عامل مزاحم دارد از بین می‌رود

تحلیل روحانی از دلایل شکست ترامپ در انتخابات آمریکا

رئیس‌جمهوری گفت: اساس روابط ما با کشورهای همسایه و دوست است و آمریکا به‌عنوان یک عامل مزاحم در ارتباط با کشورهای دیگر ایفای نقش می‌کرد؛ حس می‌کنم عامل مزاحم دارد از بین می‌رود.

شهروند آنلاین: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری صبح امروز در جلسه هیأت‌وزیران گفت: «در هفته گذشته جهان شاهد اتفاق قابل ملاحظه‌ای بود و سیاست‌های متکبرانه‌ای که با تحقیر برخی از ملت‌ها، حتی برخی از ملت‌های منطقه همراه بود که به صراحت آنها را گاو شیرده لقب داده بود و سیاست‌هایی که انزجار همه ملت‌های جهان و مردم آمریکا را برانگیخته بود، در نهایت در یک انتخابات با مخالفت مردم آمریکا مواجه شد. رژیمی که خواب سقوط نظام ایران را می‌دید، به صورت حقیرانه‌ای ساقط شد.»

او افزود: «در داخل کشور ما هم، انتظارات جامعه و مردم شاهد یک تغییر و تحول است؛ یعنی انتظارات تورمی و رکودی تبدیل به انتظارات گشایشی با امید به شرایط آینده شده است.»

نکات مهم سخنان رئیس جمهوری به این شرح است:

* اساس روابط ما با کشورهای همسایه و دوست است و آمریکا به‌عنوان یک عامل مزاحم در ارتباط با کشورهای دیگر ایفای نقش می‌کرد؛ حس می‌کنم عامل مزاحم دارد از بین می‌رود.

* ما در طول سال‌های گذشته روابط خوبی با برخی از همسایگان مثل عراق، ترکیه، افغانستان و جمهوری آذربایجان و سایر کشورهایی که دوست هستند، مثل روسیه و چین برقرار کردیم. احساس می‌کنیم فضا برای روابط نزدیک‌تر آماده‌تر شده است.

* ما حس می‌کنیم که فضا برای روابط نزدیک‌تر و تعامل بهتر با همه کشورهای دوست‌مان ‌آماده‌تر شده است. اشکال رژیم رو به پایان و دولت این رژیم که در ماه‌های پایانی عمر خودش هست، این بود که خودشان خیلی آشنا به سیاست بین‌الملل نبودند و تقریبا مجری دیدگاه‌های تندروهای داخلی و رژیم صهیونیستی بودند.

*شما به نطق‌های این آدم نگاه کنید در مجامع بین‌المللی نسبت به ایران ایراد می‌کرد؛ همان جملات تعبیرات و لغاتی را به کار می‌گرفت که رژیم صهیونیستی به کار می‌برد. کاملا آدم وقتی این نطق را می‌دید، می‌فهمید چه کسی برایش نوشته است و همه مشکلاتش هم از اینجا نشأت گرفت که نتوانستند بر مبنای مصالح و منافع مردم آمریکا و بر مبنای مصالح و منافع جهان تصمیم‌گیری کنند.

*علت اینکه در انتخابات آنها عقب افتادند و رقیب آنها جلو افتاد، دو عامل مهم بود؛ یکی ناتوانی آنها در موضوع کرونا و کووید-۱۹بود، به‌طوری که مردم کشور خودشان را نابود کردند و به جای اینکه برنامه‌ریزی کنند، برای مبارزه با این ویروس، شروع کردند دست‌انداختن مردم که اصلا خبر و مسأله‌ای نیست و این همه کشتار در مردم آمریکا ایجاد کردند.

* مسأله دوم به هم‌ریختن مناسبات و روابط با جهان بود. صرفا بحث ایران نبود، روابط با همکاران دوست و سنتی‌شان در اروپا هم به هم ریخت و با چین هم به هم ریخته بود. مردم هر روز صبح بیدار می‌شدند و می‌دیدند یک گوشه از روابط‌شان با دنیا به هم ریخته که می‌توانست برای مردم آزاردهنده باشد.

*مسأله سوم تحقیر آمریکا در سیاست خارجی است. آمریکایی‌ها هیچ‌وقت در تاریخ روابط بین‌الملل اینچنین در سازمان ملل و در شورای امنیت سازمان ملل مختلف مفتضح نشده بودند. اینکه در سازمان ملل آن طرحی را ارایه کنند و فقط خودشان و یک جزیره کوچک با آنها رأی بدهند، در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است. یا طرحی را شورای امنیت مطرح کنند و هیچ کشوری اعتناد نکند، تحقیر بزرگی بود برای مردم آمریکا و به این دلیل مردم تصمیم به تغییر گرفتند.

* سیاست جمهوری اسلامی ایران یک سیاست بسیار روشنی هست. سیاست ما بر مبنای صلح و ثبات در منطقه و احترام به حقوق ملت‌هاست. سیاست ما بر مبنای تجاوزنکردن و مداخله نکردن در امور داخلی کشورهاست. سیاست ما مقابله و مبارزه با تروریسم است.

*سیاست ما پایان یک جانبه‌گرایی است. سیاست امام پایبندی به معاهدات است. سیاست ما روشن است. سیاست ما تغییر نمی‌کند، باز هم همین سیاست‌ها را داریم. باز هم با تروریسم مخالفیم. هر دولتی در آمریکا سرکار بیاید، باز هم با شکستن بدون دلیل و معاهدات مخالفیم.

* ایران با مداخله و تحقیر ملت‌ها مخالفت می‌کند، سیاست ما تغییر نمی‌کند. همان سیاستی که جمهوری اسلامی ایران دیروز داشته امروز هم خواهد داشت و فردا هم خواهد داشت، این وابسته به دولت آمریکاست که به این سیاست‌ها نزدیک شود یا از آن فاصله بگیرد.

*دولتی که در آمریکا عمرش رو به پایان است، در همه این سیاست‌ها با ما فاصله گرفت و خودش کنار رفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.