این زوج واکسن کرونا را کشف کردند

«اوگور» و «اوزلم»، زن و شوهری که می‌توانند جهان را تغییر دهند

پزشکان «اوگور شاهین» و «اوزلم توئرِسی» که علاقه وافری به تحقیقات پزشکی دارند، زن و شوهری در پس تولید واکسن کووید-۱۹ هستند که می‌تواند جهان را تغییر دهد.

شهروند آنلاین: مسابقه جهانی برای تولید واکسن کرونا امروز به شکل سریعی پیش می‌رود. این در حالی است که شرکت‌های داروسازی «فایزر» و «بیو ان تک» ادعا کردند که واکسن آنها ۹۰درصد موثر است.

شاهین پزشک «متواضع» پنجاه‌‌وپنج ساله مدیر اجرایی «بیو ان تک» یک شرکت بیوتکنولوژی آلمان و همسرش اوزلم توئرِسی پنجاه‌وسه ساله از اعضای هیأت‌مدیره است.

پروفسور اوگور شاهین استاد ایمونولوژی در دانشگاه «ماینز» آلمان است. او در سال ۱۹۶۵ در ترکیه متولد شد.

او در بیمارستان‌های آموزشی کلن و هامبورگ کار می‌کرد؛ جایی که در اوایل کار آکادمیک خود با توئرسی ملاقات کرد. تحقیقات پزشکی و انکولوژی به علاقه‌ای مشترک میان این دو منتهی شد.

توئرسی دختر یک پزشک ترکیه‌ای که به آلمان مهاجرت کرده بود، یک بار در مصاحبه‌ای گفت که حتی در روز عروسی‌شان زمانی را صرف کار‌های آزمایشگاهی کردند.

این زوج در سال ۲۰۰۸ با هدف پیگیری طیف وسیع‌تری از ابزار‌های ایمن درمانی سرطان بیو ان تک را تأسیس کردند. بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» ۵۵ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده است.

همکاران شاهین او را مردی آرام و سنجیده توصیف می‌کنند که از بررسی ارزش سهام شرکت پرهیز می‌کند و علاقه بیشتری به خواندن مجلات علمی دارد.

شرکت آمریکایی و چندملیتی فایزر و شرکت آلمانی بیو ان تک روز دوشنبه اعلام کردند که واکسن احتمالی توسعه داده شده به وسیله آنها در محافظت در برابر بیماری کووید-۱۹ بیش از ۹۰درصد موثر بوده است.

براساس نتایج مقدماتی، در مرحله سوم آزمایش بالینی دو دوز از این واکسن احتمالی بر روی داوطلبان آزمایش شده است و این افراد هفت روز بعد از دریافت دوز دوم و ۲۸ روز بعد از تزریق دوز اول در برابر ویروس کرونا محافظت شده‌اند.

«آلبرت بوورلا» رئیس و مدیر اجرایی شرکت فایزر با انتشار اعلامیه‌ای گفت: «نخستین نتایج از مرحله سوم آزمایش واکسن کووید-۱۹ شواهد اولیه را در مورد توانایی این واکسن در جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ فراهم می‌کند.»

رئیس این شرکت افزود: «ما برای دست‌یافتن به پیشرفت بسیار مورد نیاز مردم در سراسر جهان یک گام بسیار بزرگ نزدیک‌تر شده‌ایم تا در پایان‌بخشیدن به این بحران جهانی کمک کنیم.»

بوورلا ادامه داد: «ما در زمانی به این نقطه عطف اساسی در برنامه توسعه واکسن می‌رسیم که جهان به‌شدت به آن نیاز دارد.»

فایزر و بیو ان تیک نخستین شرکت‌های داروسازی هستند که اطلاعات گسترده‌ای در مورد مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن احتمالی کرونا منتشر کرده‌اند. این شرکت‌ها گفته‌اند که نگرانی جدی‌ای در مورد مصون‌بودن این واکسن وجود ندارد و در تلاش هستند که در ماه جاری در آمریکا مجوز استفاده اضطراری این واکسن را دریافت کنند.

دو شرکت نامبرده گفته‌اند که براساس پیش‌بینی‌ها می‌توانند در سال ۲۰۲۰ تا ۵۰ میلیون دوز از این واکسن را برای جهان تولید کنند و در سال ۲۰۲۱ نیز قادر به تولید ۱.۳ میلیارد دوز دیگر خواهند بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.