«بی‌بی» در حبس سرزمین‌های اشغالی!

تحلیل گاردین از اقدامات احتمالی دیوان کیفری بین‌المللی لاهه

روزنامه گاردین نوشت: به نظر می‌رسد دستور احتمالی جدید دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) درباره توقف جنگ غزه، (رژیم) اسرائیل را در عرضه بین‌المللی منزوی‌تر می‌کند.

به گزارش شهروند آنلاین، این روزنامه با اشاره به افزایش نگرانی آمریکا نسبت به تشدید انزوای دیپلماتیک رژیم اسرائیل در بین حامیان سنتی این رژیم، نوشت در بحبوحه گمانه‌زنی‌ها درباره حکم جدید دادگاه بین‌المللی دادگستری در روز جمعه در خصوص توقف تهاجم (رژیم) اسرائیل به غزه، دومین دادگاه عالی‌رتبه جهانی یعنی دیوان بین‌المللی کیفری (ICC) سه قاضی را برای رسیدگی به درخواست حکم بازداشت رهبران حماس، نتانیاهو و یوآو گالانت وزیر دفاع (رژیم) اسرائیل معرفی کرده است.

هفته گذشته، آفریقای جنوبی از دیوان بین‌المللی دادگستری که در لاهه مستقر است و همچنین به عنوان «دادگاه جهانی» شناخته می‌شود، خواست دستور توقف تهاجم (رژیم) اسرائیل به غزه و به ویژه رفح را صادر کند. این کشور تاکید کرد که لازم است بقای مردم فلسطین تضمین شود.

گاردین نوشت، تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری در گذشته نادیده گرفته می‌شد زیرا بالاترین نهاد حقوقی سازمان ملل راهی برای تحمیل دستورات خود ندارد اما این تصمیمات وزنه بین‌المللی دارند. صدور حکمی علیه (رژیم) اسرائیل می‌تواند به انزوای سیاسی این رژیم پس از مجموعه‌ای از شکست‌ها در این هفته بیفزاید.

رژیم اسرائیل مدعی است قصد پیروی از هیچ دستوری را برای توقف جنگ ندارد.

گاردین افزود: (رژیم) اسرائیل در روزهای اخیر با مشکلات فزاینده ای در عرصه بین‌المللی مواجه شده است. روز چهارشنبه بعد از این که ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام کردند که فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسند جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نگرانی خود را از انزوای بین‌المللی رژیم اسرائیل ابراز کرد.

سالیوان اظهارات آنتونی بلینکن خطاب به کمیته روابط خارجی سنا را تکرار کرد و گفت دولت (آمریکا) آماده است با کنگره درباره اعمال مجازات‌های احتمالی علیه دیوان بین‌المللی کیفری در واکنش به تلاش‌های آن برای دستگیری نتانیاهو همکاری کند.

جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا علنا قوانینی را علیه دیوان بین‌المللی کیفری که آمریکا عضوی از آن نیست، مطرح کرده‌اند، اگرچه این کشور از برخی تلاش‌های قبلی این دیوان برای تشدید پیگرد قانونی، به‌ویژه علیه ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه در جنگ اوکراین حمایت کرده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.