گلایه خطیب جمعه تهران از تصویب تعطیلی «شنبه‌ها»

خطیب نماز جمعه تهران به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تعطیلی شنبه‌ها اشاره و تصریح کرد:اجازه بدهید از مجلس بابت تعطیلی روز شنبه‌ها گلایه کنیم.

به گزارش شهروند آنلاین، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه خدا را شکر باران رحمت الهی سراسر میهن را گرفت، گفت: ان‌شاءالله سال پُربارشی پیش رو خواهیم داشت. البته برخی مناطق بخصوص مشهد مقدس گرفتار سیلاب شد و غافل‌گیری رخ داد، با خانواده جان‌باختگان همدردی می‌کنیم و ان‌شاءالله برای مسئولان این یک درس باشد؛ ظاهرا به دلیل کم‌بارش بودن سال‌های گذشته آمادگی نبوده است که باید تدابیر جدی‌تر وجود داشته باشد تا شاهد خسارات به خصوص خسارات جانی نباشیم. مردم هم مراقبت کنند.

راهی جز مطالعه مفید برای رشد فرهنگی نداریم

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلای امام خمینی(ره)، گفت: به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب، حال و هوای کتابخوانی در کشور حاکم است و به همین مناسبت از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمازجمعه و سخنرانی قبل از خطبه‌ها تشکر و از برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب نیز تقدیر می‌کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه فرصت برگزاری نمایشگاه کتاب، یاد کتابخوانی و مطالعه را در کشور زنده می‌کند، افزود: از همین امروز نیم ساعت برای مطالعه وقت اختصاص دهیم، آنهایی هم که فرصت می‌گذارند، نیم ساعت اضافه کنند؛ راهی جز مطالعه مفید برای رشد فرهنگی نداریم. جزو معدود کشورهایی هستیم که با این کیفیت و کمیت این رخداد در آن برگزار می‌شود و حضور رهبر فرزانه ما با این میزان علاقه به کتاب برای جوانان یک فرصت تاریخی است.

گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

حاج علی اکبری به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تعطیلی «شنبه‌ها» اشاره و تصریح کرد: اجازه بدهید از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» گلایه کنیم. علت مساله را در چنین شرایطی نفهمیدیم. لابد دلایل خاص خود را داشتند، البته شورای نگهبان هم فرصت دارد که مساله را حل کند.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اهدای عضو فرصتی برای مشارکت در عمل خداپسندانه است، اظهار کرد: خدا را شکر کشور ما به برکت انقلاب اسلامی در مرزهای دانش پزشکی قرار دارد و در پیوند عضو جزء سرآمدان جهان هستیم. اهدای عضو، کار بزرگی است. یک نفر می‌تواند با اهدای عضو جان ۸ نفر را نجات دهد. بازماندگان با اعلام آمادگی که صورت می‌گیرد، راحت‌تر می‌توانند از اعضای شما استفاده کنند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه درباره موضوع جمعیت باید مطالعه زیادی کنیم، افزود: ۳۰ اردیبهشت روز جمعیت است، اما برای شرایط جامعه ما، هر روز روز جمعیت است و همه ما بدون استثناء در این مسأله وظیفه داریم، از مسئولان تا آحاد مردم در این زمینه مسئولیت دارند و امیدواریم برنامه‌های پیش بینی شده به نتیجه برسد و خداوند به ذریه شما برکت بدهد.

لزوم اجرای قانون ساماندهی بازار زمین و مسکن و اجاره‌بهاء

حاج علی اکبری همچنین ضمن تشکر از مجلس برای تصویب قانون «ساماندهی بازار زمین و مسکن و اجاره‌بها»، با بیان اینکه من چند بار درباره مسأله مسکن و اجاره بها صحبت کرده بودم و از مسئولان خواسته بودم از مستأجران حمایت کنند، خاطرنشان کرد: در تهران ۵۱ درصد مستأجر هستند، در کشور ۳۱ درصد است که عدد بزرگی است. سالم شدن، منطقی شدن و منصفانه شدن بازار مسکن زندگی بسیاری از مردم را آرامش می‌دهد، از این رو از مجلس تشکر می‌کنیم که در روزهای پایانی مسئولیت خود قانون ساماندهی بازار زمین و مسکن و اجاره‌بها را تصویب کرد؛ همکاری نزدیک مجلس و دولت و شورای نگهبان سبب شد تا این قانون به سرعت ابلاغ شود که نشان‌دهنده درک مناسب و مفاهمه آنها است، اگرچه این اقدامات دیر است اما باز هم خدا را شکر که انجام شد؛ قانون جامعی است و دقیق نگاشته شده و تضامین اجرایی خوبی دارد. از دولت و مجلس و شورای نگهبان و وزارت راه و شهرسازی تشکر می‌کنیم. مطالبه همه ما اجرای جدی و بدون مسامحه این قانون است.

