بازتاب مراسم تشییع پیکرهای شهدای خدمت در رسانه‌های غربی

رسانه‌های غربی در حال پوشش وداع مردم در تهران با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان ایشان که در سانحه هوایی روزیکشنبه به شهادت رسیدند، هستند و یکی از این رسانه‌ها در گزارشی اولیه عنوان کرد که از ساعات اولیه صبح مردم با حضور گسترده خود در خیابان‌های پایتخت حاضر شدند.

به گزارش شهروند آنلاین، مراسم تشییع و اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله سیّد ابراهیم رئیسی رئیس ‌جمهور اسلامی ایران،امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و همراهان گرامی ایشان در سانحه هوایی در تهران در حال برگزاری است.

خبرگزاری فرانسه در بازتاب اولیه خود درباره برگزاری مراسم تشییع در تهران تیتر زد، «ده‌ها هزار ایرانی به مراسم تشییع پیکر (آیت‌الله) ابراهیم رئیسی در تهران پیوستند».

این رسانه نوشت: ده هزار ایرانی با حضور گسترده در خیابان‌های تهران در روز چهارشنبه به مراسم تشییع (آیت‌الله) ابراهیم رئیسی و همراهان او که روز یکشنبه در سانحه سقوط بالگرد به شهادت رسید، ملحق شدند.

خبرگزاری فرانسه عنوان کرد، در مرکز این شهر، مردم با در دست داشتن عکس‌هایی از رئیس جمهوری ایران در داخل و اطراف دانشگاه تهران تجمع کردند.

شبکه خبری سی ان ان نیز ضمن اقدام به پخش مستقیم مراسم تشییع شهدای خدمت، شهادت آیت‌الله رئیسی را یک تراژدی خواند. سی‌ان ان بخش بامدادی خود را به پخش مراسم تشییع این مراسم اختصاص داد.

«فردریک پلتن» خبرنگار این شبکه خبری مستقیم از تهران مراسم را گزارش کرد .او به حضور پرشور و گسترده مردمی در این مراسم اشاره داشت.

شبکه فرانس ۲۴ نیز مراسم تشییع شهدای خدمت در تهران را پوشش داد. این شبکه فرانسوی مراسم تشییع پیکرهای شهدای خدمت را در بخش خبری بامدادی امروز خود منعکس کرد.

همچنین شبکه الجزیره انگلیسی بخش خبری خود را به مراسم تشییع پیکرهای شهدای خدمت در تهران اختصاص داد. این شبکه تلویزیونی با پوشش زنده این مراسم گزارش داد: امروز در تهران ده‌ها هزار نفر در این مراسم رسمی به منظور ادای احترام به جانباختگان سانحه هوایی شرکت کرده‌اند. درهمین حال بسیار از مقامات کشورها منطقه به این مراسم آمده‌اند.

الجزیره انگلیسی در ادامه گزارش داد: در این مراسم مقاماتی از کشورهای منطقه از جمله نخست‌وزیر پاکستان، معاون رئیس جمهوری ترکیه، نخست‌وزیر عراق و مقامات ارشد حماس برای ادای احترام حضور یافتند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز ضمن پوشش این مراسم به حضور گسترده مردم در وداع با شهدای خدمت اشاره کرد و تصاویری از این مراسم به همراه فیلم پخش کرد. این خبرگزاری در گزارشی زنده مراسم امروز را با این تیتر پوشش داد: جمعیتی انبوه در مراسم تشییع آیت‌الله رئیسی شرکت کردند. این رسانه روسی در گزارشی زنده از تهران به تجمع مردمی برای شرکت در مراسم امروز چهارشنبه و اقامه نماز توسط مقام معظم رهبری نیز اشاره کرد.

همچنین خبرگزاری تاس روسیه با تیتر «حضور جمعیت در مراسم خداحافظی با رئیس جمهور» به برگزاری مراسم باشکوه در تبریز، قم و سپس در تهران اشاره کرد و نوشت: تابوت قربانیان سانحه سقوط بالگرد به قم شهر مذهبی ایران منتقل شد. مراسم خداحافظی دیگری پیشتر در تبریز برگزار شده بود و سپس پیکرها به تهران و دوباره به قم منتقل شده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز طی گزارشی حضور پرشور مردم در وداع با رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران را با عکسی از شرکت گسترده مردم منعکس کرد.

روزنامه دیلی میل انگلیس نیز با استفاده از تیتر «حضور ده‌ها هزار نفری مردم در خیابان‌های تهران» به بازتاب مراسم امروز پرداخت و افزود: در پایتخت، بنرهای بزرگی با عنوان «شهیدخدمت» برای قدردانی از خدمات رئیس جمهوری فقید ایران نصب شده و برخی دیگر از بنرها حاوی پیام «خداحافظی با خدمتگزار محرومان» است. مراسم تشییع در تهران که با حضور مهمانان خارجی برگزار می‌شود قرار است از دانشگاه تهران شروع شود و به میدان انقلاب در مرکز شهر ختم می‌شود.

