معاون وزیر خارجه:بریکس، هسته اولیه اراده برای ساختن جهان عادلانه است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه از گروه بریکس به عنوان هسته اولیه و پیشران اراده جمعی بین‌المللی برای ساختن جهانی مبتنی بر عدالت و تأمین منافع کشورهای مستقل یاد کرد.

به گزارش شهروند آنلاین؛ معاون سیاسی وزیر امور خارجه در روسیه گفت: رسالت چند جانبه‌‌گرایی، ایجاد عدالت در مناسبات بین‌المللی است.

علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در نشست روابط ایران و روسیه به میزبانی جمهوری تاتارستان گفت: مهمترین رسالت چند‌جانبه‌گرایی، ایجاد عدالت در مناسبات بین‌المللی است.

باقری تاکید کرد: ایران و روسیه این اراده را دارند و در عمل نشان دادند با همکاری در زمینه‌های مختلف قصد دارند مناسبات مبتنی بر عدالت بین کشورهای مستقل را بنا بگذارند.

او افزود: تهران و مسکو امروز در چنین بستری گفت‌وگو می‌کنند و بر این اساس، یک رسالت بزرگ بر دوش کارگزاران بزرگ دو کشور به ویژه فعالان اقتصادی بخش خصوصی و کارگزاران اقتصادی و تجاری دارای مسئولیت در حاکمیت دو کشور است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به ضرورت ایجاد بستر مشارکت برای دیگر کشورهای مستقل گفت: بر این اساس، مشارکت دادن دیگر کشورها از جمله برزیل، آفریقای جنوبی و هند در این رویکرد منطقی که ایران و روسیه آن را دنبال می‌کنند، می‌تواند زیربنای جهانی مبتنی بر همکاری مشترک و عدالت باشد و چشم‌انداز چنین رویکردی صلح، آرامش و رفاه برای کشورهای جهان و ملت‌های دیگر خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تبریک انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد، در دوره جدید ریاست‌ جمهوری آقای پوتین شاهد رشد و ارتقای مناسبات همه‌جانبه، دوستانه و مبتنی بر تعامل بین ایران و روسیه باشیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش گفت توسعه چند سال اخیر مناسبات دوجانبه نشان می‌دهد این اراده در دو کشور عملی و قابل تحقق است. او تاکید کرد: باید با طراحی و پیگیری، ظرفیت‌های مشترک را به طرح‌های چندجانبه تبدیل کنیم تا هم موجب توسعه مناسبات دو کشور شویم و هم از ظرفیت دیگر بازیگران در سطح منطقه و دنیا برای تحقق این هدف استفاده کنیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، همکاری‌‌های دو کشور در چارچوب سازوکارهای چندجانبه از جمله «بریکس» را یکی از ابزارهای مهم تحقق اهداف رهبران عالی دو کشور در راستای تقویت و تحکیم مناسبات ایران و روسیه برشمرد.

او تصریح کرد: اراده جدی ما در بریکس بر این است که ظرفیت‌های نهفته در کشورهای عضو را به توانمندی‌های مشترک میان این کشورها تبدیل و زمینه پیوستن دیگر بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را برای حرکت موثر و اثربخش‌ در مناسبات بین‌المللی فراهم کنیم.

علی باقری گفت: بریکس هسته اولیه و پیشران اراده جمعی بین‌المللی برای ساختن جهانی مبتنی بر عدالت و تأمین منافع کشورهای مستقل است.

«کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، «آلکسی روسکیخ» استاندار اولیانوفسک، «اولگ کروبچنکو»، معاون نخست‌وزیر و وزیر صنعت و تجارت جمهوری تاتارستان، «شامیل آگییف» رئیس هیات مدیره اتاق صنعت و تجارت جمهوری تاتارستان، «پاول کالمیچک»، معاون همکاری‌های بین‌المللی وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه نیز در این نشست دیدگاه‌های خود را درباره راه‌های رفع موانع به منظور دستیابی به اهداف چشم‌انداز روابط ایران و روسیه بیان کردند./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.