تعهد هندی پای قرارداد ایرانی

وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های هند: متعهد به توسعه بندر چابهار هستیم

وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های هند گفت:قرارداد بلندمدت ایران و هند برای توسعه و تجهیز بندر چابهار نشانه اعتماد بین دو کشور است.

به گزارش شهروند آنلاین، سورباناندا سونوال وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های هند در مراسم امضای قرارداد توسعه بندر چابهار اظهار کرد: در زمان سفر نخست‌وزیر هند به ایران، او به درستی اعلام کرد که ایران وهند، دوستان جدیدی نیستند و دوستان قدیمی هستند، وقتی تصمیم به انجام کاری می‌گیریم فاصله‌ها دور نیست و بسیار به هم نزدیک هستیم.

او افزود: امروز یک اقدام تاریخی بین ایران و هند با توجه روابط تاریخی دو کشور انجام می‌دهیم. پیش از این توافق‌نامه‌ای در سال 2106 میلادی امضا شد. الان قرارداد بلندمدت امضا می‌شود که نشانه اعتماد بین دو کشور است. امروز ایران و هند شاهد امضای قرارداد بلندمدت برای تجهیز بندر شهید بهشتی چابهار هستند.

او تاکید کرد: تبادل نظر بسیار خوبی در خصوص حمل‌ونقل و کریدور شمال- جنوب با وزیر راه و شهرسازی ایران داشته‌ام و نهایت تلاش را برای توسعه هر چه بیشتر بندر چابهار انجام خواهیم داد.

وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های هند با یادآوری اینکه سال 2022 هند یک روز را به عنوان روز چابهار جشن گرفت، افزود: امروز روز بسیار بزرگی در این مسیر تعریف شده است. متعهد شده‌ایم بندر چابهار را به عنوان کانون‌های اصلی تجارت گسترش دهیم.

او بیان کرد: هند قرار است به کشور توسعه‌ای در سال 2045 برسد،اطمینان داریم ابتکاری که امروز دنبال آن هستیم می‌تواند مردم دو کشور را به سمت قله سوق دهد. شخصا بر توسعه این بندر نظارت خواهم کرد و از پتانسیل‌های این بندر برای رفاه دو کشور استفاده خواهیم کرد.

علی‌اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر نیز در این مراسم اظهار کرد:اراده مقامات ارشد دو کشور بر این بود تا یکی از مهم‌ترین پروژه‌های بندری و دریایی به نتیجه برسد. این اراده با پشتیبانی دو وزیر و کار شبانه‌روزی هیات‌های دو کشور منجر به نهایی شدن قرارداد تجهیز و بهره‌برداری بندر شهید بهشتی چابهار شد.

او بیان کرد: علاوه بر این قرارداد یک فصل همکاری بسیار ارزنده برای تامین مالی است که ارزش افزوده خوبی را به دنبال خواهد داشت.یک مصداق بسیار مهم برای انجام کارهای اجرایی بین کشورهای همسایه به خصوص کشور دوست و همسایه هند خواهد بود./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.