کالدونیا همچنان در آتش استعمار فرانسه می‌سوزد

در پی طرح فرانسه برای اعمال قوانین جدید رأی‌گیری در جزیره کالدونیا، اعتراضات در این منطقه شدت گرفت

در چند روز اخیر اعتراضات و درگیری‌های شدید در جزیره نیوکالدونیا بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشت. این منطقه که بیش از یک و نیم قرن است جزو مستعمرات فرانسه بوده و بومیان آن بارها به سبب تبعیض و فقر گسترده، برای استقلال خود تظاهرات کرده‌اند، هر بار با مشت آهنین و سرکوب خشن دولت فرانسه مواجه شده است. فرانسه به دلیل منابع معدنی و موقعیت استراتژیک این جزیره در اقیانوس آرام حاضر به برگزاری همه‌پرسی واقعی در آن نیست و تن به خواست بومیان برای استقلال نمی‌دهد. در پی طرح فرانسه برای اعمال قوانین جدید رأی‌گیری در کالدونیا که به خارجیان ساکن جزیره حق رای می‌دهد و بومیان را به حاشیه می‌راند، اعتراضات شدت گرفته که منجر به مرگ چندین نفر و مجروح شدن و بازداشت صدها تن دیگر شده است. در ادامه نگاهی به اعتراضات در منطقه کالدونیا خواهیم داشت.

شهروندآنلاین: گاردین در گزارشی درباره اعتراضات کالدونیا نوشت: «کالدونیای جدید که از نیمه دوم قرن نوزدهم مستعمره فرانسه شد، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است…مخالفت با طرح فرانسه برای اعمال قوانین جدید رأی‌گیری، به خشونت‌های مرگبار در مجمع‌الجزایر کالدونیا تبدیل شد .در نواحی کارگری نومئا با جمعیت بالایی از ساکنان بومی کاناک، ساختمان‌ها سوختند و خودروهای درهم شکسته وسط جاده باقی ماندند».گاردین افزوده است: «گروه هماهنگی اقدام میدانی (CCAT)، که تظاهرات علیه اصلاحات پیشنهادی قانون اساسی را سازماندهی کرد، دولت فرانسه را مسئول این خشونت‌ها دانست و گفت: «در مواجهه با عزم سرسختانه دولت برای تحمیل تغییر در قانون اساسی، بی‌مسئولیتی دولت فرانسه را محکوم می‌کنیم و آن را مسئول تلفات جانی، جنایات و تخریب بافت اقتصادی کشور می‌دانیم.»

تعبیر جالب آسوشیتدپرس: درگیری بومیان با نوادگان استعمارگران

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز درباره اعتراضات در جزیره کالدونیا آورده است: «در کالدونیای جدید، شورای ملی سران مردم بومی کاناک «همه اعمال خرابکارانه و خشونت با اسلحه» را محکوم و اتهامات دست داشتن جنبش طرفدار استقلال، در خشونت مرگبار را رد کرد. آنها گفتند طرفداران استقلال، یک «گروه تروریستی» یا «گروه مافیایی» نیستد…تنش‌ها برای دهه‌ها بین کاناک‌های بومی این جزیره اقیانوس آرام، با حدود ٣٠٠ هزار نفر جمعیت، که به دنبال استقلال هستند با نوادگان استعمارگران که می‌خواهند این کشور بخشی از فرانسه باقی بماند، ادامه داشته است.»

خشونت‌های بی‌سابقه پس از شکست سه رفراندوم

الجزیره با اشاره به سابقه این خشونت‌ها در کالدونیا عنوان کرده است: «این خشونت‌ها بدترین وضعیت در این منطقه در بیش از ٣٠ سال گذشته است و پس از سه رفراندوم شکست‌خورده استقلال که بخشی از توافقات سیاسی قبلی برای تضمین ثبات بود، رخ می‌دهد. آخرین همه‌پرسی در دسامبر ٢٠٢١ توسط گروه‌های استقلال کاناک تحریم شد، زیرا در زمان همه‌گیری کووید-١٩ برگزار شد و مشارکت فقط ٤٤ درصد بود. استقلال یکی از اهداف محبوب در این قلمرو است.»

اهمیت استراتژیک کالدونیا برای دولت فرانسه

بنگاه خبری بین‌المللی SWI swissinfo مستقر در سوئیس هم در این‌باره نوشت: «ناآرامی‌هایی که خشم بومیان کاناک بر سر اصلاحات انتخاباتی مناقشه‌برانگیز کلید زد، می‌تواند طرح امانوئل ماکرون را برای افزایش نفوذ فرانسه در اقیانوس آرام پیچیده کند، منطقه‌ای که چین و آمریکا برای برتری و تسلط در آن رقابت می‌کنند. اصلاحات انتخاباتی آخرین نقطه عطف در کشمکش چنددهه‌ای بر سر نقش فرانسه در کالدونیا، جزیره تولیدکننده مواد معدنی جنوب غربی اقیانوس آرام در حدود ١٥٠٠ کیلومتری شرق استرالیاست.»

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.