گمانه زنی ها برای کابینه جدید

سهم عمده زنان در کابینه احتمالی جو بایدن

یک مقام نزدیک به رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا پیش از این گفته بود او در هفته اول پس از پیروزی در انتخابات نامزدهای کابینه خود را معرفی خواهد کرد.

شهروند آنلاین: هنوز ترامپ شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را نپذیرفته، اما گمانه‌زنی درباره اعضای کابینه بایدن بالا گرفته است. انتظار می‌رود در دولت آینده آمریکا برخی شخصیت‌های میانه‌رو جمهوری‌خواه هم حضور داشته باشند. همچنین زنان این بار حضور پررنگ‌تری خواهند داشت.

شهروند پیشتر به معرفی  گزینه ها برای وزارت امور خارجه بایدن پرداخته بود. امروز نگاهی خواهیم داشت به سایر وزارتخانه‌ها.

نماینده آمریکا در سازمان ملل؛ شرمن یا بودجج؟

رسانه‌های آمریکایی از وندی شرمن به‌عنوان اصلی‌ترین گزینه جانشینی کلی کرفت در سازمان ملل متحد یاد می‌کنند. خانم شرمن که ایرانیان او را به خوبی از دوران مذاکرات هسته‌ای می‌شناسند، سال‌ها در وزارت خارجه آمریکا سابقه فعالیت دارد و از او به‌عنوان یکی از دیپلمات‌های کارکشته و قدیمی این مجموعه یاد می‌شود. شرمن ۷۱ساله در دوران وزارت خارجه جان کری، به‌عنوان معاون سیاسی وزیر فعالیت کرد و در مقام مذاکره‌کننده ارشد ایالات متحده مسئولیت گفت‌وگو با ایران و دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران حضور پررنگی داشت.

البته نقش‌آفرینی خانم شرمن در مذاکرات هسته‌ای با ایران می‌تواند پاشنه آشیل او برای عبور از فیلتر مجلس سنا باشد، به‌ویژه اگر اکثریت مجلس سنا همچنان در اختیار جمهوری‌خواهان بماند.

بعد از خانم شرمن رسانه‌های آمریکایی از بت بودجج، شهردار پیشین و جوان شهر ساوت‌بند در ایالت ایندیانا به‌عنوان دیگر گزینه تصدی این پست یاد می‌شود. آقای بودجج که در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها عملکرد شگفت‌انگیزی از خود به نمایش گذاشت، یکی از کسانی است که رسانه‌های آمریکایی او را از چهره‌های آینده‌دار حزب دموکرات و از اعضای قطعی کابینه جو بایدن می‌دانند. آقای بودجج ۳۸سال دارد و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ شهردار شهر ساوت‌بند در شمال ایالت ایندیانا بوده است. او بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ به‌عنوان افسر اطلاعاتی نیروی دریایی در ارتش آمریکا خدمت کرد و به درجه ستوانی ارتقا یافت. پیت بودجج در سال ۲۰۱۴ به مدت هفت‌ماه از شهرداری ساوت‌بند مرخصی گرفت تا برای خدمت نظامی به افغانستان برود. او برای برقراری بهتر ارتباط با افغانستانی‌ها زبان فارسی دری یاد گرفت.

او به جز زبان فارسی و انگلیسی به 6 زبان اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، عربی، مالتی و نروژی نیز تسلط دارد.

بودجج البته برای تصدی وزارت امور کهنه سربازان هم از شانس‌های اصلی است و باید دید بالاخره این جوان همجنس‌گرا چه سهمی در دولت آینده جو بایدن خواهد داشت.

وزارت دفاع برای خانم فرمانده

میشل فلورنوی از فرماندهان نظامی پنتاگون و موسس اندیشکده Center for A new American Security «مرکز امنیت نوین آمریکایی» اصلی‌ترین بخت برای حضور در رأس وزارت دفاع دولت جو بایدن است. رسانه‌های آمریکایی تقریبا تردیدی ندارند که خانم فلورنوی برای این سمت انتخاب خواهد شد. فلورنوی در دسامبر ۱۹۶۰ در کالیفرینا متولد و در دانشگاه‌های آکسفورد و هاروارد در رشته‌های روابط بین‌الملل و امنیت بین‌الملل تحصیل کرده است. فلرونوی در دولت باراک اوباما معاون وزیر دفاع در دوره رابرت گیتس و لئون پانتا بود. همچنین زمانی که اوباما تصمیم به برکناری چاک هگل گرفت، از فلورنوی به‌عنوان یکی از گزینه‌های تصدی پست وزارت دفاع یاد می‌شد. او همچنین یکی از اعضای کمیته انتقال قدرت در دوره اول دولت باراک اوباما به شمار می‌رفت.

