پروژه کشت آکواپونیک چگونه به ثمر نشست؟

مرکز نوآوری کشت و صنعت “راما” و گلخانه کشت آکواپونیک افتتاح شد؛ این مجموعه نخستین مجوز رسمی آکواپونیک در کشور است که امکان صرفه‌جویی تا ۹۸ درصد در مصرف آب را فراهم کرده است.

به گزارش شهروند آنلاین، مرکز نوآوری کشت و صنعت راما و گلخانه کشت آکواپونیک با حضور معاون علمی رئیس‌ جمهور افتتاح شد تا زمینه برای توسعه الگوهایی نوآورانه کشت و رسوخ فناوری در صنعت کشاورزی فراهم شود.

همزمان با سفر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور به استان مازندران، مرکز نوآوری مجموعه کشت و صنعت “راما” با هدف افزایش سطح عملکرد و صرفه‌جویی حداکثری در حوزه‌های راهبردی آب، انرژی و امنیت غذایی با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

دهقانی با تاکید بر حمایت از طرح‌های نوآورانه در حوزه آب، کشاورزی و امنیت غذا به راهکارهای متنوع معاونت علمی برای کمک به تامین مالی این طرح‌ها اشاره کرد و گفت: توسعه فناوری‌های کشاورزی و بازارسازی برای الگوهای نوآورانه در این حوزه، در دستور کار معاونت علمی است و با توجه به کار خلاقانه و الگوسازی که این مجموعه در حوزه کشاورزی صورت داده است، به طور جدی از توسعه آن حمایت می‌کنیم.

در ادامه طی نشستی که با حضور معاون علمی رئیس جمهور و فعالان کشت و صنعت راما برگزار شد، دهقانی از تخصیص یک‌سوم از هزینه‌های پروژه احداث شهرک گلخانه‌ای آکواپونیک و آکواکالچر راما، در قالب تسهیلات کم‌بهره خبر داد.

مجتمع گلخانه‌ای مدرن راما با هدف ایجاد مرکز تولیدی با بیشترین بازده ( maximum yield ) و کمترین میزان اتلاف انرژی در زمینی به مساحت 1500 متر مربع در روستای حسین آباد از توابع شهرستان بهشهر شروع به فعالیت کرد.

این مجموعه با تولید متناوب گیاه و انواع آبزی دارای اولین مجوز رسمی آکواپونیک در کشور است که امکان صرفه‌جویی تا 98 درصد در مصرف آب را فراهم کرده و با توجه به تغییرات ویژه در ساختمان گلخانه توقع صرفه‌جویی بالای 50 درصد در دیگر حامل‌های انرژی نیز وجود دارد .

تولیدات این مرکز در حوزه کشاورزی شامل یک میلیون گیاهچه ارکیده ، 30 هزار بوته بالغ گلدار ، 25 تن ماهی استروژن گوشتی، 500 عدد دراز میگوی آب شیرین ، 4 تن قارچ دارویی و برداشت متناوب سبزی و صیفی در گلدان عریض آکواپونیک است.

مرکز نوآوری کشاورزی راما با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری، در قالب موافقت‌نامه‌هایی با مراکز علمی و دانشگاه‌های مطرح کشور شرایطی را برای افزایش بهره‌وری ایجاد کرده است تا با پیوند بین آزمایشگاه و گلخانه بهترین فناوری‌ها را در اختیار صنعت کشاورزی کشور قرار دهد.

در این مجموعه برای اولین بار شیوه کشت آکواپونیک بهینه‌سازی شده و تبدیل به یک مرکز نوآوری برای افزایش ارزش و اهمیت تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی شده است .

طراحی مهندسی شده و فناورانه گلخانه که اولین سازه بتنی چند سطحی با اولین مجوز آکواپونیک از نظام مهندسی کشاورزی است، تا 50 درصد در تمام حامل‌های انرژی صرفه‌جویی خواهد کرد. در بخش آزمایشگاه نیز ابداعات صورت گرفته منجر به تولید سالانه بیش از یک میلیون عدد نشاء ارکیده شده است.

گلخانه آکواپونیک، از سیستم ترکیبی هیدروپونیک و آکواکالچر استفاده می شود. در این سیستم، آب واقع در محفظه ماهیان به عنوان ماده غذایی برای گیاهان کشت شده در ظروف پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم از پمپ‌های آب، تجهیزات تصفیه آب، مخزن آب، محفظه ماهیان، تانک های کود و موارد دیگر تشکیل می شود./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.