ضرورت تعیین اثربخشی مشوق‌های فرزندآوری

رئیس جمهور: با پدیده «سقط جنین» برخورد فرهنگی و قانونی شود

رئیس جمهور گفت: یکی از مسائل مهم مساله سقط جنین است که باید جلوی آن گرفته شود جز در مواردی که پزشک حاذق اعلام کند که ضرورت دارد؛ آمارهای متفاوتی از سقط جنین اعلام می‌کنند، آمار دقیقی نیست اما آنچه قطعی است، این آمار نگران‌کننده است.

به گزارش شهروند آنلاین،رئیس جمهور در مراسم اعطای دومین جایزه ملی جوانی جمعیت که به همت ستاد ملی جمعیت در بخش‌های خانواده، رسانه، سازمان‌های مردم نهاد، دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها و موسسات خصوصی، مدیران و نخبگان صبح امروز -۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳- در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، توجه به خانواده و محور بودن خانواده را بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: همه این مقولات مورد تأکید دین و فرهنگ دینی و سیاست‌های مصوب و ابلاغی نظام و قانون و نیاز جدی کشور است.

او در ادامه با تاکید بر باز شدن گره‌های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده فرزندآوری و افزایش جمعیت، باز شدن این گره‌ها را در گرو تبیین و اقناع رسانه‌ها اعم از مکتوب، دیجیتال، رسانه ملی و چهره‌ها و انسان رسانه‌ها دانست.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: پاسخ این سخن که ازدواج کردن و بچه‌دار شدن با این وضع اقتصادی چه می‌شود را خداوند در این آیه ۳۲ سوره مبارکه نور آورده است؛ “وَأَنکِحُوا الأَیامیٰ مِنکُم وَالصّالِحینَ مِن عِبادِکُم وَإِمائِکُم ۚ إِن یَکونوا فُقَراءَ یُغنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضلِهِ ۗ وَاللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ”

اثر بخشی مشوق‌های فرزند‌آوری بررسی شود

رئیسی موضوع فرزندآوری را دارای ابعاد فرهنگی و اقتصادی دانست و گفت: فرهنگ‌سازی، اقناع افکار عمومی و باز کردن گره‌های ذهنی در جوانان و نوجوانان امر بسیار ضروری است. همواره تاکید کرده‌ام که وام ازدواج، وام اشتغال، وام مسکن جزء موارد ممتازی است که نظام بانکی باید همت بیشتری نسبت به آن داشته باشد.

رئیس جمهور اذعان کرد: باید امکانات و مشوق‌هایی برای کسانی که فرزند بیشتر می‌آورند در نظر گرفته شود. از سوی دیگر باید در ضمن اجرا، بازنگاهی در اثربخشی و سهم مشوق‌ها در فرزندآوری بررسی شود. تشویقی که بیشترین سهم را دارد بیشتر مورد توجه قرار گیرد و بخشی که نقش چندانی ندارد در اصلاحات قانون اصلاح شود.

کیفیت اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت رصد شود

او تصریح کرد: من به سلیقه خودم و تجربه‌ای که در این مدت داشتم معتقدم پرداخت وام ازدواج به موقع می‌تواند بیشتر نقش داشته باشد در این که ازدواج صورت و ازدواج شکل بگیرد و به دنبالش حتما فرزندآوری صورت خواهد گرفت؛ در عین اینکه منکر تشویق‌های دیگر هم نیستیم باید بررسی کارشناسی شود که سهم هر یک از تشویق‌ها در فرزندآوری مشخص شود.

رئیسی ستاد جمعیت را مسئول رصد کردن کیفیت اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دانست و بیان کرد: ستاد باید علی‌الدوام رصد کند ببیند کدام دستگاه وظیفه‌اش را انجام می‌دهد و کدام دستگاه انجام نمی‌دهد، این رصد نباید سالانه باشد.

رئیس جمهور با اشاره به خانواده‌محور بودن سخنرانی خود در سازمان ملل تصریح کرد: دشمنان به دنبال از بین بردن و یا تضعیف خانواده و نهاد خانواده در کشورمان هستند و در این مسیر سرمایه‌گذاری بسیاری برای تغییر ادراک مردم ما به نفع خودشان کرده‌اند. اینکه یک محور مهم از صحبت‌های خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل را مساله خانواده قرار دادم، این است که مساله خانواده برای جامعه ما بسیار مهم است و باید مشکلات را از پیش پا برداشت به نحوی که تشکیل خانواده و فرزندآوری خیلی سریع صورت گیرد.

۱۰۰ هزار مسکن در کمیته امداد ساخته شد

او تاکید کرد: خانواده‌ها نباید دغدغه اقتصادی داشته باشند و ما نیز در دولت بسیج شده‌ایم که مشکلات را از پیش پای خانواده‌ها کاهش دهیم. دلیل اینکه وزارت امور اقتصاد و دارایی تشویق شد این است که تمام تلاش آنها برای مسکن خانواده‌ها به ویژه آنان که فرزند بیشتر دارند، اقدام شود.

