هدف 10 میلیارد دلاری در صدور خدمات فنی و مهندسی

تاکنون شرکت‌های ایرانی ۴۰ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی -مهندسی داشته و ۷۰۰ پروژه موفق خارجی را به ثمر رسانده‌اند

در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور و اعضای انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی اعلام شد انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی تاکنون ۴۰ میلیارد دلار صادرات خدمات داشته است و شرکت‌های ایرانی بیش از ۷۰۰ پروژه موفق به ثمر رسانده‌اند.

به گزارش شهروند آنلاین، در جلسه‌ای صبح روز سه‌شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهور و اعضای انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی، بسته حمایتی پیشنهادی در راستای رفع موانع و مشکلات صادرات خدمات فنی مهندسی و رسیدن به هدف ۱۰ میلیارد دلاری در سال ارائه و بررسی شد.

محمد مخبر در این جلسه با اشاره به گشایش‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم با وجود شرایط تحریم کشور تأکید کرد: عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های مهم بین‌المللی و منطقه‌ای همانند بریکس، شانگهای و تجارت آزاد اوراسیا بستر و زمینه بسیار مساعد و ارزشمندی برای حضور بخش خصوصی به ویژه صادرکنندگان خدمات مهندسی فراهم کرده است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی ظرفیت بسیار ارزشمندی با ارزش افزوده فراوان برای کشور ایجاد می‌کند، تصریح کرد: سابقه و فعالیت چندین دهه شرکت‌های بخش خصوصی سرمایه بسیار بزرگ برای اقتصاد کشور است و قطعاً‌ یکی از زمینه‌های تحقق جهش تولید با مشارکت مردم و فعالیت بیش از گذشته صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به شمار می‌رود.

مخبر افزود: بسته حمایتی انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی برای حل مشکلات و موانع بسیار راهگشا است اما از این انجمن انتظار می‌رود تا در کنار این بسته حمایتی و با توجه به ظرفیت بزرگ فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نخبگان، این شرکت‌ها هدف‌گذاری سالانه ۱۰ میلیارد دلاری صادرات خدمات فنی و مهندسی را در دستور کار خود قرار دهند.

او تصریح کرد: باید این بسته ۱۰ میلیارد دلاری صادرات خدمات فنی و مهندسی ظرف یک هفته آینده با درنظر گرفتن تمامی موانع و مشکلات و همچنین نقش دولت در رفع این مسائل تهیه و تنظیم شود و دولت کاملاً‌ آمادگی دارد تمام حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم برای رسیدن به این هدف پیش‌بینی شده را به عمل آورد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: کمیته پشتیبانی برای رسیدن به هدف ۱۰ میلیارد دلاری صادرات خدمات مهندسی در دفتر معاون اول تشکیل خواهد شد تا علاوه بر رفع موانع و ساماندهی در تعاملات، ورود دولت برای حل مشکلات صادرکنندگان این بخش از اقتصاد کشور تسهیل شود.

او خاطرنشان کرد: با توجه به دیپلماسی دولت سیزدهم مبنی بر گسترش روابط با کشورهای همسایه و قاره آفریقا و همچنین استقبال سران و مقامات این کشورها برای حضور و فعالیت بخش خصوصی ایران باید در سفرهای خارجی دولت بخش خصوصی حضور و فعالیت داشته باشند.

گفتنی است در این جلسه اعلام شد انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی تاکنون ۴۰ میلیارد دلار صادرات خدمات داشته است و شرکت‌های ایرانی بیش از ۷۰۰ پروژه موفق به ثمر رسانده‌اند که با ثبت این رکورد بین‌المللی به لحاظ کیفیت، عملکردی بهتر از کشورهای منطقه در سطح جهان داشته‌اند و جوایز متعددی از روسای جمهور و مقامات سایر کشورها دریافت کرده‌اند.

در ادامه این نشست مشکلات، راهکارها و پیشنهادات در راستای افزایش صادرات خدمات فنی مهندسی بحث و بررسی شد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.