خانم فلورنی در ماه‌های اخیر بسیار فعال بوده و اظهارنظرهای او در خصوص بیماری کووید-۱۹ و چین برای بسیاری از تحلیلگران حوزه امنیت بین‌الملل، تصویری از آینده پنتاگون درصورت حضور او به‌عنوان وزیر دفاع دولت بایدن ترسیم کرده است. او تابستان امسال یکی از تهیه‌کنندگان طرحی بود که تلاش داشت پنتاگون دست برتر را در رقابت با چین در حوزه تکنولوژی در اختیار داشته باشد. او چندی قبل در یک گفت‌وگو اعلام کرده که مفاهیم امنیت ملی دیگر به موضوعات کلاسیک و قدیمی محدود نیست و باید به مسائلی فراتر از آن نیز توجه شود. فلورونوی در خصوص وضعیتی که ویروس کرونا ایجاد کرده، می‌گوید: «به نظر من کووید-۱۹ به ما نشان داد که امنیت ملی تنها به موضوعاتی چون توان نظامی محدود نیست و باید بازتعریفی از مفاهیم امنیت ملی و به‌روزرسانی آن داشته باشیم.»

او همچنین موضوع تقابل و رقابت با چین را از منظر اقتصاد و تکنولوژی بسیار مهم می‌داند. «من فکر می‌کنم امروز آگاهی فزاینده‌ای درخصوص رقابت ما با چین وجود دارد و باید تأکید کرد در این عرصه اقتصاد و فناوری از هرچیز دیگری مهم‌تر است. به نظر من مردم درک می‌کنند که برای برخورداری از امنیت ملی بهتر، باید نیروی تازه‌ای به بنیان‌های داخلی خود در حوزه‌های اقتصاد و تکنولوژی ببخشیم.»

بعد از خانم فلورنوی، افراد دیگری هم در فهرست گزینه‌های محتمل دیده می‌شوند. جی جانسون، حقوقدان سیاه‌پوستی که در دولت اوباما به‌عنوان وزیر امنیت داخلی فعالیت می‌کرد، از آن جمله است.

همچنین تامی داکورث که دستیار وزیر امور کهنه سربازان در دولت اوباما بود و در جنگ عراق بر اثر اصابت یک نارنجک هر دو پای خود را از دست داد، فرد دیگری است که در گمانه‌زنی‌ها نام او دیده می‌شود.

آقای جک رید، سناتور پیشین ایالت رود آیلند که روزگاری ژنرال ارتش بوده نیز در میان افراد محتمل برای وزارت دفاع دولت جو بایدن طرح شده است.

نخستین وزیر زن در وزارت خزانه‌داری؟ وارن، برینارد یا دیگری؟

برخلاف وزارت دفاع که رسانه‌های آمریکایی روی گزینه محتمل نسبتا هم‌نظر هستند، در خصوص وزارت خزانه‌داری اطمینان کمتری دیده می‌شود. رسانه یو اس ای تودی، الیزابت وارن سناتور شناخته‌شده ایالت ماساچوست را گزینه اصلی معرفی کرده است، درحالی که واشنگتن‌پست و پولتیکو بخت لائل برینارد را بیشتر می‌دانند. الیزابت وارن نامزد درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری بود که توفیق چندانی نداشت و بعد از شکست‌ها در مقابل بایدن، سندرز و حتی بودجج ناگزیر به کناره‌گیری شد.

الیزابت وارن که ۷۱سال دارد، برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۳ وارد مجلس سنای آمریکا شد. او را در دسته ترقی‌خواهان حزب دموکرات می‌خوانند که برخی از برنامه‌های رفاه اجتماعی او با اندیشه‌های برنی سندرز هم‌پوشانی دارد.

