واکنش‌های جهانی به شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران

در پی شهادت رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و هیات همراه، مقامات کشورهای مختلف همدردی خود را با ملت و دولت ایران اعلام کردند.

به گزارش شهروند آنلاین، در پی سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور، وزیر خارجه و هیات همراه در آذربایجان شرقی، مقامات و سیاستمداران کشورهای مختلف این حادثه تلخ را به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفتند.

ادای احترام اعضای کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای به درگذشت رئیسی و امیرعبداللهیان

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، نوشت: یک دقیقه سکوت در کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای به منظور تسلیت درگذشت غم انگیز رئیس جمهور و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران.

واکنش ایتالیا به شهادت آیت‌الله رئیسی

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا در پیامی درباره شهادت آیت‌الله رئیسی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و هیات همراه چنین گفت: من در این ساعات شاهد آن بودم که مقامات ایرانی موضوع تصادف بالگرد حامل رئیس جمهور و هیات همراه را ارج می‌گذارند.

من هیچ تغییری در نظم داخلی در کشور ایران نمی‌بینم. ما در تماس مداوم با متحدان اروپایی و دوستان خود در گروه 7 هستیم زیرا ما درباره حادثه‌ای صحبت می‌کنیم که بخشی از چارچوب پیچیده خاص منطقه‌ای است.

من امیدوارم رئیس جمهور آینده ایران، متعهد به تثبیت و آرام‌سازی منطقه باشد.

پیام تسلیت رئیس جمهور تاجیکستان به رهبر انقلاب

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان با ارسال پیامی به عنوان مقام معظم رهبری، شهادت آیت‌الله رئیسی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران را به معظم له تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت ایشان به شرح زیر است: جناب آقای سید علی خامنه‌ای

رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران

عالی‌جناب؛ خبر درگذشت جانسوز سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه، ما و همه مردم تاجیکستان را بسیار اندوهگین کرد.

ما با ادای احترام به شخصیت سید ابراهیم رئیسی به عنوان یک دولتمرد برجسته، سهم سازنده زنده‌یاد را در رشد و توسعه همه‌جانبه روابط دوستانه و همکاری‌های سودمند بین تاجیکستان و ایران و حل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار بلند ارزیابی می‌نماییم.

در ارتباط با این ضایعه بزرگ، مراتب همدردی و تسلیت خود را به جناب‌عالی، ملت دوست و برادر ایران، خانواده و بستگان آن مرحوم ابراز می‌دارم.

از خداوند متعال برای شهدا رحمت و مغفرت و برای مردم کشور دوست ایران، صبر جمیل مسئلت دارم.

در این لحظه‌های غم‌انگیز در کنار ایران و مردم آن هستیم.

تسلیت ژاپن در پی شهادت آیت‌الله رئیسی

یوشیماسا هایاشی، سخنگوی دولت ژاپن نیز در پی شهادت آیت‌الله رئیسی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و هیات همراه، عمیق‌ترین تسلیت خود را به دولت و مردم ایران ابراز کرد.

نیمه برافراشته شدن پرچم ایران در مقر سازمان ملل در ژنو

امروز پرچم جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل متحد در ژنو در سوگ شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر هیات همراه نیمه افراشته شد.

پیام تسلیت پوتین در پی شهادت رئیسی و هیات همراه

رئیس جمهور روسیه در پیامی اعلام کرد:صمیمانه‌ترین تسلیت‌های ما را در رابطه با فاجعه عظیمی که بر مردم ایران وارد و منجر به جان باختن سید ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهور و همچنین تعدادی دیگر از شخصیت‌های برجسته حکومتی شما شد را بپذیرید.

سید ابراهیم رئیسی سیاستمداری برجسته بود که تمام عمرش وقف خدمت به میهن بود. او به حق از احترام بالایی نزد هموطنان خود و اقتدار قابل توجهی در خارج از کشور برخوردار بود.

او به عنوان دوست واقعی روسیه، مشارکت شخصی ارزشمندی در توسعه روابط حسن همجواری بین کشورهایمان داشت و تلاش زیادی برای رساندن آنها به سطح مشارکت استراتژیک انجام داد.

تسلیت رئیس جمهور چین در پی شهادت رئیس جمهور اسلامی ایران و هیات همراه ایشان

وزارت خارجه چین اعلام کرد: رئیس جمهور شی جین پینگ، درگذشت (شهادت) رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران را تسلیت می‌گوید.

