سه‌گانه بیکاری،تعدیل و اشتغال در آینه آمار

تعدیل نیروی کار کاهشی شد

معاون اشتغال وزارت تعاون از کاهشی شدن تعدیل نیروی کار خبر داد و گفت: بر اساس داده‌های آماری نرخ اشتغال ناقص ۸.۲ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال به ۲۱.۲ درصد رسیده است و خالص اشتغال ایجادی کشور در سال ۱۴۰۲ به رقم کم‌نظیر ۷۷۵ هزار نفر رسیده است.

به گزارش شهروند آنلاین، موقتی‌بودن کار، درآمدهای پایین، تعدیل نیرو، ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی، مهاجرت، بیماری، کهولت سن، بازنشستگی، مسائل خانوادگی و … از عمده‌ترین دلایل ترک کار در هر کشور است اما در ایران  سه دلیل عمده، یعنی اشتغال موقت، پایین‌بودن درآمد و اخراج مهمترین دلیل برای این است که  شغل خود را از دست می‌دهند.

وقتی تعداد بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در یک سال کاری افزایش پیدا کند اولاً نشان دهنده «رسمی شدن مشاغل غیررسمی» و ثانیاً نشان‌دهنده «پایداری مشاغل ایجاد شده» است. این موارد در بازار کار دولت سیزدهم دیده شده است و به معنی این است که روند بازار کار روی ریل است.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به آمار سال 1402 گفت:بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران در سال 1402 نرخ بیکاری کل کشور به 8.1 درصد رسید که این کمترین نرخ بیکاری در چند دهه اخیر است.

او گفت: بازار کار کشور در دولت سیزدهم، بر اساس آنچه آمار نشان می‌دهد اتفاقات خوب، مثبت و رو به پیشرفتی را تجربه کرده است که قابل چشم‌پوشی نیست.

بیرانوند افزود: بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، در سال 1402 نرخ بیکاری کل کشور به 8.1 درصد رسید که این کمترین نرخ بیکاری در چند دهه اخیر است و نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان نیز به کمترین میزان خود یعنی 11.8 درصد رسیده است.

کریمی بیرانوند گفت: بر اساس این داده‌ها نرخ اشتغال ناقص 8.2 درصد و نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 سال به 21.2 درصد رسیده واین در حالی است که خالص اشتغال ایجادی کشور در سال 1402 به رقم کم‌نظیر 775 هزار نفر رسیده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: استخراج این آمار در حالی است که در استاندارد متغیرها تغییری ایجاد نشده و هیچ گونه آمارسازی در این باره وجود ندارد.

کریمی بیرانوند یادآور شد: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف هستیم طبق وعده ایجاد یک میلیون شغل عمل کنیم و به صورت سالانه، مداوم و مستمر، تحقق این وعده را گزارش داده‌ایم.

او افزود: در سال‌های 1401 و 1402 به این رقم صحت‌سنجی شده رسیدیم و امیدواریم در سال جاری نیز بتوانیم این عدد را نشان دهیم .

معاون وزیرکار با بیان اینکه ایجاد این میزان از اشتغال چند نشانه اصلی دارد، گفت: در سال گذشته بیش از 900 هزار بیمه شده جدید در سازمان تامین اجتماعی داشتیم، تعدیل نیروی کار نیز 10 درصد کاهشی بوده است و همچنین آمار نشان می دهد، در 25 استان کاهش نرخ بیکاری داشتیم.

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه این آمار خوشایند، حاصل هم افزایی همه دستگاه‌های حاکمیتی است اظهار کرد: درحوزه نظارت و سیاستگذاری شورای عالی اشتغال با مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات جدیدی داشتیم.

او افزود: در این راستا هم در حوزه احیای واحد‌های نیمه‌فعال و راکد وارد عمل شدیم و هم در حوزه مشاغل خانگی در سال گذشته بیش از 4 هزار میلیارد تومان پرداخت داشتیم که این رقم کم‌نظیر است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم رتبه‌های خود را در سال‌های گذشته جابه‌جا کرده‌ایم تاکید کرد: نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته نیز افزایشی و به میزان 41.3بوده است.

کریمی بیرانوند یادآور شد: این به معنای رسیدن به نقطه مطلوب و نبودن چالش نیست بلکه نشان‌دهنده این است که دولت در حوزه بازار کار روی ریل درست قرار گرفته است و امیدواریم با هدف‌گذاری‌های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم نرخ بیکاری به کمتر از 8 درصد برسد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.