ظریف: یکی از مقصران اصلی فاجعه دیروز آمریکا است

وزیر سابق امور خارجه ایران در واکنش به حادثه سقوط بالگرد رئیس‌ جمهور گفت: فاجعه دیروز هم یکی از مقصرین اصلی آن آمریکا است که علی‌رغم دستور دیوان بین‌المللی دادگستری فروش قطعات هواپیما و هوانوردی را به ایران تحریم کرده است.

به گزارش شهروند آنلاین، محمدجواد ظریف، وزیر سابق امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه خبر در واکنش به شهادت رئیس جمهور کشورمان و همراهان ایشان در حادثه سقوط بالگرد گفت: بنده حدود 30 سال بود که این سعادت را داشتم هم با مرحوم شهید رئیسی و هم مرحوم شهید امیرعبداللهیان رفاقت داشتم و دو نکته بین این دو عزیز مشترک بود؛ اول اینکه؛ “خادم حضرت رضا هستیم.” و این سعادت را آنان داشتند که در شب ولادت امام رضا به خدمت آن حضرت در جهان باقی شرفیاب شدند و این سعادت را به ایشان تبریک می‌گویم.

او افزود: مشخصه دوم این دو بزرگوار که برای بنده بسیار درس‌آموز بود، اخلاص آنان بود و هر دوی اینها بسیار بسیار مخلص بودند، فکر می‌کنم پاداش این اخلاصشان را نهایتاً با شهادت دریافت کردند. این حادثه تلخ و دردناک را  تسلیت عرض می‌کنم. شهادت امام جمعه محبوب تبریز و استاندار محترم آذربایجان شرقی و اعضای گروه پرواز این هلیکوپتر که شهید شدند، تسلیت می‌گویم.

ظریف ادامه داد: خداوند ان‌شاءالله این بزرگواران را در غفران و رضوان خودش قرار بدهد و هم به خانواده‌هایشان صبر عنایت کند، هم در این شرایط حساس مثل همیشه که مردم ما با همبستگی و همدلی شرایط دشوار را پشت‌سر گذاشتند، این شرایط را هم ان‌شاءالله به‌ سمت آینده بهتر پشت‌سر خواهند گذاشت.

او با ابراز اینکه “شرایط سخت زیادی را در چندین سال گذشته ازش عبور کردیم”، اضافه کرد: همان‌طور که دیروز هم مقام معظم رهبری فرمودند از این شرایط هم عبور خواهیم کرد و جای نگرانی نیست. ما جنگ تحمیلی را پشت‌سر گذاشتیم که همه دنیا فکر می‌کردند که ما ظرف یک هفته سقوط خواهیم کرد. شهادت 72 تن، شهادت نخست‌وزیر، ارتحال حضرت امام، تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده که فاجعه دیروز هم یکی از مقصرین اصلی آن آمریکا است که علی‌رغم دستور دیوان بین‌المللی دادگستری فروش قطعات هواپیما و هوانوردی را به ایران تحریم کرده است و اجازه نمی‌دهد مردم ایران از امکانات حقوق هوانوردی برخوردار باشند، اینها در سیاهۀ جنایات آمریکا علیه مردم ایران ثبت خواهد شد که با مردم ایران چنین رفتار کردند.

وزیر سابق امور خارجه تصریح کرد: علی‌رغم همه این دشواری‌ها و سختی، این مقاومت و پایمردی مردم بوده که ادامه پبدا کرده است و اکنون هم  با همه ناراحتی‌ها و سختی‌هایی که مردم با آنان مواجه بودند، این مردم بودند که قهرمانان را تقدیم کردند.

او در آخر اظهار داشت: مردم ما نشان دادند که هوشمند هستند و در شرایط دشوار با همین همبستگی شرایط دشوار را پشت‌ سر می‌گذارند، ان‌شاءالله بعد از عبور از این شرایط دشوار با یکپارچگی و همدلی برای ساخت فردای بهتر مردم حتماً کنار هم خواهند بود./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.