علیه صهیونیست‌ها

حمایت سازمان ملل از حکم دیوان لاهه

سازمان ملل متحد اعلام کرد از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری برای توقف حمله رژیم اسرائیل به رفح حمایت می‌کند.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از بخش تصویری خبرگزاری «رویترز»، «استفان دوژاریک»، سخنگوی (دبیرکل) سازمان ملل متحد، روز جمعه (۲۴ مه) در یک نشست خبری در مقر این سازمان در نیویورک به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری مبنی بر صدور دستور به اسرائیل برای توقف حمله به رفح (در نوار) غزه واکنش نشان داد.

در این گزارش آمده است: سازمان ملل متحد اعلام کرد از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری برای توقف حمله اسرائیل به رفح حمایت می‌کند.

او گفت: «تنها راهی که کار‌ها برای سازمان ملل متحد راحت‌تر می‌شود، این است که شاهد پایان عملیات نظامی باشیم. ما باید شاهد آتش‌بس بشردوستانه هستیم. ما باید شاهد برقراری محیطی باشیم که در آن بتوانیم دسترسی بشردوستانه بدون محدودیت داشته باشیم و طی آن بتوانیم همه گروگان‌ها را آزاد کنیم».

قضات دادگاه عالی سازمان ملل متحد روز جمعه در یک حکم اضطراری مهم به اسرائیل دستور دادند فوری حمله نظامی به شهر رفح در جنوب غزه را متوقف کند. این حکم در واکنش به پرونده مطرح شده توسط آفریقای جنوبی علیه اسرائیل صادر شد.

در حالی که دیوان بین‌المللی دادگستری یا دادگاه جهانی، هیچ ابزاری برای اجرای دستور‌های خود ندارد، اما این پرونده نشانه آشکاری از انزوای جهانی اسرائیل به علت عملیات نظامی‌اش در غزه است.

دیوان بین‌المللی دادگستری به اسرائیل دستور داد گذرگاه رفح میان مصر و غزه را باز کند تا کمک‌ها فرستاده شوند.

استقبال عمار الحکیم از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری درباره توقف حمله به رفح

عمار الحکیم رئیس جریان ملی حکمت عراق در حساب کاربری ایکس خود نوشت: از اقدام دیوان بین‌المللی دادگستری در صدور حکم برای متوقف شدن حمله اسرائیل به خانواده‌های‌مان در رفح استقبال می‌کنیم.

همچنین بر اهمیت تقویت این حکم مهم با برداشتن گام‌های عملی فوری برای کمک‌رسانی به ساکنان تحت محاصره و آواره و نیز بر راه‌اندازی پویش گسترده با حمایت بین‌المللی برای بازسازی این باریکه آسیب‌دیده تاکید می‌کنیم.

این باریکه در طول چند ماه گذشته به واسطه نسل‌کشی، گرسنه نگه داشتن عمدی و محاصره مقابل چشمان کشورهای جهان آسیب جدی دیده است و اسرائیل همچنان به نقض قطعنامه‌های بین‌المللی ادامه می‌دهد؛ قطعنامه‌هایی که از همان آغاز با هدف متوقف کردن این جنگ صادر شدند. خدا خانواده‌های صبور ما را در غزه مقاوم حفظ کند.

ترکیه دخالت شورای امنیت را برای توقف حمله به رفح خواستار شد

به گزارش کانال تلگرامی شبکه خبری قدس، وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد: ما از شورای امنیت می‌خواهیم که نقش خود را در تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای اجرای تصمیم دادگاه بین‌المللی درباره توقف حمله به رفح ایفا کند.

استقبال عراق و عمان از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری

به گزارش شبکه تلویزیونی «المیادین»، «محمد شیاع السودانی»، نخست‌وزیر عراق، گفت: حکم دیوان بین‌المللی دادگستری مبنی بر لزوم توقف فوری حمله ارتش اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوارغزه بیانگر وجدان بیدار و زنده جهان در قبال کشتار مردم فلسطین است.

کشور سلطان‌نشین عمان نیز اعلام کرد: از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری برای اعمال تدابیری در مسیر توقف عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح استقبال می‌کنیم.

کانادا در واکنش به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری: همه طرف‌ها به قوانین بین‌المللی پایبند باشند

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، اوتاوا در واکنش به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری علیه اسرائیل اعلام کرد همه طرف‌ها باید از قوانین بین‌المللی پیروی کنند.

«کریستیا فریلند»، معاون نخست‌وزیر کانادا، در واکنش به حکم دیوان بین‌المللی به اسرائیل برای توقف حمله به رفح، گفت: انتظار دارد همه طرف‌ها از قوانین بین المللی پیروی کنند.

استقبال قطر و امارات از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری درباره توقف فوری جنگ در غزه

به گزارش شبکه تلویزیونی «الجزیره عربی»، وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد: از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری استقبال می‌کنیم و امیدواریم صدور این حکم، زمینه و مقدمه‌ای برای توقف فوری، فراگیر و پایدار جنگ و برقراری آتش‌بس در غزه باشد.

وزارت امور خارجه امارات عربی متحده نیز اعلام کرد: از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری استقبال می‌کنیم و بر لزوم دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه و محافظت از غیر نظامیان تاکید می‌کنیم.

واکنش اردن به تصمیم دیوان بین‌المللی

وزارت خارجه اردن اعلام کرد از تصمیم بی‌سابقه دیوان بین‌المللی دادگستری که خواستار توقف فوری حمله اسرائیل به رفح شده است، استقبال می‌کنیم.

این منبع افزود: قطعنامه دیوان بین‌المللی نشان‌دهنده اراده بین‌المللی است که خواستار پایان دادن به جنگی است که تمام قواعد حقوق بین‌الملل را نقض کرده است./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.