ورود جدی سپاه به منظومه‌سازی ماهواره‌ای در فضا

پرتاب ماهواره‌بر قائم 105 جزو پرروژه‌های جدی است

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران با اشاره به ویژگی‌های ماهواره‌بر قائم۱۰۵ گفت: آخر امسال و یا اوایل سال آینده پرتاب این ماهواره‌بر ۴مرحله‌ای انجام می‌شود.

به گزارش شهروند آنلاین،سردار علی جعفرآبادی فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در گفت‌وگو با تسنیم، درباره زمان دقیق پرتاب ماهواره‌بر قائم105 اظهار داشت: در برنامه ما هست که ان‌شاءالله پرتاب این ماهواره‌بر اواخر امسال انجام شود. اگر توفیق پیدا کنیم و همه بخش‌ها برسند، این پرتاب تا آخر امسال انجام شود اما اگر نشود قطعاً در بهار سال آینده، قائم105 را پرتاب می‌کنیم چراکه پرتاب این ماهواره‌بر جزو پروژه‌های جدی ماست.

او درباره تأثیر و نتایج پرتاب این ماهواره‌بر در افزایش توان فضایی کشور نیز گفت: ماهواره‌بر قائم105 می‌تواند محموله بزرگتری و تقریباً دو برابر نسبت به ماهواره‌بر قائم100 را به مدار ببرد.

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: کنار این، قائم105 اولین ماهواره‌بر 4مرحله‌ای ما است که پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و اگر 4 مرحله با موفقیت انجام شود، راه را باز می‌کند برای اینکه ما ماهواره‌برهای بزرگتر از 4مرحله‌ای برای مدارات بالاتر را با ثبات قدم بیشتری دنبال کنیم.

سردار جعفرآبادی در ادامه این گفت‌وگو درباره اینکه آیا ایجاد یک منظومه ماهواره‌ای در برنامه فضایی سپاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: منظومه ماهواره‌ای مستلزم این است که زیرساختارهای تولید تعداد زیاد ماهواره در کشور ایجاد شود و ماهواره‌برها هم به ثبات برسند که بتوانند با سرعت بیشتری ماهواره‌ها را پرتاب کنند.

او با بیان اینکه هر دو برنامه در دستورکار سپاه است، تصریح کرد: ان‌شاءالله در سال‌های آتی بحث منظومه‌سازی را پیش خواهیم برد، اگرچه منظومه ممکن است از 5 ماهواره شروع شود و تا 500 ماهواره را هم شامل شود اما رفتن به این سمت اجتناب‌ناپذیر است و ما هم در حوزه ماهواره و هم در حوزه ماهواره‌بر برنامه‌هایی داریم که انجام خواهد شد.

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پیش از این نیز اعلام کرده بود: ماهواره‌بر قائم105 در واقع قادر است وزنی را که به مدار می‌برد به 200 کیلوگرم ارتقا بدهد، البته اگر ماهواره سبک باشد تا 2 هزار کیلومتر هم می‌تواند برود و اگر ماهواره سنگین باشد تا 500 کیلومتر می‌رود ولی 200 کیلوگرم را در 500 کیلومتر قرار می‌دهد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.