پیام تسلیت اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پیامی به مناسبت شهادت رئیس جمهور کشورمان نوشت: ما در روزهای سخت در کنار همسایه‌مان ایران هستیم.از خداوند متعال برای همکار عزیزم، برادرم و رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای ابراهیم رئیسی که با خبر شدیم متأسفانه در سانحه بالگرد دار فانی را وداع گفت، طلب مغفرت دارم.برای وزیر امور خارجه ایران و سایر کسانی که در همان بالگرد جان خود را از دست دادند آرزوی رحمت الهی دارم.اینجانب تسلیت عمیق خود را به ملت و دولت دوست و برادر ایران بویژه به مقام معظم رهبری و خانواده محترم رئیس جمهور و سایر درگذشتگان اعلام می‌دارم.من به عنوان یک همکار که شخصاً شاهد تلاش‌های ایشان برای صلح مردم ایران و منطقه در دوران مسئولیت بودم، با احترام و سپاس از آقای رئیسی یاد می‌کنم.

پیام تسلیت نخست‌وزیر مالزی

انور ابراهیم، نخست‌وزیر مالزی اعلام کرد:از درگذشت جانسوز ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و چند تن دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران بسیار متأسفم.من در این دوران سخت به مردم ایران تسلیت می‌گویم. خداوند روحشان را قرین رحمت کند.من افتخار ملاقات با رئیس جمهور رئیسی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نوامبر گذشته داشتم. او نمونه‌ای از تعهد عمیق به رفاه مردم و عزت ملت خود بود که نشان‌دهنده تمدنی غرورآفرین و غنی است که ریشه در اصول اسلام دارد.وقف او به عدالت و صلح و اعتلای امت واقعاً الهام‌بخش بود. ما متعهد شدیم که روابط مالزی و ایران را تقویت کنیم و با هم برای بهبود مردم خود و جهان اسلام کار کنیم. عهد ما محقق خواهد شد.

سریلانکا از شهادت رئیسی و هیات همراه اندوهگین است

رئیس جمهور سریلانکا گفت:سریلانکا از درگذشت غم انگیز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ارشد ایران، عمیقاً شوکه و اندوهگین است.عمیق‌ترین همدردی و تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار، دولت و ملت ایران ابراز می‌کنم. فکر و دعای ما با خانواده رئیس جمهور و هیئات همراه است.

تسلیت وزیر خارجه ترکیه

هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با همتای پاکستانی خود با اشاره به سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور کشورمان ضمن تسلیت به مردم ایران، برای کسانی که در این حادثه به شهادت رسیدند طلب رحمت و مغفرت کرد.

پیام تسلیت رئیس جمهور ازبکستان در پی شهادت رئیسی و همراهان ایشان

شوکت میرضایف، رئیس جمهور ازبکستان اعلام کرد:

حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر عالى دینى جمهوری اسلامی ایران

إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

خبر شهادت جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و مقامات بلندپایه همراه ایشان در نتیجه فاجعه اتفاق افتاده قلبهای ما را به لرزه درآورد.

رئیس جمهور ابراهیم رئیسی فرزند فدائی واقعی میهنش و دولتمرد و سیاستمدار مورد احترام بی‌حد ملت خود بود که تلاشهای بی‌نظیری را در راه پیشرفت ایران و رفاه مردم کشور و افزایش اعتبار کشورش در عرصه بین‌المللی انجام می‌داد.

یاد روشن برادر عزیز ما که سهم بزرگی در توسعه همکاری گسترده و روابط متقابلاً سودمند و درازمدت میان ازبکستان و ایران ادا کرده است در خاطره ما بطور دائم حفظ خواهد شد.

در این لحظه‌های غم‌انگیز و سخت، خدمت حضرت عالی و ملت دوست ایران صمیمانه تسلیت عرض می‌کنیم و از خداوند متعال خوستاریم که جان‌باختگان را رحمت کند و به خانواده‌ها و همه نزدیکان آنها صبر جمیل عطا نماید.

پیام تسلیت وزیر خارجه جمهوری آذربایجان

از خبر درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، امام جمعه تبریز، محمد آل هاشم و سایر همراهان به شدت متأثر شدیم.سانحه سقوط هلیکوپتر را به خانواده‌ها و بستگان قربانیان تسلیت می‌گوییم.

لاوروف درگذشت رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران را تسلیت گفت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پیام خود گفت: ما همواره از این شخصیت‌های برجسته سیاسی به عنوان میهن‌پرستان واقعی جمهوری اسلامی یاد خواهیم کرد که قاطعانه از منافع کشور خود دفاع کردند و جان خود را در راه خدمت فداکارانه به میهن نثار کردند.

پیام تسلیت نخست‌وزیر تایلند در پی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان

سرتا تاویسین، نخست‌وزیر تایلند در حساب رسمی خود در شبکه ایکس نوشت: با اندوه فراوان از درگذشت غم‌انگیز دکتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه مطلع شدم.

او با خانواده شهدا و مردم ایران در این دوران سخت ابراز همدردی کرد.

رئیس شورای اروپا شهادت رئیسی و هیات همراه را تسلیت گفت

چارلز میشل رئیس شورای اروپا گفت: اتحادیه اروپا درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در سانحه بالگرد را تسلیت می‌گوید.