از سوی دیگر خانم لائل برینارد، فرماندار بانک مرکزی فدرال، در دولت باراک اوباما به‌عنوان یک مقام ارشد در وزارت خزانه‌داری این کشور فعالیت داشته است. او تجربه پررنگی در زمان وقوع بحران اقتصادی در آمریکا داشته و از سوی گروه‌های مختلف سیاسی در این کشور مورد احترام است. با وجود این، ممکن است جناح چپ حزب دموکرات، خواهان انتخاب فردی کمتر میانه‌رو برای این سمت داشته باشند و گزینه‌هایی که بیشتر به عدالت اجتماعی باور داشته باشند را پیشنهاد کنند. این موضوع البته به نتیجه دور دوم انتخابات مجلس سنا در ایالت جورجیا نیز بستگی خواهد داشت، پیروزی دموکرات‌ها در آن ایالت می‌تواند اکثریت مجلس سنا را نیز به دموکرات‌ها هدیه دهد، در آن صورت می‌توان انتظار داشت آقای بایدن سراغ گزینه‌های چپ‌تر برای وزارت خزانه‌داری برود، درحالی که اگر جمهوری‌خواهان بتوانند همچنان اکثریت خود را در مجلس سنا حفظ کنند، در آن صورت بایدن ناچار خواهد بود فردی را برای وزارت خزانه‌داری معرفی کند که از فیلتر جمهوری‌خواهان به سلامت رد شود.

وزارت خزانه‌داری به‌ویژه از آن جهت در کابینه آتی بایدن حائز اهمیت خواهد بود که باید به موضوعات چالش‌برانگیزی چون میزان مالیات و افزایش احتمالی مالیات برای گروه‌های ثروتمند بپردازد. بایدن در دوران رقابت‌های انتخاباتی توانست بال‌های مختلف حزب دموکرات را با یکدیگر متحد کند، اما او برای استمرار راضی نگه‌داشتن همه این گروه‌ها کار دشواری در پیش خواهد داشت. همچنین مشکلات مالی برآمده از ویروس کرونا، یکی از دیگر چالش‌هایی خواهد بود که وزیر خزانه‌داری آمریکا باید به آن بپردازد.

یکی از ویژگی‌هایی که احتمال معرفی برینارد را افزایش می‌دهد این است که او همین حالا در بانک فدرال فعالیت می‌کند و از وضعیت مالی در خصوص بحرانی که ویروس کرونا ایجاد کرده، آگاهی دارد و از سوی دیگر در دولت باراک اوباما نیز در وزارت خزانه‌داری فعالیت کرده است. او بدون ابراز همبستگی با هیچ‌یک از بال‌های چپ و راست حزب دموکرات، حمایت نسبی گروه‌های مختلف را دارد و کسی از او متنفر نیست.

رافائل بوستیک سیاه پوست که همجنس‌گرا نیز هست، دیگر گزینه‌ای است که مورد توجه برخی محافل دموکرات‌ها قرار گرفته است. بوستیک در دولت اوباما سابقه فعالیت دارد اما کمی با سازوکارهای واشنگتن بیگانه است و همین مسأله می‌تواند از شانس او برای تصدی پست وزارت خزانه‌داری بکاهد.

الیزابت وارن و یا لائل برینارد درصورت انتخاب، نخستین زنی خواهند بود که به‌عنوان وزیر خزانه‌داری در ایالات متحده معرفی می‌شوند.

با وجود این، برخی از اعضای سیاه‌پوست کنگره خواهان معرفی فردی رنگین‌پوست مانند راجر فرگوسن، که معاونت پیشین بانک فدرال بوده یا همچنین ملودی هابسون که یک سرمایه‌دار است، شده‌اند. سارا بلوم راسکین نیز دیگر گزینه‌ای است که از سوی ترقی‌خواهان حزب دموکرات حمایت می‌شود.

وزارت امنیت داخلی برای نخستین‌بار به یک لاتین می‌رسد؟

الخاندرو مایورکاس که به‌عنوان معاون وزیر امنیت داخلی در دولت اوباما فعالیت می‌کرد، می‌تواند نخستین وزیر لاتین در تاریخ تقریبا ۱۸ساله این وزارتخانه باشد. آقای مایورکاس البته مخالفت جمهوری‌خواهان را با خود خواهد داشت. در سال ۲۰۱۳ هیچ جمهوری‌خواهی به او برای معاونت وزیر رأی نداد و در نتیجه اگر جمهوری‌خواهان بتوانند بعد از انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا همچنان اکثریت خود را حفظ کنند، کار برای این حقوقدان کوبایی- آمریکایی ۶۰ساله دشوار خواهد بود.

