وضعیت بحرانی 70 ساختمان در پایتخت

۱۳۴ هزار ساختمان ناایمن در کشور وجود دارد

دبیر اجرایی اولین همایش فناوری‌های مهندسی ایمنی حریق گفت: در کل کشور ۱۳۴ هزار ساختمان نا ایمن وجود دارد که ضروری است این ساختمان‌های تجمعی ایمن‌سازی شوند.

به گزارش شهروند آنلاین، مهدی بستانچی روز یکشنبه در حاشیه همایش فناوری‌های مهندسی ایمنی حریق در جمع خبرنگاران افزود: تهران در کشور در موضوع ساختمان‌های ناایمن پیشتاز است چرا که ۳۳ هزار ساختمان نا ایمن کشور در تهران است و بیش از ۷۰ ساختمان همچون پلاسکو و مترو پل در این کلانشهر در وضعیت بحرانی است.

«این همایش در آستانه سالگرد حادثه فرو ریختن ساختمان مترو پل آبادان برگزار شد و با حضور صاحب نظران چرایی آتش‌سوزی ساختمان‌های تجمعی از جمله بیمارستان گاندی بررسی شد»

عضو هیات مدیره انجمن ایمنی و مهندسی حریق استان تهران همچنین ادامه داد: موضوع آتش‌نشانی به هنگام بروز حادثه بسیار مهم است چرا که در همین حادثه بیمارستان گاندی هفت جنین و بیش از ۶۰ بیمار توسط آتش‌نشانی نجات داده شدند.

او در خصوص نمای کامپوزیت ساختمان‌ها نیز گفت: متاسفانه در خصوص نمای ساختمان‌ها دستورالعمل مناسب نداریم و بسیاری از کارفرماها و سازندگان ساختمان مساله ایمنی را کار فانتزی می‌بینند بنابراین باید فرهنگ‌‌سازی صورت گیرد و تقاضا میان مردم ایجاد شود.

بستانچی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه ایمنی ساختمان‌ها گفت: در این حوزه ۳۰ شرکت دانش‌بنیان شناسایی کردیم و اگر حوزه به لحاظ اقتصادی هم جذاب باشد قطعا آمار شرکت‌ها بیشتر می‌شود.

آتش‌‌نشانی در حال تبدیل شدن به یک سازمان علمی است

همچنین سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به فعالیت یک قرن ۱۰۰ ساله سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: این سازمان صرفا از یک سازمان عملیاتی در حال تبدیل شدن به یک سازمان علمی و عملیاتی است.

سیدجلال ملکی در جمع خبرنگاران افزود: در نمایشگاه بین‌المللی کتاب سازمان آتش‌نشانی کتاب‌های تخصصی و پرمخاطبی نشر داد که با استقبال مردم در زمینه ایمنی و کاهش تلفات در حوادث آتش‌نشانی و همچنین پیشگیری از حوادث آتش‌نشانی قرار گرفت.

او افزود: در زمینه کاهش حوادث به ویژه آتش‌سوزی باید فرهنگ‌سازی گسترش پیدا کند و این موضوع با آموزش امکان‌پذیر است و همه دستگاه‌ها وظیفه دارند تا آمار حوادث کاهش پیدا کند.

ملکی تاکید کرد: پر تکرارترین توصیه به شهروندان این است که خطرات پیرامون خود را شناسایی کنند که البته همین این همایش از همایش‌های مؤثر با حضور نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

به گفته او، شهروندان باید نماهای خطرناک ساختمان محل سکونت خود را جدی بگیرند و اگر ساختمان نمای قابل اشتعال دارد باید تعویض و راه‌های خروج ساختمان‌ها باید باز باشد و درب‌های پله‌های فرار بررسی شود.

به گزارش ایرنا، اولین همایش فناوری‌های مهندسی ایمنی حریق با موضوع بررسی آتش‌سوزی بیمارستان گاندی با همکاری سازمان‌های آتش‌نشانی و نظام مهندسی در سالن همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.