترک ایران و هند

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه به هندی‌ها برای توسعه چابهار اعتماد داریم، افزود: شرکت کشتیرانی مشترک ایران و هند ایجاد می‌شود.

به گزارش شهروند آنلاین، مهرداد بذرپاش در آیین امضای قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از پایانه‌های کانتینری و کالای عمومی بندر شهید بهشتی چابهار، اظهار کرد: در راستای تکمیل کریدورها، پروژه‌های متعددی تعریف شده است.ایران سرزمین فرصت‌های لجستیکی و ترانزیتی است و دولت همه تلاش خود را به کار بسته تا به این مهم دست یابیم.

او یادآور شد: در جلسه قبل با وزیر هندی، اعلام کردم ایران سرزمین امن، ارزان‌تر و سریع‌تر برای ترانزیت است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رشد 58 درصدی ترانزیت در سال 1402 گواه تلاش دولت برای ارتقای شاخص‌ها در این بخش و تجارت با کشورهای همسایه است، افزود: ادامه رشد 50درصدی در سال جدید نیز گواه ادامه‌دار بودن این رشد است.

او تصریح کرد: چابهار یک نگین درخشان در سواحل ایران است و می‌تواند به عنوان نقطه کانونی ترانزیت عمل کند.تکمیل خط‌ آهن چابهار- زاهدان و ادامه آن تا سرخس و بهره‌برداری از آن بر اهمیت این بندر می‌افزاید.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: توسعه راههای مواصلاتی جاده‌ای در پهنه دریا و توسعه فرودگاهی ایران در آن منطقه در دستور کار قرار دارد. ضمن اینکه تعریف شهرهای ساحلی نیز بر اهمیت این بندر خواهد افزود.

بذرپاش تاکید کرد: از این توافق با هندی‌ها راضی هستیم و به هند اعتماد کامل داریم. هند را یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا می‌دانیم و توسعه روابط در دستور کار دولت ایران قرار دارد.این قرارداد یک شروع برای توسعه بیش از پیش تجارت دو کشور است و دسترسی هند از مسیر بندر چابهار به افغانستان و آسیای میانه، ترکیه، آذربایحان، اروپا و… معتبر خواهد بود‌.

او همچنین با اشاره به مذاکرات دو کشور گفت: شرکت کشتیرانی مشترک ایران و هند ایجاد می‌شود./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.