برگزاری ۲۸۰۰ دوره آموزشی تاب‌آوری و توان‌افزایی

رئیس سازمان داوطلبان در حاشیه برگزاری جلسه مشترک رئیس جمعیت هلال احمر با جانشین وزیر کشور در طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماعی محلات کمتر برخوردار کشور، گفت: ۲۸۰۰ دوره آموزشی تاب‌آوری و توان‌افزایی در کشور برگزار شد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ وحید سلیمی ‌به ارائه گزارش اقدامات، برنامه‌ها و خدمات آموزشی، حمایتی و اجتماع محور جمعیت هلال احمر در طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماعی محلات کمتر برخوردار کشور(طرح ۲۰۲۰)، در حاشیه جلسه مشترک صبح دیروز دکتر کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر و علی آقا محمدی جانشین وزیر کشور در طرح مذکور پرداخت.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در این خصوص گفت: از ابتدای طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماعی محلات کمتر برخوردار کشور تا پایان سال ۱۴۰۲، جمعیت هلال احمر تولی‌گری ۳۰۱ محله را در ۱۸۵ شهرستان به پراکندگی همه استان‌های کشور بر عهده گرفته است.

سلیمی اظهار کرد: تاکنون ۴ هزار و ۲۸۰ نفر داوطلب در ارکان محله با عناوینِ مسئول خانه هلال، جانشین خانه هلال، مسئول پهنه، بانویار و شهردار، در سامانه ۲۰۲۰ ثبت شده‌اند‌ و مشغول به فعالیت هستند.

او افزود: تا پایان سال ۱۴۰۲، در ۲۸۵ محله ۲ هزار و ۷۹۹ دوره آموزشی برگزار شده است و در مجموع ۶۶ هزار و ۳۱۶ نفر از این آموزش‌ها بهره‌مند شدند.

سلیمی این آموزش‌ها را شامل دو دسته کلی برشمرد و تصریح کرد: دسته نخست آموزش‌ها مربوط به تاب‌آوری جوامع محلی در مواجهه با سوانح است که ذیل عناوین کمک‌های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات تعریف می‌شود. دسته دوم آموزش‌هایی است که به توان‌افزایی افراد در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و همچنین دوره‌های بهداشتی مربوط می‌شود.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر خدمات حمایتی را به عنوان سرفصل دیگری از اقدامات این جمعیت در محلات کمتر‌برخوردار اعلام و بیان کرد: پرداخت کمک‌ هزینه بلاعوض دارو و درمان عنوان فعالیتی دیگری در محلات مشمول طرح است. تاکنون ۲۴ میلیارد و ۷۳۵ میلیون تومان در بین ۲۶ هزار و ۳۵۴ نفر، متناسب با فاکتورهای دارویی و بیمارستانی هر فرد پرداخت شده است؛ ضمن آنکه ۲۲۴ نفر با معرفی به بانک‌های عامل، تسهیلات قرض‌الحسنه درمان دریافت کرده اند.

او گفت: در بخش کمک معیشتی در محلات تحت پوشش هلال احمر، ۱۲۴ هزار و ۵۷۵ بسته غذایی به ارزش مجموع ۶۶ میلیارد و ۴۷۳ میلیون تومان توزیع شده است.

سلیمی همچنین از توزیع ۱۴ میلیارد و ۵۴ میلیون و ۹۹۸ هزار تومان بسته بهداشتی، اقلام زیستی و لوازم تحریر در بین ۳۵ هزار و ۴۸۵ خانوار ساکن در محلات کمتربرخوردار طی این مدت خبر داد و ارزش ریالی اجرای طرح‌های سالانه و مستمر سازمان داوطلبان در محلات مذکور را ۱۵ میلیارد و ۴۵۱ میلیون تومان و تعداد بهره وران آن را ۱۱۷ هزار نفر اعلام کرد.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر یادآور شد : ۹ هزار و ۴۶۹ نفر سرپرست خانوار ساکن در محلات کمتر برخوردار از کمک‌های نقدی معیشتی جمعیت هلال احمر بهره‌مند شده‌اند که برای خرید کالاهای اساسی به حساب آنها واریز شده است. مجموع این مبالغ ۴ میلیارد و ۷۲۲ میلیون تومان بوده که تمامی آن توسط جمعیت هلال احمر تامین و پرداخت شده است.

سلیمی تسهیل و اجرای طرح های کارآفرینی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در محلات کمتر برخوردار و جامعه هدف جمعیت هلال احمر عنوان و تصریح کرد: این مداخلات اقتصادی معطوف به توانمندسازی و توسعه اقتصادی ساکنین محله می‌باشد و ارزش این اقدامات ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است تا ۱۱ هزار و ۲۸۹ خانوار بتوانند کسب و کار خود را راه اندازی و یا رونق دهند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در پایان از برگزاری رزمایش جهادی در ۷۹ محله کمتر برخوردار در زمستان سال گذشته خبر داد و و اقدامات مرتبط با گروه سنی نوجوانان و جوانان ساکن در این محلات را نیز شامل طرح مدرسه تابستانی مهارت ویژه دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله،برگزاری دوره آموزش رایگان کنکور با همکاری دبیرستان البرز تهران، برگزاری دوره‌های کارآفرینی با تمرکز بر استارتاپ ها،برگزاری مسابقات فوتبال خیابانی، طرح یاس و نیز برنامه ریزی برای اجرای طرح پیشگامان پیشرفت و عدالت و تربیت مربی لازم برشمرد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.