راهیابی ایران به جمع سازندگان موتور دیزل لکوموتیو در جهان

موتور دیزلی لکوموتیو ایرانی با حضور وزیر صمت و مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

به گزارش شهروند آنلاین، پیش از ظهر امروز وزیر صمت به همراه مدیرعامل راه‌ آهن جمهوری اسلامی با حضور در کارخانجات لکوموتیوسازی ایران از موتور دیزل لکوموتیو ایرانی رونمایی کردند.

موتور دیزل بومی‌سازی شده لکوموتیو با قدرت 4 هزار اسب در گروه مادرتخصصی مپنا در شهرستان فردیس استان البرز رونمایی شد.

این موتور دیزل با نام تجاری مپ 610 توسط مهندسان ایرانی گروه صنعتی مپنا طراحی و بومی‌سازی شده است. با رونمایی از این موتور دیزل چهار هزار اسب بخار، کشورمان به فهرست کشورهای سازنده موتور دیزل لکوموتیو جهان پیوست.

نیاز به 300 لکوموتیو باری، مسافری و‌ غیره داریم

«سیدمیعاد صالحی» مدیرعامل شرکت راه‌آهن در حاشیه رونمایی از لکوموتیو 4 هزار اسب بخار بومی‌سازی شده ایران، با بیان اینکه امیدواریم با تولید انبوه این لکوموتیوها، کمبودهای این حو‌زه را برطرف کنیم، اظهار داشت: اکنون بیش از 10 شرکت در کشور واگن تولید می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهر‌سازی با بیان اینکه در حوزه تولید لکوموتیو ایران نوپا و در حوزه بازسازی بسیار توانا هستیم، افزود: با حمایتی که دولت و راه‌آهن از این حوزه دارد امیدواریم تجربه سا‌خت لکوموتیو در حوزه‌های دیگر توسعه یابد.

صالحی با بیان اینکه طبق قراردادی که در مپنا صنعتگران با مجموعه‌های فولادی که یکی از آنها فولاد‌ مبارکه بود منعقد کردند، از 50 دستگاهی که قرار بود تحویل دهند تاکنون 45 دستگاه تحویل داده شده است، عنوان کرد: ما باید توان داخلی را بشناسیم و از آن بهره‌مند شویم.

او با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ‌350 لکوموتیو باری در کشور داریم، ‌بیان کرد: نیاز به 300 لکوموتیو باری، مسافری و‌ غیره داریم.

صالحی افزود: با توجه به سیاست‌های دولت، 50 لکوموتیوی که با استفاده از توان داخل وارد شبکه شده می‌توان فهمید که سیاست بر پایه تولید داخلی بوده است.

او با تأکید بر توجه به توانمند‌سازی تولید‌کنندگان داخلی در سال‌های اخیر ادامه داد: امیدواریم بتوانیم بخش عمده‌ای از نیاز کشور را از تولیدات داخلی برطرف سازیم./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.