مرز تقلب در امتحانات نهایی!

معاون وزارت آموزش و پرورش مواردی را که در امتحانات نهایی جزو تخلفات و تقلب محسوب می‌شوند، توضیح داد.

به گزارش شهروند آنلاین،محمدمهدی کاظمی در گفت‌وگو با تسنیم درباره مواردی که در امتحانات نهایی جزو تخلفات محسوب می‌شود، گفت: ارتکاب هر گونه اقدامی که منجر به اخلال در نظم جلسه یا حوزه آزمون امتحانات نهایی شود مانند همراه داشتن وسایل غیرمجاز، وسایل ارتباط الکترونیک و دستگاه‌های حافظه‌دار و اساساً هر عاملی که باعث بر هم زدن نظم حوزه امتحان شود، تخلف است.

او افزود: ارتکاب هرگونه اقدام خلاف مقررات که آزمون داوطلب را از نظر علمی خدشه‌دار کند همچون ارائه مدرک یا گواهی مجهول یا شرکت در امتحانات به جای فرد دیگر، تخلف محسوب می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد: همراه داشتن وسایل غیرمجاز، استفاده از آن و کمک به سایر داوطلبان خارج از ضوابط برگزاری آزمون جزو تخلفات محسوب می‌شود.

او ادامه داد: بیشترین موارد تخلفات در امتحانات نهایی خرداد 1403، همراه داشتن وسایل غیرمجاز همچون تلفن همراه و وسایل الکترونیک حافظه‌دار و همراه داشتن و استفاده از یادداشت بود به گونه‌ای که در 217 مورد شاهد صحبت کردن و رد و بدل یادداشت و در 27 مورد هم شاهد تخلف شرکت در امتحانات به جای فرد دیگر بودیم.

کاظمی در پاسخ به این پرسش که چه افرادی برای آزمون مجدد دعوت می‌شوند، گفت: در بخی موارد ممکن است به داوطلب شبهه علمی وارد شود چون سوابق تحصیلی او با نمره امتحان نهایی همخوانی ندارد. در این صورت فرد به آزمون مجدد دعوت می‌شود و اگر بتواند درصدی از نمره را کسب کند، نمره او پذیرفته می‌شود اما اگر عدم صلاحیت فرد تأیید شد به عنوان متخلف شناسایی و رای صادر خواهد شد.

فعالیت‌هایی نظیر همراه داشتن جزوه، یادداشت و وسایل غیرمجاز همچون تلفن همراه، بیسیم، ساعت هوشمند، وسایل ارتباط الکترونیکی، دستگاه‌های حافظه‌دار، اسلحه سرد و گرم و… در جلسه آزمون، علامتگذاری در برگه پاسخنامه، تقلب، رد و بدل کردن یادداشت، تعویض برگه‌های امتحان یا پاسخ برگهای مربوطه، امحا و پاره کردن پاسخ‌ها توسط دانش‌آموز، بیرون بردن برگه امتحانی، اختلال در نظم جلسه، خرید یا فروش سؤالات آزمون یا پاسخ آنها، تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه، افشای سؤالات آزمون یا تلاش برای دستیابی و افشای آنها و … تخلف محسوب می‌شود و قانون برای هر کدام مجازاتی تعیین کرده است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.