تارنمای رادیو اروپای آزاد نیز به پوشش اخبار مربوط به این مراسم در تهران پرداخت.

تارنمای آلمانی دویچه وله با تیتر «تهران مراسم تشییع (آیت‌الله) رئیسی را برگزار می‌کند» مراسم امروز را پوشش داد و با درج تصاویری از مردم عزادار که پوسترهایی از رئیس جمهوری شهید را در دست داشتند، نوشت: «آیت‌الله علی خامنه‌ای» رهبر عالی ایران پیش از تشییع پیکر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری فقید ایران و همراهانش اقامه نماز کرد.

این گزارش نوشت: بعد از اقامه نماز جمعیت حاضر به سوی تابوت‌های حامل (آیت الله) رئیسی و همراهانش شتافتند. سپس تابوت ها بر دوش مردمی که شعار می‌دادند «مرگ بر آمریکا» تا ساختمان دانشگاه تهران حمل شدند.

دویچه وله در ادامه به غم و اندوه یاران رئیس جمهوری شهید نیز پرداخت و نوشت: «محمد مخبر» سرپرست ریاست جمهوری ایران هنگام مراسم اشک می‌ریخت.

«پیکر رئیسی به تهران انتقال یافت» تیتری است که روزنامه انگلیس گاردین در پوشش مراسم تشییع امروز از آن استفاده کرد.

این رسانه افزود: پیکرهای رئیس جمهوری فقید ایران و سایر قربانیان سانحه سقوط بالگرد در روز یکشنبه قبل از برگزاری مراسم رسمی روز چهارشنبه با هواپیما به شهر قم و تهران انتقال یافت. گاردین به گزارش‌های داخلی درباره جمعیت گسترده‌ای که برای ادای احترام در خیابان‌های پایتخت جمع شده‌اند، پرداخت.

شبکه خبری بی بی سی انگلیسی نیز مراسم تشییع پیکرهای شهدای خدمت را در صدر خبری امروز خود قرار داد. این شبکه خبری گزارش داد: ده‌ها هزار نفر امروز در تهران در مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی که در سانحه سقوط بالگرد در روز یکشنبه گذشته جان باخت، شرکت کرده و اتحاد خود را به نمایش گذاشتند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در خبرهای تیتر یک خود به اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب بر پیکر شهدای خدمت پرداخت و تیتر زد: «رهبر عالی ایران و رئیس حماس در این مراسم حضور داشتند». این رسانه با انتشار فیلمی از اقامه نماز توسط مقام معظم رهبری نوشت: تابوت‌های حامل قربانیان این حادثه با پرچم ایران پوشانده شده بود و عکس آنها بر روی تابوت‌ها قرار داشت.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز گزارش داد: روز چهارشنبه، همزمان با حضور گسترده هزاران ایرانی در خیابان‌های تهران برای شرکت در مراسم عزاداری، «آیت‌الله علی خامنه‌ای» رهبر معظم ایران مراسم نماز را برای رئیس جمهوری این کشور اقامه کرد.

این گزارش افزود: مراسم تشییع از روز سه‌شنبه در تبریز شهر بزرگ نزدیک به محل بروز سانحه سقوط بالگرد حامل رئیس جمهوری ایران آغاز شد. مراسم رسمی بر اساس آنچه که رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند با حضور مقامات عالی‌رتبه خارجی در ساعت 4 (به وقت محلی) برگزار می‌شود.

نیویورک تایمز نوشت: مشخص نیست چه تعداد از سران کشورهای خارجی در این مراسم حاضر خواهند شد. کاخ کرملین نیز اعلام کرده هیاتی را اعزام نخواهد کرد و انتظار می‌رود مقامات ترکیه حضور یابند. رسانه‌های دولتی ایران گزارش داده‌اند که اسماعیل هنیه رئیس شاخه سیاسی حماس برای شرکت در مراسم در تهران حضور داشته است. نیویورک تایمز در گزارش بازتاب خود تصاویری از زنان عزاداری را که پوسترهایی از رئیس جمهوری شهید را در دست داشتند، منتشر کرده است.

شبکه خبری ان بی سی نیوز نیز نوشت: انتظار می‌رود هیات‌هایی از کشورهای خارجی از جمله عراق، پاکستان، قطر، افغانستان، مصر، تونس، تاجیکستان، ارمنستان و آذربایجان در مراسم رسمی عصر امروز تهران شرکت کنند. روسیه به عنوان دوست نزدیک ایران، «ویاچسلاو وولودین» رئیس مجلس دوما را به ایران اعزام کرده است. رسانه‌های چین نیز روز چهارشنبه گزارش دادند ژانگ گواکینگ معاون نخست‌وزیر در مراسم شرکت می‌کند. ان بی سی نیوز همچنین به حضور اسماعیل هنیه در این مراسم و سخنرانی او اشاره کرد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.