صد هزار مسکن در کمیته امداد ساخته و در اختیار خانواده‌های محترم قرار گرفت و این کار به عنوان نهضت ملی مسکن ادامه دارد.

رئیس جمهور بیان کرد: در حال حاضر با کمبود مسکن نیز مواجه هستیم به دلیل اینکه در سالهای گذشته آنچنان که اقتضا و نیاز کشور بود عمل نکردند و این نیازها انباشته شده و به یکباره خود را نشان می‌دهد. هر سال باید یک میلیون مسکن ساخته می‌شد که نشد، یک سال ۲۰۰ هزار، سال دیگر ۲۵۰ هزار و .. ساخته شد اما آنچه نشده یکجا خود را نشان می‌دهد و ما اکنون با این مساله مواجه هستیم.

آمار سقط جنین نگران کننده است؛ دستگاه قضا ورود کند

رئیسی گفت: یکی از مسائل مهم مساله سقط جنین است که باید جلوی آن گرفته شود جز در مواردی که پزشک حاذق اعلام کند که ضرورت دارد. آمارهای متفاوتی از سقط جنین اعلام می‌کنند، آمار دقیقی نیست اما آنچه قطعی است، این آمار نگران‌کننده است. تمام دست‌اندرکاران باید همت کنند؛ نخستین گام همت، اقناع است. مردان و زنان جوان ما بدانند که این مساله به لحاظ شرعی، قتل نفس است و همه آثار قتل نفس اعم از حقوقی و وضعی هم برای کسی که مرتکب می‌شود و هم برای مباشر دارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در اجرای قانون هم باید اقناع داشته باشیم و هم قدرت برخواسته از متن قانون داشته باشیم؛ قانون باید اجرا شود.از عزیزان در دولت و هم از دستگاه قضا می‌خواهیم که در ارتباط با سقط جنین، اقدامات را تکمیل کنند به نحوی که جریان سوداگری که فقط به دنبال پول است، مورد پیگیری قرار گیرند.

او اقدامات وزارت بهداشت در رابطه با زوج‌های نابارور و فراگیری مراکز درمان نابروری در سراسر کشور و رایگان کردن را کار ارزشمندی دانست که باید مستمر باشد.

رئیسی گفت: رایگان کردن درمان کودکان زیر ۷ سال از اقدامات بسیار خوبی بوده؛ تأمین تغذیه خانواده‌هایی که نسبت به تغذیه کودکان مشکل دارند، از اقدامات بسیار خوب است؛ اینها از گام‌های عملی است که دولت در راستای تشویق می‌تواند بردارد ضمن اینکه در خانواده‌ها هم کاملا ملموس است که این اقدامات اثرگذار بوده است.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به تاکیدات رهبری معظم انقلاب اسلامی نسبت به مشارکت مردم در امور اجرایی کشور موفقیت در اجرای قانون جمعیت را در گرو مشارکت مردم در این زمینه دانست و افزود: در سال‌های گذشته به دلیل سیاست‌های نادرست و در قالب شعارهایی مانند فرزند کمتر ‌زندگی بهتر، وقفه‌ای جدی در فرزندآوری و رشد جمعیت کشور اتفاق افتاد که خوشبختانه با هشدار به موقع رهبری این سیاست نادرست اصلاح و همه بخش‌های کشور امروز در زمینه تحقق جوانی جمعیت در تلاش هستند.

رئیس جمهور در پایان همچنین ابراز امیدواری کرد برگزاری این همایش و اقدامات ستاد جمعیت و همچنین دستگاه‌های مسئول در جهت رشد جمعیت، فرزندآوری و حمایت از مادران و کودکان موثر واقع شود.

او نقش خوابگاه‌های متأهلی در تشویق دانشجویان به ازدواج را بسزا دانست و تصریح کرد: هم دولت، هم خیرین، هم بخش‌های مسئول در این زمینه همت کنند. در کسوت خادمی آستان مقدس رضوی به دانشگاه فردوسی مشهد رفتم به دانشجویان گفتم چرا ازدواح نمی‌کنید؟ گفتند آقا ما مسکن نداریم؛ گفتم پیگیری می‌کنم؛ از اراضی آستان قدس اقدام به ساخت مجموعه ۵۰۰ – ۶۰۰ واحدی کردیم تا ما هم سهمی در این خصوص داشته باشیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور از برگزیدگان این رویداد ملی در هفت بخش خانواده، رسانه، دستگاه‌های اجرایی، نخبگان، تشکل‌های مردم‌نهاد،  نیروهای مسلح و شرکت‌های خصوصی تجلیل به عمل آمد. اعظم موسایی در بخش خانواده، زینب چخماقی در بخش رسانه،بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در بخش دستگاه‌های اجرایی، صابر جباری رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت، محمدولی علییی در بخش نخبگان،‌ زینب عاشقی در بخش تشکل‌های مردمی، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش نیروهای مسلح و علیرضا خلیلی‌نیا مدیرعامل شرکت پتروشیمی سازند در بخش شرکت‌های خصوصی نفرات اول دومین رویداد ملی جوانی جمعیت بودند که از سوی رئیس جمهور مورد تجلیل قرار گرفتند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.