بیش از ۸۰ درصد نیروهای هلال‌ احمر داوطلب هستند

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال ‌احمر با تأکید بر اینکه معنی اصلی مشارکت‌های مردمی‌به نحو مطلوب و با قابلیت الگوبرداری در جمعیت هلال‌ احمر اتفاق می‌افتد، اعلام کرد: بیش از ۸۰ درصد نیروهای فعال در پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای، کوهستان و ساحلی هلال‌احمر، نیروهای داوطلب هستند.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ وحید سلیمی، رئیس داوطلبان جمعیت هلال‌ احمر با اشاره به اینکه خدمت در جمعیت هلال ‌احمر داوطلبانه است، گفت: نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا فعالیت نیروها در جمعیت‌های ملی صلیب‌ سرخ و هلال‌ احمر بر مبنای خدمات داوطلبانه تعریف شده است و یکی از اصول هفتگانه نهضت بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ و هلال ‌احمر، خدمات داوطلبانه است.

او به نام‌گذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: همان‌طور که مقام معظم رهبری شعار سال ۱۴۰۳ را “جهش تولید با مشارکت مردم” نام‌گذاری کردند، ما هم در جمعیت هلال ‌احمر به واسطه سرمایه عظیم نیروی داوطلبی که داریم، از این ظرفیت به نحو‌ احسن استفاده می‌کنیم.

سلیمی درباره فعالیت دو معاونت تخصصی سازمان داوطلبان جمعیت هلال ‌احمر، بیان کرد: در سازمان داوطلبان دو معاونت تخصصی جذب و سازماندهی و منابع داوطلبی و خدمات اجتماعی به صورت ویژه فعالیت می‌کند که مأموریت اصلی معاونت اول، جذب و سازماندهی داوطلبان بالای ۳۵ سال است.

به گفته رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال ‌احمر، این جمعیت تنها یک دستگاه امدادی نیست؛ بلکه نهادی اجتماعی است که به غیر از بحران‌ها، حوادث و سوانح، برنامه‌های بسیار متنوعی در ارائه خدمات اجتماعی به هم‌نوعان خود در مناطق کمتر‌برخوردار روستایی و حاشیه‌نشین شهری دارد که اجرای این برنامه‌ها بر عهده داوطلبان در رسته‌ها و رشته‌های مختلف است.

او با تأکید بر اینکه یکی از مصادیق اصلی مشارکت‌های مردمی‌به نوعی در جمعیت هلال ‌احمر اتفاق می‌افتد و در برنامه‌های مختلف این جمعیت بروز و ظهور دارد، گفت: به عنوان نمونه، در زمان وقوع حوادث، بلایا و سوانح گروه‌های مردمی و داوطلب آموزش‌دیده در بدنه خانه‌های هلال و سطح شعب و در قالب بازوان اجرایی جمعیت هلال ‌احمر، در مناطق حادثه‌دیده حضور می‌یابند و نخستین گام ارزیابی‌ها را انجام می‌دهند.

سلیمی افزود: بیش از ۸۰ درصد خدماتی که در پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای، کوهستان و ساحلی جمعیت هلال ‌احمر ارائه می‌شود، از سوی نیروهای داوطلب ارائه می‌شود.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌ احمر همچنین با اشاره به برگزاری ششمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال‌ احمر در تیرماه سال جاری به عنوان یک رویداد مهم، گفت: این انتخابات چندین مرحله دارد که در مرحله نخست بین اعضا و داوطلبان فعال در سطح شهرستان‌های تابعه انتخابات برگزار خواهد شد و از بین این افراد، اعضای شورای اجرایی شهرستان‌های تابعه، انتخاب می‌شوند و در مرحله دوم انتخابات بین اعضای شورای اجرایی شهرستان‌ها برگزار و اعضای هیأت مدیره جمعیت هلال‌ احمر هر استان انتخاب می‌شوند. در مرحله سوم هم انتخابات بین اعضای هیأت مدیره استان‌ها خواهد بود که اعضای مجمع عمومی از میان این افراد انتخاب می‌شوند و در مرحله پایانی اعضای مجمع‌ عمومی تعیین‌کننده اعضای شورای عالی جمعیت هلال ‌احمر هستند.

به گفته سلیمی، برگزاری جلسات شورای عالی جمعیت هلال ‌احمر برای این جمعیت بسیار حائز اهمیت است، چرا که همه تصمیمات مهم در حوزه‌های مختلف اجرایی جمعیت در جلسات شورای عالی مطرح و بررسی و به تصویب می‌رسد که باز هم نشان از حضور و نقش مؤثر داوطلبان هلال ‌احمر در ارکان تصمیم‌گیری جمعیت هلال ‌احمر دارد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.