تأمین 2 میلیارد دلار ارز برای دارو

معاون برنامه‌ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو گفت: ۲ میلیارد دلار ارز برای دارو به همت شهید رئیسی در سال گذشته تامین شد.

به گزارش شهروند آنلاین از سازمان غذا و دارو، ناصر هیراد افزود: بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان ارز تأمین شده حوزه دارو در سال گذشته دو میلیارد دلار بوده است.

او با اشاره به میزان تخصیص و تأمین ارز به تفکیک گروه کالایی در سال ۱۴۰۲، گفت: در حوزه دارو، ماده اولیه دارویی و ملزومات دارویی، بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان تخصیص ارز ۲.۳ میلیارد دلار ارز ترجیحی، حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارز نیمایی و در مجموع ۲.۶ میلیارد دلار بوده است.

هیراد تصریح کرد: میزان ارز تأمین شده ۱.۸ میلیون دلار ارز ترجیحی، حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز نیمایی و در مجموع حدود دو میلیارد دلار بوده است.

معاون برنامه‌ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو همچنین از به‌روزرسانی هزینه‌های تولید و پیگیری پیوسته تخصیص و تأمین فیش‌های ارزی صنعت دارو در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی سال گذشته ۶۹ همت برای بخش دارو پیش‌بینی شده بود و این پیش‌بینی برای دو قسمت بود، بخش اول باید بابت مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی به بانک مرکزی اعتبار اختصاص داده و یک قسمت دیگر نیز باید بابت مابه‌التفاوت نرخ ارز به داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش دارو و تولیدکنندگان در این حوزه داده می‌شد، بنابراین بر اساس ساز و کاری که در سال گذشته طبق آن عمل شده در سال جاری هم اجرا خواهد شد.از نظر بانک مرکزی منابعی که برای این بخش پیش‌بینی شده و نسبت به سال گذشته افزایش هم پیدا کرده بازار دارو به رقم ۷۵ همت می‌رسد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.