او با اشاره به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه، تاکید کرد: رژیم صهیونیسیتی در باتلاقی از رسوایی‌های چند‌جانبه گرفتار شده است. مقاومت مردم، نشان می‌دهد صهیونیست‌ها در این خصوص برنامه‌ریزی نداشته‌اند، اما مقاومت برنامه‌ریزی درستی داشته است که توانستند هفت و نیم ماه زیر این فشار سنگین مقاومت کنند و دشمن را اینگونه مستاصل کنند.

عمده طراحی‌های لباس، غربی است

خطیب نماز جمعه تهران به اهمیت موضوع حجاب و عفاف پرداخت و با اشاره به اینکه مساله لباس و پوشاک مربوط به سبک زندگی و موثر روی روش زندگی مردم است و مسائل جامعه‌شناختی دارد، افزود: پیمایش سال ۱۴۰۱ از سبد زندگی مردم ۵/۵ درصد مربوط به پوشاک و لباس و ملحقات آن است. دشمنان نیز به شدت روی این موضوع کار می‌کنند، چون هم تاثیر فرهنگی عمیق و هم بازار فعال و منافع اقتصادی دارد.

حاج علی اکبری اضافه کرد: انگیزه اقتصادی و فرهنگی درباره بازار پوشاک و لباس وجود دارد که در این بازار حدود ۳۰ درصد قاچاق رخ می دهد. همچنین در این بخش حجم قابل توجهی واردات صورت می‌گیرد. این بازار فرایند پیچیده‌ای از طراحی، تولید و عرضه داشته که در همه مراحل به تجدید نظر، برنامه‌ریزی، حمایت و دقت و اعمال شاخص های حکمرانی دینی نیاز است. عمده طراحی‌های لباس بر اساس طراحی غربی و تقلید و کپی برداری از آن هاست به طوری که کسانی که بخواهند لباس عفیفانه تولید کنند، با گرفتاری های خاص خود مواجه می‌شوند. همچنین در بخش تبلیغ و ترویج نمونه ها و الگوهای ایرانی اسلامی گرفتار تعلل‌هایی هستیم.

او با بیان اینکه دشمن فعال بوده تا ذائقه جامعه و نسل جوان را متوجه لباس‌های جلف و دور از شخصیت ایمانی و انسانی و اسلامی ما کند، تاکید کرد: در این عرصه مجموعه‌عای فرهنگی و آموزش و پرورش وظیفه بزرگی داشته و صداوسیما و سینما و سینمای خانگی نیز باید توجه کنند، البته که تلاش هایی شده اما با وضعیت مطلوب جامعه فاصله خیلی زیادی است.

خطیب نماز جمعه تهران با تاکید براینکه مومنان گلایه مند هستند و برای تهیه لباس خوب و مناسب مشکل دارند، گفت: بازار ما با بازار اسلامی خیلی فاصله دارد و موضوع ما با حجاب و عفاف در اینجاست. باید این ریشه‌ها حل و فصل شود. امیدوارم مسئولان در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی و شورای عالی انقلاب فرهنگی اهتمام داشته و خانواده‌ها و صنف فروشندگان کمک کرده تا شاهد اتفاق‌های بهتری باشیم.

رژیم صهیونیستی هیچ دستاوردی جز شکست نداشت

حاج علی اکبری با بیان اینکه این رژیم پلید برای دستاوردسازی رفح را فعلاً موضوع کار خودش قرار داده است، اظهار کرد: رفح شاه‌راه حیاتی برای مردم محاصره شده در غزه حساب می‌شود. گذرگاه رفح الان تبدیل به یک پادگان نظامی بزرگ و پر از تانک‌های رژیم صهیونیستی شده است. جمعیت مهاجر و ساکن الان عمدتاً در رفح ساکن هستند. صهیونیست‌ها می‌خواهند به مقاومت ضربه بزنند و به حسب ظاهر بایدن نیز توصیه می‌کند که رژیم صهیونیستی که این کار را نکند و البته این یک بازی است و یک نمایش است که بیشتر مصرف داخلی برای آنها دارد. همه می‌دانند که پشتیبان اصلی و شریک اصلی در تمام جنایات صهیونیست‌ها، ایالات متحده است.

او اظهار کرد: مقاومت ضربه‌های بسیار جدی به رژیم صهیونیستی وارد کرده است و اینها باورشان نمی‌شد بعد از هفت و نیم ماه همچنان جریان مقاومت وسط صحنه است.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: در این هفت و نیم ماه رژیم صهیونیستی هیچ دستاوردی جز شکست در دیپلماسی، میدان و نزد افکار عمومی نداشت و در مقابل، جبهه مقاومت در دیپلماسی، میدان و نزد افکار عمومی الحمدالله موفق و سربلند بوده است. امیدواریم به برکت امام رضا(ع)، شاهد موفقیت و نصرت بیشتر جبهه مقاومت باشیم./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.