رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد، گفت: اراده برای توسعه روابط در تمام حوزه‌ها بین دو کشور داریم.

به گزارش شهروند آنلاین، سیدابراهیم رئیسی در آیین بهره‌برداری سد قیزقلعه‌سی با تبریک ولادت حضرت امام علی‌بن موسی الرضا(ع) اظهار داشت: در ایام پربرکت ولادت امام رضا(ع) افتتاح سدخداآفرین و قیزقلعه‌سی برای دو کشور بسیار ماندنی خواهد بود.

رئیس جمهور افتتاح سد قیزقلعه‌سی را نمادِ اراده و همکاری دو ملت ایران و آذربایجان دانست و افزود: رودخانه ارس همواره موجب پیوند میان مردم عزیز جمهوری آذربایجان و ایران بوده و این پیوند از 50 سال قبل که با سد ارس همکاری دو کشور و دو ملت رقم خورد، همراه بوده است. پیوند ایران و آذربایجان امروز به‌ شکل همکاری در سد خداآفرین و طرح عظیمی است که 2 میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می‌کند، هم چهار نیروگاه را فعال و هم 40 هزار شغل ایجاد می‌کند. این پروژه هم نماد توسعه منطقه است و هم نماد اراده و همکاری دو ملت و دو کشور است. این پروژه اهمیت بسیار زیادی دارد و موجب امیدواری ملت عزیز ایران و آذربایجان از یک سو و موجب ناامیدی دشمنان دو ملت و دو کشور است.

ارتباط ایران با آذربایجان فراتر از همسایگی است

او با بیان اینکه ارتباط ایران با آذربایجان فراتر از همسایگی است، ادامه داد: ارتباط ما با کشور دوست، برادر و همسایه و به‌ تعبیر رهبر انقلاب، آذربایجان فراتر از رابطه همسایگی است رابطه ما خویشاوندی است و این رابطه و پیوند یک ارتباط مستحکمی است که ریشه در باورهای دو ملت و کشور دارد و تاریخ و تمدن و پیشینه تاریخی ما را به هم پیوند می‌دهد.

او با بیان اینکه “این رابطه ما قبلی و قلبی بین دو کشور و دو ملت است و ناگسستنی است و به هیچ عنوان ارتباط دو ملت ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد.”، اضافه کرد: ظرفیت‌های بسیاری بین دو کشور وجود دارد. دشمنان می‌خواستند با تحریم ایران را متوقف کنند اما موفق نشدند و در حوزه‌های مختلف به پیشرفت‌های شگرفی رسیده‌ایم و ایران امروز به یک کشور فناور تبدیل شده است و دوست داریم در تمام حوزه‌ها با آذربایجان روابط خود را توسعه دهیم.

به حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان اعتقاد داریم

رئیسی با تأکید بر اینکه “آماده صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور دوست و برادرمان آذربایجان و کشورهای دیگر هستیم.”، ابراز کرد: به حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان اعتقاد داریم و شاید جزو اولین کشورهایی بودیم که اعلام کردیم این منطقه متعلق به آذربایجان است و صریح هم اعلام کردیم هم رهبر فرزانه انقلاب فرمودند هم مسئولان جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند،  آمادگی داریم برای ساخت منطقه قره‌باغ و از توانمندی‌های فنی مهندسی جمهوری اسلامی در این منطقه استفاده شود.

او با تصریح به اینکه کریدور ارس به‌ طول 104 کیلومتر باید با اراده ایرانی آذربایجانی انجام شود‌، گفت: من به وزیر راه و شهرسازی برای تکمیل این طرح تأکید کرده‌ام؛ این کار در 6 جبهه با قوت در حال انجام است و باید تلاش کنیم زودتر از زمان مقرر 36ماهه، این طرح را به بهره‌برداری برسانیم، این جاده‌ای مهم در منطقه است و برای دو کشور اهمیت دارد.

‌ملت ایران و آذربایجان در نفرت از رژیم صهیونیستی تردید ندارند

رئیسی با اظهار اینکه “مساله فلسطین مساله نخست جهان اسلام است و تردید نداریم دو ملت ایران و آذربایجان نسبت به حمایت از مردم غزه و نفرت از رژیم صهیونیستی تردید ندارند.”، تأکید کرد: همکاری کشورهای مسلمان باید برای حمایت از مردم فلسطین انجام شود و همکاری کشورهای منطقه برای نابودی دشمنان به‌ویژه اسرائیل باید بیشتر و مستحکم‌تر شو‌د.

او در ادامه با بیان اینکه ممکن است برخی ‌همکاری و پیوند دو کشور ایران و آذربایجان به مذاقشان خوش نیاید، تأکید کرد: این موضوع برای ما مهم نیست؛ ما به ‌دنبال توسعه روابطمان با کشورهای منطقه هستیم؛ منافع دو کشور برای ما اهمیت دارد. ساخت سد، نیروگاه، جاده، توسعه حمل‌ونقل و روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی در راستای منافع دو کشور است. دشمنان ما نه پیشرفت ایران، و نه آذربایجان را نمی‌خواهند. هر پیشرفتی در آذربایجان، پیشرفت ما محسوب می‌شود. مرزها نه نقطه نگرانی، بلکه باید نقطه امید و فرصت برای توسعه دو کشور باشد، ما معتقدیم مرزها فرصت است.

او با ابراز اینکه “مرزها را به مرزهای دوستی و همکاری تبدیل کرده‌ایم.”، خاطرنشان کرد: از حضور رئیس جمهور آذربایجان و هیات همراه در این مراسم صمیمانه قدردانی می‌کنم./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.