افغانستان یکصدا با ایران ابراز همدردی و اعلام همبستگی کرد

مقامات هیات حاکمه افغانستان و شخصیت‌های مختلف در داخل و خارج از این کشور در واکنش گسترده‌ای به مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی و هیات همراه ایشان با مردم، دولت و رهبر انقلاب اسلامی ابراز همدردی و همبستگی کردند.

پیام تسلیت رئیس جمهور آذربایجان

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در پیامی به مقام معظم رهبری، شهادت رئیس جمهور کشورمان را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: «حضرت آیت الله خامنه‌ای، از خبر جان باختن دلخراش سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر همراهان در سانحه بالگرد، تلفات سنگین برای مردم دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران بشدت متاثر شدیم.

مردم ایران در شخص رئیس جمهور سید ابراهیم رئیسی، دولتمردی برجسته را از دست دادند که تمام عمر با فداکاری و وفاداری به کشورش خدمت کرد. یاد و خاطره گرامی او همیشه در قلب ما زنده خواهد بود.

در این روز غم‌انگیز، از درگاه خداوند متعال برای ملت دوست و برادر ایران صبر و بردباری مسئلت می‌نمایم، در غم و اندوه آنان شریک هستیم، تسلیت خود را شخصا و از طرف مردم آذربایجان به شما، خانواده و بستگان آن مرحوم و تمامی بازماندگان تسلیت عرض می‌نمایم.خداوند رحمت کند».

پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می‌آید

سفارت فدراسیون روسیه با اندوه فراوان از درگذشت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه و تعدادی دیگر از شخصیت‌های مهم دولتی در اثر سقوط بالگرد مطلع شده است.

در پی اعلام این سانحه بسیار تلاش کردیم تا به دوستان ایرانی خود کمک کنیم و با تصمیم رئیس جمهور روسیه، نیروهای امدادی وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه فورا به ایران اعزام شدند.

ما صمیمانه تسلیت خود را به خانواده‌ها و بستگان درگذشتگان و به کل مردم و دولت ایران ابراز می‌نماییم. در این لحظات سخت و مصیبت بار، صبر و شکیبایی برای ملت ایران آرزومندیم.

به نشانه همبستگی با دوستان ایرانی، پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می‌آید.

پیام تسلیت وزیر خارجه نیوزلند

وینستون پترس، وزیر امور خارجه نیوزلند اعلام کرد:فکر ما با مردم ایران است. تسلیت به خانواده رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و هیات همراه.

همدردی رئیس جمهور مالدیو با ملت ایران

محمد مویزو، رئیس جمهور مالدیو اعلام کرد:با اندوه فراوان از درگذشت نابهنگام دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در سانحه غم‌انگیز هلیکوپتر، از خداوند متعال برای رئیس جمهور، عبداللهیان، وزیر امور خارجه و سایر جان باختگان این حادثه تاسف بار رحمت و جنت فردوس را مسئلت دارم.

دعای ما همراه خانواده‌های داغدار و ملت ایران در این ایام اندوهگین است.

پیام تسلیت پاشینیان به مناسبت شهادت رئیس جمهور

نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان در پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و کارکنان همراهش در اثر سقوط بالگرد را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تسلیت گفت.

مادورو شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

رئیس‌ جمهور ونزوئلا با اشاره اینکه از اخبار سخت در مورد فقدان ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران شوکه شدم، اعلام کرد من از خداحافظی با یک فرد نمونه بسیار متأسفم، یک رهبر فوق‌العاده جهان همان‌طور که برادر ما ابراهیم است و همیشه خواهد بود، یک انسان عالی، مدافع حاکمیت مردمش و دوست بی‌قید و شرط کشور ما.

نخست‌وزیر هند: در کنار ایران هستیم

نارندرا با تاکید بر اینکه از درگذشت غم‌انگیز دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران بسیار اندوهگین و متأثر شدیم، اعلام کرد: سهم او در تقویت روابط دوجانبه هند و ایران همیشه در یادها خواهد ماند. از صمیم قلب به خانواده ایشان و مردم ایران تسلیت می‌گویم. هند در این دوران غم و اندوه در کنار ایران ایستاده است.

پاکستان عزای عمومی اعلام کرد

شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان در صفحه ایکس خود شهادت رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت و اعلام کرد پاکستان به نشانه احترام به رئیس جمهور و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزای عمومی اعلام خواهد کرد پرچم آن (ایران) نیمه برافراشته خواهد بود.

بلاروس: دوست واقعی بلاروس درگذشت

وزارت امور خارجه بلاروس به مناسبت شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران ابراز همدردی با مردم ایران، اعلام کرد که این یک ضایعه جبران‌ناپذیر تنها برای جامعه ایران نیست و دوست واقعی بلاروس درگذشت.

در حال تکمیل…

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.