از خاویر بکرا، دادستان کل ایالت کالیفرنیا نیز به‌عنوان گزینه محتمل برای این وزارتخانه نام برده می‌شود. او پیشتر عضو مجلس نمایندگان و کنگره آمریکا بوده است.

البته افرادی چون وانیتا گوپتا، رئيس کنفدراسیون حقوق مدنی و انسانی و همچنین جولین کاسترو اسپانیایی تبار که وزیر پیشین مسکن و شهرسازی و البته شهردار سن‌آنتونیو بوده است نیز، از دیگر نام‌هایی هستند که برای وزارت امنیت داخلی طرح شده‌اند.

وزارت انرژی برای ارنست مونیز؟

ارنست مونیز از دیگر چهره‌های آشنا برای ایرانیان است. کسی که از او به‌عنوان یک دانشمند فیزیک هسته‌ای یاد می‌شود. آقای مونیز که در دولت اوباما وزیر انرژی بود، در ادوار پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران به تیم آمریکا اضافه شد و به همراه علی‌اکبر صالحی مذاکرات فنی دوطرف را پی گرفت. مونیز همچنین به‌عنوان مشاور غیرسمی جو بایدن در مسائل حوزه انرژی در ستاد انتخاباتی نامزد دموکرات‌ها فعالیت داشت.

مونیز به‌عنوان اصلی‌ترین بخت برای وزارت انرژی در دولت جو بایدن شناخته می‌شود. او البته دقیقا به دلیل همان نقش‌آفرینی در توافق هسته‌ای با ایران زیر تیغ انتقادات سخت جمهوری‌خواهان قرار دارد. بر همین اساس، باز هم همه چیز به انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا مرتبط می‌شود، حفظ اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا می‌تواند کار را برای ارنست مونیز دشوار کند.

الیزابت شرودر راندال که در دولت دوم اوباما به‌عنوان معاون وزیر انرژی فعالیت می‌کرد، دیگر شخصیتی است که در این حوزه به جو بایدن نزدیک است. او همچنین در دوره‌ای به‌عنوان مسئول هماهنگ‌کننده کاخ سفید برای سیاست‌های دفاعی و مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی و کنترل تسلیحات کار کرده است. خانم راندال هم‌اکنون استاد موسسه فناوری جورجیا است.

گزینه سوم، آرون مجومدار است که به‌عنوان بنیانگذار «آژانس تحقیقات پیشرفته انرژی» شناخته می‌شود. او البته سابقه فعالیت در وزارت انرژی در دوره انرست مونیز را نیز دارد. آقای مجومدار درحال حاضر عضو هیأت علمی دانشگاه استنفود است.

نامزدی مترقی برای وزارت کار

بعد از وعده‌های جو بایدن برای توانمندسازی کارگران در دوران فعالیت انتخاباتی، انتظار می‌رود او فردی مترقی‌تر در حزب دموکرات را برای تصدی وزارت کار درنظر بگیرد.جولی سو، وزیر کار ایالت کالیفرنیا یکی از گزینه‌های آقای بایدن برای این سمت است.

در عین حال برخی از رسانه‌های آمریکایی، سناتور برنی سندرز که خود را یک سوسیالیست مترقی توصیف می‌کند را گزینه جدی تصدی وزارت کار در دولت جو بایدن می‌دانند. آقای سندرز که یکی از رهبران جنبش‌های اجتماعی سوسیالیستی در آمریکاست، در دو تلاش خود برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ ناکام مانده و عرصه را به هیلاری کلینتون و جو بایدن واگذار کرده است. با این حال ناظران سیاسی آمریکا، نقش سندرز را در پیروزی بایدن بسیار پررنگ می‌دانند. جو بایدن پس از کناررفتن سندرز تعامل خوبی با او داشت، درحالی که این اتفاق از سوی هیلاری کلینتون رخ نداد. سندرز در طول فعالیت سیاسی خود برای مسائلی چون گسترش دسترسی به امکانات و مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی، افزایش حداقل دستمزد و تنظیم ایمنی محل کار فعالیت کرده است. با توجه به اینکه بخش مهمی از رأی‌دهندگان دونالد ترامپ، به دلیل مسائل اقتصادی او را برگزیده بودند، لزوم توجه به تعیین فردی که به دغدغه‌های این طبقه اجتماعی توجه کند، امری ضروری برای آینده دموکرات‌ها به نظر می‌رسد.

