هماهنگی برای برگزاری انتخابات رئیس جمهوری

طحان‌ نظیف: منتخب بعدی برای ۴ سال رئیس‌ جمهور کشور خواهد بود

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی با موافقت رهبری معاون اول مسئولیت و اختیارات رئیس جمهور را بر عهده می‌گیرد، گفت: رئیس جمهور منتخب مردم رئیس جمهوری است که یک دوره ۴ ساله را آغاز خواهد کرد.

به گزارش شهروند آنلاین،هادی طحان نظیف در گفت‌وگویی ضمن تسلیت شهادت رئیس جمهوری و هیات همراه اعلام کرد: این عزیزان در شب ولادت امام رضا (ع) مزد سربازی و خدمت بی منت خود را گرفتند و مردم قدردان زحمات آنان هستند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: قانون اساسی پیش‌بینی‌های لازم را در نظر گرفته با موافقت رهبری معاون اول مسئولیت و اختیارات رئیس جمهور را بر عهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس قوه قضاییه، رئیس قوه مقننه و معاون اول رئیس جمهور موظف هستند تدبیری اتخاذ کنند در ۵۰ روز انتخابات برگزار شود.

او خاطرنشان کرد: طبق فرموده رهبرمعظم انقلاب هیچ خللی به دلیل ترتیبات قانونی در کشور وجود نخواهد داشت.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبق بیاناتی که رهبری معظم انقلاب دیشب داشتند، روز گذشته صحبت‌هایی با معاون اول رئیس جمهور صورت گرفته و کار طبق ترتیبات قانونی طی خواهد شد.

طحان نظیف عنوان کرد: از دیروز که خبر مفقود شدن بالگرد رئیس جمهور و همراهانشان به مسئولان و مردم مخابره شد رهبر معظم انقلاب تاکید فرمودند که در کار مردم و کشور هیچ خللی نباید ایجاد شود و تاکیداتی را نسبت به انجام امور نسبت به معاون اول رئیس جمهور داشتند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: از دیروز با اعلام خبر از دسترس خارج شدن بالگرد تا امروز که خبر قطعی شهادت آیت‌الله رئیسی دریافت شد، کار آغاز و جلسه هیات دولت امروز برگزار شد و کار براساس ترتیبات قانونی از دیروز آغاز شده و امروز پی گرفته خواهد شد.

طحان نظیف بیان کرد: امروز و روزهای آینده جلساتی با وزارت کشور به عنوان دستگاه مجری انتخابات جهت هماهنگی‌های برگزاری انتخابات پیش رو خواهیم داشت.

به گزارش ایرنا، طبق ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در صورت فوت، عزل، استعفا، غیبت یا بیماری بیش از ۲ ماه رئیس جمهور و یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رئیس جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده و یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رئیس جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های او را برعهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه و معاون اول رئیس جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود، در صورت فوت معاون اول و یا امور دیگری که مانع انجام وظایف او شود و نیز در صورتی که رئیس جمهور معاون اول نداشته باشد مقام رهبری فرد دیگری را به جای او منصوب می‌کند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.