۲۰ تکلیف امسال وزارت نفت برای جهش تولید در بخش نفت‌وگاز

جزئیات برنامه جهش تولید در بخش نفت‌و گاز اعلام شد و طبق این برنامه ظرفیت تولید نفت ایران امسال به ۳.۸ میلیون بشکه خواهد رسید.

به گزارش شهروند آنلاین، سال 1403 با تدبیر رهبر معظم انقلاب به نام “جهش تولید با مشارکت مردم” نامگذاری شد تا نهادهای مختلف با انجام برنامه‌ریزی‌های دقیق و اقدامات عملی، جهشی را در سال جاری با مشارکت مردم در بخش‌های مختلف تولیدی کشور ایجاد کنند.

هیات وزیران در جلسه بیست‌وششم فروردین‌ماه امسال به پیشنهاد سازمان برنامه بودجه کشور با هدف هم‌افزایی ظرفیت‌های کلیه دستگاه‌های اجرایی درجهت تحقق اهداف جهش تولید با مشارکت مردم، تصویب‌نامه‌ای را به عنوان اهداف کمی و نقش سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف اجرایی در سال 1403 مصوب کرد.

در این مصوبه، به منظور تحقق رشد حداقل 15درصدی بخش نفت و گاز، وزارت نفت مکلف است اهداف تعیین شده را طبق این جدول تا پایان سال 1403 محقق کند.

همچنین وزارت نفت مکلف است گاز طبیعی برای بخش‌های مختلف اقتصادی را به شرح جدول ذیل تأمین کند.

شرکت ملی نفت ایران نسبت به افزایش توان تولید نفت خام تا سقف 3 میلیون و 800 هزار بشکه در روز باید به شرح زیر اقدام کند:

تکمیل و توسعه فاز یک میدان آزادگان جنوبی به میزان 50 هزار بشکه در روز

تکمیل و توسعه میادین مرتبط با شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز اروندان به میزان 50 هزار بشکه در روز

پروژه‌های افزایش تولید نفت شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب به میزان 130 هزار بشکه در روز

نگهداشت و افزایش تولید نفت میادین نفت قلات قاره به میزان 10 هزار بشکه در روز

سایر پروژه‌های در حال تکمیل

همچنین شرکت ملی نفت نسبت به افزایش تولن تولید گاز خام تا سقف 960 میلیون مترمکعب در روز باید اقداماتی را به شرح زیر اجرایی کند:

جمع‌آوری گازهای همراه ارسالی به NGL3100 به میزان 2 میلیون مترمکعب در روز

جمع‌آوری گازهای همراه میادین شرق کارون ارسالی به پالایشگاه بیدبلندخلیج فارس و پتروشیمی مارون به میزان 10 میلیون مترمکعب در روز

بازگردانی تولید چاه‌های سکوی 13A پارس جنوبی به میزان 10 میلیون مترمکعب در روز

ادامه توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به میزان 10 میلیون مترمکعب در روز

توسعه میادین شرکت نفت مناطق مرکزی (توس، دی و خارتنگ) به میزان 10 میلیون مترمکعب در روز

اسیدکاری و تکمیل چاه‌های واسطه‌ای میدان پارس جنوبی به میزان 3 میلیون مترمکعب در روز

سایر پروژه‌های در حال تکمیل

وزارت نفت با همکاری صندوق توسعه ملی و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی نسبت به توسعه فعالیت‌های اکتشاف، توسعه و بهره‌برداری از میادین نفت و گاز جدید با اولویت مبادین مشترک اقدام کند.

وزارتخانه‌های نفت و نیرو با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی حداکثر تا پایان شهریورماه سال جاری نسبت به راه‌اندازی بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی در چارچوب مصوبه‌های شورای عالی انرژی اقدام نمایند.

به منظور مدیریت مصرف بنزین و نفت‌و گاز باید تمهیدات زیر صورت گیرد:

وزارت راه و شهرسازی مکلف است از طریق سازمان راه‌داری و حمل‌ونقل جاده‌ای با همکاری پلیس راهور فراجا از اول تیرماه 1403 نسبت به صدور بارنامه‌ها و صورت وضعیت‌های برخط برای ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای و مسافری اقدام کند.

وزارت نفت مکلف است از طریق شرکت تابعه ذیربط نسبت به تخصیص سهمیه نفت‌گاز ناوگان حمل‌و نقل جاده‌ای و مسافری بر اساس بارنامه‌ها و صورت وضعیت‌های برخط اقدام نماید.

پلیس راهور فراجا با همکاری وزارت نفت، نسبت به الصاق تراشه‌های کارت سوخت بر روی کارت‌های خودرو ناوگان حمل‌ونقل نفت‌گازسوز اقدام نماید.

وزارت نفت با همکاری فراجا، کلیه تمهیدات لازم به‌منظور مدیریت مصرف بنزین بر اساس پیمایش خودرو را انجام دهد.

وزارت نفت با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی حکلیه تمهیدات لازم به منظور مدیریت مصرف نفت‌گاز در واحدهای تولیدی بر اساس میزان تولید را انجام دهد.

وزارت نفت حداکثر ظرف یک‌ماه پس از ابلاغ این تصویب‌نامه برنامه عملیاتی برقراری مشوق‌های لازم را برای تکمیل زنجیره ارزش در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها از طریق تخفیف نرخ خوراک به هیئت وزیران ارائه کند.

وزارت نفت مکلف است با همکاری فراجا نسبت به رصدپذیرکردن و کنترل مصرف سوخت اقدام کند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.