در عین حال بخش‌های میانه و راستگرای حزب دموکرات علاقه چندانی به معرفی سندرز برای این سمت ندارند و او را «تندرو» می‌خوانند.

از دیگر گزینه‌های مطرح برای وزارت کار دولت جو بایدن می‌توان به اندی لوین که پیشتر یک سازمان‌دهنده در امور مربوط به اتحادیه‌های کارگری بوده است، اشاره کرد.

در عین حال نباید از نام‌هایی چون ویلیام اسپریگز، استاد اقتصاد سیاه‌پوست در دانشگاه هاروارد که دستیار وزیر کار در دولت اوباما بوده و همچنین شارون بلوک، مدیر اجرایی که در دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد حضور داشته و مشاور ارشد وزیر کار در دولت باراک اوباما بوده است، به سادگی گذر کرد.

گزینه‌های متعدد برای وزارت دادگستری

با شکست داگ جونز در انتخابات مجلس سنا از ایالت آلاباما، حالا او برای تصدی وزارت دادگستری در دولت جو بایدن در دسترس خواهد بود. رسانه‌های مختلف در آمریکا تقریبا بر سر معرفی آقای جونز اتفاق نظر دارند. او که سابقه رفاقتی دیرین با رئيس‌جمهوری آینده آمریکا دارد، از اولین‌باری که جو بایدن در سال ۱۹۸۸ تصمیم گرفت وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری شود، در کنار او حضور داشته است.

آقای جونز صدور دستور پیگرد قانونی دو عضو گروه کوکلاکس کلان که در سال ۱۹۶۳ در یک کلیسا در شهر بیرمنگام بمب‌گذاری کرده بودند را در کارنامه دارد.

آقای جونز البته برای حضور در جایگاه دادستان کل آمریکا رقبایی چون تام پرز نیز دارد. تام پرز، رئيس کمیته ملی حزب دموکرات تجربه حضور در وزارت دادگستری را دارد و در دولت باراک اوباما در این وزارخانه حضور داشت. اما مشکل پرز مخالفت احتمالی جمهوری‌خواهان مجلس سنا با او خواهد بود. در سال ۲۰۱۳ هیچ جمهوری‌خواهی در مجلس سنا به او رأی نداد و حفظ اکثریت این مجلس از سوی جمهوری‌خواهان می‌تواند کار را برای این نماینده لاتین‌تبار دشوار سازد.

دیگر نامی که برای جانشینی ویلیام بار طرح شده، خانم سالی یتس است. کسی که در دولت باراک اوباما معاون دادستان کل بود. او همچنین از معدود دموکرات‌هایی است که سابقه همکاری با دونالد ترامپ را نیز در کارنامه دارد. خانم یتس در ۱۰روز ابتدایی دولت ترامپ به‌عنوان جانشین دادستان کل به کار خود ادامه داد تا اینکه بر سر صدرو حکم ممنوعیت ورود شهروندان برخی از کشورهای مسلمان با ترامپ به اختلاف خورد و از کار برکنار شد.

نام دیگری که در میان لابی‌های دموکرات برای این پست شنیده می‌شود، خاویر بکرا است. بکرا که از گزینه‌های تصدی وزارت امنیت داخلی نیز هست، پیشتر دادستان کل ایالت کالیفرنیا بوده و نام او برای وزارت دادگستری در دولت جو بایدن نیز مطرح شده است.

البته در برخی از رسانه‌ها نام سناتور امی کلوبوچار نیز مطرح شده است. این سناتور ایالت مینه‌سوتا یکی از نامزدهای دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری امسال بود که پس از عملکرد ناامیدکننده پس انتخابات مقدماتی در ایالت کارولینای جنوبی از عرصه کنار و از جو بایدن حمایت کرد.

حالا هرچند رسانه‌های آمریکایی مشغول گمانه‌زنی برای معرفی نامزدهای حضور در کابینه آینده جو بایدن را دارند، اما ساکن کنونی کاخ سفید هنوز نتیجه انتخابات را نپذیرفته و می‌گوید او برنده انتخابات خواهد شد. حالا باید منتظر ماند و دید بعد از بیستم ژانویه و تحویل کاخ سفید به مستأجر تازه، کدام‌یک از افراد این فهرست بلندبالا در کنار رئيس‌جمهوری دموکرات قدرت را در دست خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.